S onkologickým ochorením sa potýka jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa nastáva však len v jednom prípade z 500 tisíc.
O možnosti odberu a uskladnenia pupočníkovej krvi už počula asi väčšina z nás. Málokto však vie, že cenným zdrojom novorodeneckých kmeňových buniek je i placenta, jedinečný orgán zabezpečujúci zdravý vývoj dieťatka.
V brnenskej Nemocnici Milosrdných bratov porodila žena s ťažkým priebehom COVID-19 . Lekári priviedli na svet dieťa cisárskym rezom, matka bola v umelom spánku napojená na pľúcnu ventiláciu.
Europoslankyňa Monika Beňová je dvojnásobnou mamou! 52-ročná politička priviedla na svet zdravú dcérku.
Popôrodná depresia, podobne ako mnoho iných problémov duševného zdravia, je často stigmatizovaná. Našťastie existujú ženy, ktoré sú ochotné zdieľať svoje vlastné skúsenosti s popôrodnou depresiou. Princezná Diana, speváčka Adele, herečka Reese Witherspoon a ďalšie známe mamičky sa nebáli o probléme hovoriť verejne.
Dokáže ľudská všímavosť zachrániť život a čo všetko sa skrýva za pôrodom prirodzenou cestou? Dozviete sa z nasledujúcich príbehov.
Mária Čírová sa pred pár dňami stala po tretíkrát mamou. Synček Ruben prišiel na svet prirodzenou cestou a speváčka prezradila, čo jej pri pôrode pomohlo.
Každá budúca mamička je posledné týždne pred pôrodom ako na ihlách. Premýšľa či je dostatočne pripravená na to, keď jej deň ,,D“ príde. Podstatnou vecou, na ktorú by nemala zabudnúť žiadna tehotná žena, je pripraviť si tašku, ktorú využije na pôrodnej sále. Kedy si tašku nachystať a čo do nej zbaliť poradila pôrodná asistentka Elena Drapáčová.
Každý budúci rodič chce pre svoje ešte nenarodené dieťa len to najlepšie. Mnohí z vás možno zvažujú odber pupočníkovej krvi, aby ste vášmu potomkovi do budúcna uchovali vzácne bunky, ktoré mu môžu pomôcť v prípade viacerých závažných ochorení. Niektorí rodičia sú zástancovia dotepania pupočníka, pretože vidia benefity práve v tom. Dajú sa skĺbiť oboje?
Šestonedelie je obdobie, ktoré začína bezprostredne po pôrode a trvá šesť týždňov. Počas tejto doby sa vracia organizmus do stavu pred počatím a zažíva veľa zmien, ktoré sa podpisujú nielen na fyzickom, ale i psychickom stave rodičky. Kým v minulosti mali čerstvé mamičky poruke pôrodné babice ochotné nielen poradiť so starostlivosťou o bábätko, ale i pomôcť s domácimi prácami, dnes je všetko inak. Zodpovednosť zostáva na pleciach rodičky, ktorá je často kritizovaná a cíti sa osamotená. Čo sa deje s telom rodičky a ako si s obdobím šestonedelia poradiť bez zbytočného stresu?