Nový rok - nový život! 4 tipy, ako začať so zmenou k lepšiemu

Posledný mesiac v roku hodnotíme všetky úspechy, všetky pády a snažíme sa nájsť spôsob, ako sa niekam posunúť či už v práci, vo vzťahu alebo zdravšom stravovaní. Potom príde rad predsavzatí a odhodlania, hlavne v oblasti chudnutia a nastavenia nových stravovacích návykov, ktoré majú málokedy dlhú trvácnosť. Ako sa však nastaviť a udržať si naše ciele o vysnívanej postave tak, aby nás po mesiaci neomrzeli?
novoročné predsavzatia

Zdroj: Pixabay.com

Vytrvalosť je nevyhnutne dôležitá pri napĺňaní akýchkoľvek cieľov a zmien. Keď budete dodržiavať jednotlivé kroky, vaša vidina nového života bude jasnejšia a celá cesta jednoduchšia, veď prečo si to neuľahčiť.

Jasný cieľ a opora

Ako prvé je nevyhnutné stanoviť si svoj vysnívaný cieľ a pripraviť sa na možné prekážky.

,,Bez jasného plánu sa totiž k vytýčenému cieľu len ťažko dostanete a ak áno, cesta k nemu bude pravdepodobne kľukatá a tŕnistá. Od začiatku treba mať jasnú predstavu čo chcete, ako to dosiahnete, kedy začnete, ako dlho to reálne môže trvať, aké bariéry vám môžu v dosiahnutí vašej méty zabrániť, a tiež, čo sa stane, ak do svojho cieľa dôjdete,“ uvádza Martina Dvořáková, výživová odborníčka.

Ideálne je celú vašu cestu s niekým blízkym zdieľať či už s najlepšou kamarátkou, mužom alebo mamou. Jednoducho s niekým, kto sa k vám buď pridá alebo bude minimálne vašou psychickou oporou a spovedníkom.

V čase, keď to budete chcieť celé skončiť vám jednoducho povedia – NEVZDÁVAJ SA.

Veľmi pomáha pri udržiavaní cieľa aj zapisovanie si každého jedného pokroku. Veď maličkosti vytvárajú celok, a tých bude na vašej ceste veľa.

Odfoťte sa predtým, ako začnete chudnúť. Veľa mojich klientok ľutuje, že to na začiatku neurobili. Na fotke je zmena vidieť oveľa viac ako v zrkadle, v ktorom sa vidíme každý deň a maličké pokroky v ňom nevnímame. Keď však porovnáme fotku zo začiatku a potom napríklad na konci každého mesiaca, zmena bude obrovská,“ radí Dvořáková.

Pravidelná strava plná bielkovín

Správna diéta nie je o tom, že prestanete jesť. Práve naopak!

Základným predpokladom štíhlej postavy je zdravá, vyvážená strava. Ak túžite po trvalej zmene, jedzte pravidelne päťkrát denne po 2 až 3 hodinách a pite dostatočné množstvo tekutín, aby vaše telo nezadržiavalo vodu a vyplavovalo von všetky toxíny,“ vysvetľuje výživová poradkyňa.

Samozrejme jesť pravidelne neznamená v priebehu celého dňa jesť rezeň so zemiakmi. Všetko má svoje pravidlá.

Keď znížime prísun sacharidov a zvýšime príjem bielkovín, zmení a hlavne zrýchli sa aj náš metabolizmus. Telo sa približne po troch dňoch takéhoto stravovania dostane do stavu ketózy, čo v praxi znamená, že energiu začne čerpať z uložených tukov,“ hovorí Dvořáková.

V kombinácii s pravidelným pohybom a dostatočným pitným režimom začne telo spaľovať vlastné tuky a vy budete chudnúť.

Práve pri pravidelnom jedení však ľudia vynechávajú desiatu či olovrant. Dôležité je nemať pocity hladu a naopak ani veľkého prejedenia.

,,Jedlo musí byť náš priateľ a nemal by vyvolávať stres. Na druhej strane, ak túžime dosiahnuť trvalú zmenu, nestačí „len“ pravidelne a vyvážene jesť isté obdobie, ale osvojiť si stravovacie návyky natrvalo. Mali by sme ich brať ako nový životný štýl a riadiť sa ním čo najdlhšie,“ radí špecialistka.

Čerstvý vzduch

Vďaka akémukoľvek pohybu ste o krok bližšie k svojim vytúženým cieľom v rámci redukcie váhy. Ak nie ste zástancom fitness centier, uprednostňujete rýchlu chôdzu či prechádzky, aj to sa počíta.

Ako sa vraví vždy je lepšie urobiť niečo ako nič. Ak však chcete vidieť reálne kroky, musí sa aj samotná prechádzka stať vašou aktívnou a pravidelnou činnosťou.

Je to skvelý spôsob ako si vyčistíte hlavu a zároveň jednoducho naplníte denný odporúčaný limit 20 000 krokov.

Oddýchnuté telo, oddýchnutá myseľ

Neraz sa stane, že z práce chodíme unavení, bez energie a nálady. Sme schopní akurát tak ľahnúť si rovno do postele, nie to uvažovať ešte nad nejakým cvičením či prípravou večere.

Práve preto má pravidelný oddych a navodenie si príjemnej atmosféry veľmi dôležitý význam. Vytvorte si doma svoj kútik pokoja.

Vytiahnite sviečky, svetielka obľúbenú knihu a uvarte si k tomu šálku dobrého čaju či kakaa. Podstatné je nachvíľu sa zastaviť, spomaliť a orientovať na seba.

Ak to budete robiť pravidelne aj cvičenie a zdravšie stravovanie bude mať pre vás odrazu iný význam. Čas, ktorý venujete svojmu vnútru a telu sa vám vráti v podobe energie a väčšej chuti ísť za svojimi cieľmi. Hlavne vaše telo a myseľ sa vám za to srdečne poďakujú.


Prečítajte si aj:

Trápi vás spomalený metabolizmus? S týmito úpravami jedálnička ho zrýchlite!


Ivka88

pre mňa je najdôležitejšie sa čo najviac hýbať v novom roku, aby som sa vo svojom tele cítila príjemne a tie endorfíny po cvičení majú tiež niečo do seba :)

ancapanca

už aj náš najmladší člen má bicykel z cyklospecialít, tak môžme v novom roku športovať celá rodina spolu