COVID-19 je podľa vedcov spojený s vyšším rizikom predčasného pôrodu aj ďalších tehotenských komplikácií

Nastávajúce matky, ktoré sa infikujú koronavírusom, majú väčšie riziko zdravotných komplikácií. Poukázali na to závery jednej z prvých veľkých štúdií. Infikované tehotné ženy sú podľa nej ohrozenejšie napríklad predčasným pôrodom alebo vysokým krvným tlakom.
COVID-19 a tehotné ženy

Zdroj: Pexels.com

Koronavírus a tehotenstvo

Od začiatku pandémie sa čoraz častejšie objavujú náznaky, že koronavírus môže mať negatívne dopady na priebeh tehotenstva.

Nové dôkazy v tomto ohľade prináša jeden z prvých veľkých výskumov, ktorý zverejnil žurnál JAMA Pediatrics.

Vedci do neho zahrnuli viac ako 2100 nastávajúcich matiek, ktoré od marca do októbra minulého roka dostávali starostlivosť v nemocniciach v 18 krajinách sveta, od Ruska až po Brazíliu.

Aby mali dostatočne početnú kontrolnú skupinu, na každú účastníčku s COVID-19 pripadli dve "zdravé" ženy v obdobnom štádiu tehotenstva a v rovnakej nemocnici. Celkovo tak vedci sledovali 706 žien s koronavírusom a 1424 bez neho.

Tehotné ženy infikované koronavírusom mali o 76% väčšie nebezpečenstvo preeklampsie - ochorenia, ktoré sa spája s činnosťou placenty, spôsobuje nedostatočné prekrvenie a okysličenie plodu a prejavuje sa vysokým krvným tlakom.

Mali tiež 3x vyššie riziko závažnej infekcie a 5x väčšiu pravdepodobnosť, že skončia na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Počas štúdie navyše zomrelo celkom jedenásť žien s koronavírusom, zatiaľ čo v neinfikovanej skupine zomrela jedna účastníčka.

U žien s COVID-19 tiež omnoho častejšie dochádzalo k predčasnému pôrodu. U detí infikovaných matiek sa tak častejšie objavili novorodenecké komplikácie, ako sú nezrelé pľúca alebo poškodenie mozgu.

Závery štúdie ďalej ukázali, že 13% narodených detí malo pozitívny test na koronavírus. S vyšším rizikom prenosu potom bol spojený pôrod cisárskym rezom. Dojčenie, zdá sa, chorobu neprenáša, čo je podľa vedcov dobrou správou.

Podľa jedného z autorov štúdie, Arisa Papageorghiousa z Oxfordskej univerzity, výsledky podčiarkujú potrebu zahrnúť tehotné ženy do skupín s prednostným právom na očkovanie.

Vzhľadom na to, že schválené vakcíny proti COVID-19 neboli testované na tehotných ženách, mnohé zdravotné úrady vo svete váhajú spomínanú skupinu v tomto ohľade uprednostniť.


Prečítajte si aj:

Žena s COVID-19 napojená na umelú pľúcnu ventiláciu porodila v nemocnici v Brne zdravého syna!

Chlapček sa nakazil koronavírusom ešte v maminej maternici, ide zrejme o prvý potvrdený prípad prenosu cez placentu