Vakcína proti koronavírusu by mala byť dostupná v prvej polovici roku 2021. Takáto bude jej cena!

EÚ je rozhodnutá presadzovať globálny prístup, na základe ktorého musia byť vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostupné pre všetky krajiny, vrátane tých chudobnejších.
vakcína proti COVID-19

Zdroj: Freepik.com

Prvé očkovanie proti COVID-19 by malo byť ešte v tomto roku

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín vo svojej tlačovej správe uviedol, že na dosiahnutie dôvery voči budúcej vakcíne proti koronavírusu bude potrebná maximálna transparentnosť.

Talianska politička Sandra Gallinová, zástupkyňa generálneho riaditeľa sekcie zdravia a bezpečnosti potravín zdôraznila, že kvalitná vakcína musí byť efektívna, bezpečná, cenovo dostupná a vyvinutá rýchlo.

Len tak bude vakcína schopná získať povolenie príslušných orgánov EÚ pre uvedenie na trh. Podľa Gallinovej by sa prvá vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 mala začať už koncom tohto roka.

Väčší počet vakcín by mal byť podľa jej slov dostupný v prvej polovici roku 2021.

EÚ je rozhodnutá presadzovať globálny prístup, na základe ktorého musia byť vakcíny dostupné pre všetky krajiny, vrátane tých chudobnejších.

Očkovacie látky sa budú do členských štátov EÚ distribuovať na základe veľkosti populácie. Cena vakcíny proti koronavírusu by sa podľa Gallinovej mala pohybovať medzi 5 – 15 eurami za dávku.

Sandra Gallinová tiež zdoraznila, že spoločnosti vyvíjajúce a vyrábajúce vakcíny proti COVID-19 budú niesť zodpovednosť podľa súčasných zákonov a v prípade, že sa niečo pokazí, budú ich môcť súdiť.


Mohlo by vás zaujímať:

Repelent proti komárom aj koronavírusu? Látka, ktorú obsahujú odpudzovače hmyzu, dokáže podľa vedcov zničiť koronavírus

Prvú vakcínu proti koronavírusu na svete schválili v Rusku, zaočkovaná už má byť aj Putinova dcéra