Pôrodná asistentka: Budúce mamičky sa dnes pripravujú najmä na pôrod, no podceňujú obdobie šestonedelia

Šestonedelie je obdobie, ktoré začína bezprostredne po pôrode a trvá šesť týždňov. Počas tejto doby sa vracia organizmus do stavu pred počatím a zažíva veľa zmien, ktoré sa podpisujú nielen na fyzickom, ale i psychickom stave rodičky. Kým v minulosti mali čerstvé mamičky poruke pôrodné babice ochotné nielen poradiť so starostlivosťou o bábätko, ale i pomôcť s domácimi prácami, dnes je všetko inak. Zodpovednosť zostáva na pleciach rodičky, ktorá je často kritizovaná a cíti sa osamotená. Čo sa deje s telom rodičky a ako si s obdobím šestonedelia poradiť bez zbytočného stresu?
pôrodná asistentka Elena Drapáčová

pôrodná asistentka Elena Drapáčová | Zdroj: Black Apple

Prvé dni po pôrode nazývame ranným šestonedelím, v ktorom sa hoja pôrodné poranenia. K hojeniu prispieva sprchovanie teplou vodou a dostatočný prístup vzduchu.

,,Postupne sa stabilizuje aj tvorba mlieka. Je to obdobie, počas ktorého je mamička v najužšom kontakte s dieťatkom,“ hovorí Elena Drapáčová, ktorá vedie odborný predpôrodný kurz v Banskej Bystrici.

Hľadanie si nového režimu a zvykanie si na nového člena vašej rodiny si vyžaduje veľa pozornosti a energie a starostlivosť o domácnosť je druhoradá.

,,Odporúčam preto zapojiť do celého procesu partnera, osloviť mamu, prípadne svokru, či sestru, aby vám pomohli s domácimi prácami, prípadne vás čas od času odbremenili od kočíkovania a vy si budete môcť odpočinúť. Nie je hanba si pospať s bábätkom, veď napokon potrebujete dostať svoje telo do formy čo najskôr, aby ste sa mohli naplno venovať dieťatku,“ radí budúcim mamičkám pôrodná asistentka.

Čo sa deje v organizme ženy počas šestonedelia?

  • po pôrode placenty sa miesto jej uloženia zmenší o polovicu. Povrchová vrstva sliznice maternice odumiera a odlučuje sa v podobe očistiek (lochií), ktoré majú charakteristický zápach a po prechode pôrodnými cestami von z tela sa môžu stať živnou pôdou pre baktérie, preto je potrebné dbať počas šestonedelia na zvýšenú hygienu celého tela.
  • zavinovanie maternice – najväčšie zmeny prebiehajú v maternici, ktorá v priebehu tehotenstva vážila okolo 1 000 g. Už v prvom týždni sa rýchlo zmenšuje a na konci šestonedelia váži v priemere 80 g. Po odlúčení placenty nastávajú hormonálne zmeny, ktoré podporujú zmenšovanie svalových buniek a zmršťovanie svalových vlákien. Pri tomto procese môžu ženy (hlavne viacrodičky) v prvých dňoch po pôrode pociťovať bolesti podobné kontrakciám, bolestivosť sa zvyšuje pri dojčení.
  • po pôrode je krček maternice ochabnutý a tenkostenný, s narušenými okrajmi, mierne pootvorený. Postupne sa uzatvára a na konci šestonedelia získava hrdlo cylindrický tvar a vonkajšia bránka krčka má tvar priečnej štrbiny (pokiaľ žena neporodí, má bránka okrúhly tvar).
  • po spontánnom pôrode sa pošva vracia do pôvodného stavu za 3 týždne, zostáva však menej pružná, jej povrch je hladší a steny pošvy sa mierne znížia.
  • po pôrode sa zmenšuje prekrvenie vonkajších rodidiel, postupne mizne ich presiaknutie a pigmentácia (tmavšie zafarbenie), prípadne kŕčové žily sa zmenšia alebo celkom vymiznú. Svaly panvového dna získavajú svoj tvar a postupne sa vracajú do pôvodnej polohy.
  • brušnej stene sa vracia elasticita a tonus priamych svalov, trvá to približne 6 – 7 týždňov. Napínanie brušnej steny v tehotenstve môže spôsobiť drobné trhlinky elastických vlákien, tzv. strie, ktoré môžu pretrvávať a postupne zošednúť.
  • na tele šestonedieľky nastávajú zmeny aj na prsníkoch – pripravujú sa mliečne žľazy na dojčenie a šestonedieľka musí venovať zvýšenú starostlivosť prsníkom a dojčeniu.

Pripravte sa na zmeny nálad

Zmeny hladín hormónov spúšťajú v tele aj iné zmeny, čo sa odráža nielen na telesnej stránke ženy, ale aj na jej psychike.

,,Podľa štatistík 50 – 75 % rodičiek zažíva tzv. „baby-blues“. Objavuje sa na tretí, štvrtý deň po pôrode, vrcholí okolo šiesteho dňa a spontánne vymizne okolo 12. dňa po pôrode,“ objasňuje Drapáčová.

Tento fyziologický jav a všetky hormonálne zmeny spôsobujú zmeny nálad od šťastia, smiechu po plačlivosť až smútok.

Kedy je vhodné obnoviť sexuálny život po pôrode?

Obnovenie pohlavného života po pôrode nespôsobuje zásadné problémy, no odporúča sa začať so sexuálnym životom až po šestonedelí, kedy je minimalizované riziko infekcie maternice či oblasti pôrodného poranenia.

,,Ide o dobu 6 - 8 týždňov po pôrode, ideálne po gynekologickej kontrole. Lekár na nej skontroluje zahojenie prípadných pôrodných poranení a odoberie onkocytológiu z krčka maternice, skontroluje stav panvového dna po pôrode a taktiež prsníky,“ dopĺňa odborné rady Elena Drapáčová.