Každý deň urobíme viac ako 250 rozhodnutí týkajúcich sa jedla! 4 faktory, ktoré ovplyvňujú náš výber jedla

Čo je však tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vám povie, či máte alebo nemáte jesť? Je to len chuťou na niečo alebo skutočným hladom? Je to o výchove? Je to o peniazoch? Je to o našej pohodlnosti? Pri toľkých faktoroch, ktoré ovplyvňujú výber jedla, je prekvapujúce, že dokážete vôbec niekedy jesť konzistentne.
čo ovplyvňuje náš výber jedla?

Zdroj: Pexels.com

Zakaždým, keď otvoríte chladničku, vidíte reklamu v televízii alebo na vás kričí z billboardu, okolo ktorého práve prechádzate či sledujete svoju polovičku, kamarátov alebo kolegov, keď jedia – bez ohľadu na to, či už ste si toho vedomí alebo nie – v každom jednom z týchto momentov sa rozhodujete či jesť alebo nejesť.

Väčšina ľudí má do dovŕšenia dospelosti vytvorený základný zoznam potravín a jedál, ktoré konzumujú každý deň. Môžete ich vzájomne kombinovať, prípadne obohatiť donáškou exotickejších jedál. Pri otázke čo obvykle jete, by ste vedeli poskytnúť celkom dobrý obraz o vašej obvyklej strave. Pre väčšinu ľudí sú chuť, náklady a pohodlie akýmsi nepísaným pravidlom, pokiaľ ide o výber jedla. Samozrejme, je v našom záujme, aby jedlo chutilo dobre, chceme dosiahnuť vyvážený pomer cena/výkon a nechceme sa pri príprave jedla príliš pachtiť,“ približuje Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy.

Faktory ovplyvňujúce výber jedla

1. Zázemie a výchova

Naše zázemie a výchova do veľkej miery diktujú naše rozhodnutia. Takisto môžu existovať aj kultúrne a náboženské vplyvy, ktoré nám hovoria, aké jedlá sú prijateľné a aké nie, či dokonca ktoré jedlá by sme mali tradične jesť na sviatky.

2. Vek a životná fáza

Významným faktorom je tiež vek a životná fáza, v ktorej sa nachádzate. Batoľatá sú notoricky vyberavé, tínedžeri zas majú tendenciu narúšať rodinné tradície a vytvárať si vlastné stravovacie návyky.

Pravdepodobne ste už v detstve spoznali jedlá, ktoré vám nechutili a ktorých by ste sa ani nedotkli. V dospelosti môže byť váš výber jedál ovplyvnený vašim rozpočtom či zdravotným stavom.

3. Pohlavie

Existujú aj rodové vplyvy. Muži sa stravujú inak ako ženy: majú tendenciu vyberať si jedlá podľa chuti, zatiaľ čo ženy berú do úvahy zdravotné aspekty jedla viac ako muži.

Líši sa aj ich výber uspokojivých jedál. Mužom prinášajú potešenie hlavné jedlá ako napríklad pizza, polievka a cestoviny, vďaka ktorým sa cítia byť dobre živení a rozmaznávaní.

Ženy si naopak hlavné jedlá spájajú s prípravou a následným upratovaním. To im samozrejme nepríde príjemné ani pohodlné, takže vsádzajú skôr na rýchle riešenia, ako je napríklad zmrzlina, sušienky alebo cukríky.

4. Sociálne vplyvy

Do mixu tiež treba zarátať aj sociálne vplyvy. To, čo sa rozhodnete jesť a piť pri formálnych príležitostiach, je pravdepodobne ďaleko od toho, čo konzumujete, keď sledujete športový zápas v televízií so svojimi najlepšími priateľmi.

Každé rozhodnutie o jedle je formované kultúrnymi, sociálnymi, ekonomickými aj biologickými vplyvmi, ktoré ovplyvňujú naše stravovacie návyky.

Ako hovorí staré príslovie: „Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, kto si.“ Každé vyberavé batoľa, každý svojrázny tínedžer, každý vegán, každý chlapík, ktorý nevie žiť bez mäsa – všetci používajú jedlo a svoje stravovacie návyky, aby svetu prezradili niečo o sebe.


Prečítajte si aj:

10 tipov, ako zabrániť plytvaniu potravinami a neprichádzať o živiny v jedle

Sprievodca zdravým domácim stravovaním: Na čo sa zamerať pri výbere potravín?