Prezidentka Slovenskej komory zubných technikov: Nikde na internete nedostanete také relevantné informácie, ako keď navštívte odborníka, ktorému dôverujete

Na slovenskom trhu sa objavili pochybné reklamné ponuky na rýchle a lacné náhrady zubov bez nutnej návštevy odborníka. Používanie nevhodných zubných náhrad však môže pacientom vážne poškodiť ich zdravie. Upozorňuje na to vedenie Slovenskej komory zubných technikov (SKZT).
Slovenská komora zubných technikov odporúča Slovákom, aby v žiadnom prípade nenaleteli akčným ponukám na zubné náhrady.

Zdroj: Pexels.com

Používanie zubných náhrad bez dozoru odborníka nie je dobrým nápadom

Reklamy na „nové zuby“ pacientom sľubujú rýchlo, lacno a bezbolestne krajší úsmev už od pár desiatok eur a to dokonca bez návštevy zubného technika či zubného lekára.

S novým estetickým produktom na domácu výrobu si má podľa inzerátov každý záujemca sám zvládnuť zakryť dieru po chýbajúcom prednom, bočnom či zadnom zube.

Slovenská komora zubných technikov v poslednom čase prijala viaceré podnety od svojich členov či samotných pacientov na pochybné reklamné ponuky na rýchle a lacné náhrady zubov bez návštevy certifikovaného odborníka. Jedná sa o produkty, z ktorých si má každý zvládnuť sám rýchlo a jednoducho vyrobiť nové zuby bez akýchkoľvek nástrojov, lepidiel a skúseností. Takáto aplikácia tzv. zubnej náhrady a akýkoľvek zásah do ústnej dutiny bez účasti zubného technika či zubného lekára môže pacientovi vážne poškodiť zdravie ľudského organizmu,“ upozorňuje prezidentka Slovenskej komory zubných technikov Mgr. Hana Dohálová, dipl. z. t., ktorá Slovákov vyzýva k obozretnosti pred takýmito reklamnými inzerátmi.

Dlhodobé používanie zubných náhrad bez dozoru odborníka môže pacientovi spôsobovať vážne zápaly ďasien a ďalšie poškodenie zostatkových zubov.

Problémom sú aj lacné a absolútne nevhodné materiály takýchto produktov, ktoré sú dovezené z tretích krajín a je otázne ich zloženie.

Ako ďalej povedala prezidentka SKZT Mgr. Hana Dohálová, dipl. z. t., takéto necertifikované materiály môžu pacientovi spôsobovať vážne alergie ústnej dutiny či v niektorých prípadoch ho dokonca môžu aj priotráviť.

Slovenská komora zubných technikov preto odporúča Slovákom, aby v žiadnom prípade nenaleteli akčným ponukám na zubné náhrady, a radšej dôverovali osvedčeným zubným lekárom a kvalifikovaným zubným technikom.

Uvedomujeme si, že výroba zubnej techniky počas pandemických opatrení nie je vždy najrýchlejšia, no lacné náhrady určite nie sú riešením. Nikde na internete nedostanete také relevantné informácie, ako keď navštívte odborníka, ktorému dôverujete. Než sa rozhodnete, dobre si riešenie premyslite, nedajte sa rýchlo nalákať na žiadnu akčnú ponuku. Na Slovensku máme možnosť voľného výberu ošetrujúceho zubného lekára, ten má možnosť výberu zubného technika, ktorý zubnú náhradu zhotoví. Zubná náhrada je tak ako každý iný zdravotnícky zákrok, zásah do ľudského organizmu,“ dodáva prezidentka Slovenskej komory zubných technikov Mgr. Hana Dohálová, dipl. z. t.

Svetového dňa ústneho zdravia si pripomíname každoročne 20. marca.


Mohlo by vás zaujímať:

8 vecí, ktoré o vás odhalí zubár pohľadom do vašich úst

Čelustná ortopédka: Strojček už dávno nie je len pre deti!