Dermatologička: S rakovinou kože sa stretávame často, môže za to životný štýl pacientov

Dermatovenerologička z AGEL Clinic MUDr. Ľudmila Žigová nám opísala nielen príznaky rakoviny kože, ktoré by sme na koži nemali ignorovať, ale aj možnosti prevencie a spôsoby diagnostiky.

Zdroj: Freepik.com

Rakovina kože je diagnóza, ktorá ani na Slovensku nie je neznámou a odborníci sa s ňou stretávajú, žiaľ, často.

,,V podstate pod laickým označením rakovina kože rozumieme dve veľké skupiny ochorenia kože. Sú to nádorové zmeny na koži bez predchádzajúcej pigmentácie kože - teda zjednodušene bez predchádzajúceho znamienka. Príčinou rozvoja týchto zmien je najmä žiarenie, najčastejšie ide o ultrafialové žiarenie, a teda aj slnečné žiarenie. V prípade basaliómu a spinaliómu, ktoré patria do tejto skupiny spolu s ich vývojovými štádiami, je hlavným klinickým príznakom zmena na koži v podobe lokalizovaného šupinatenia kože so začervenaním, nezvyčajný rast ohraničených útvarov a nakoniec krvácanie, prípadne kožné defekty. Subjektívne môžeme pociťovať svrbenie,“ hovorí MUDr. Ľudmila Žigová.

Ďalšou veľkou skupinou sú problémy, ktoré sa rozvíjajú na základe pigmentovaných lézií - znamienok. V tomto prípade je pre pacienta dôležité venovať pozornosť každej zmene na koži v zmysle zväčšenia znamienka, zmeny farby, tvaru, ohraničenia až krvácania.

Práve toto sú príznaky, ktoré netreba podceňovať a je potrebné urýchlene vyhľadať odborníka.

,,V poslednom období najmä vďaka medializácii tejto problematiky sa pacienti správajú väčšinou veľmi zodpovedne a prichádzajú na vyšetrenia včas. Samozrejme, sú aj výnimky, kde vidíme už pokročilé stavy. K veľkému rozšíreniu kožnej rakoviny prispieva najmä zmena nášho životného štýlu - častá expozícia intenzívnemu slnečnému žiareniu bez predchádzajúcej prípravy od včasného detského veku,“ vysvetľuje dermatovenerologička.

Podľa jej dlhoročných skúseností odporúča kontrolu u kožného lekára vždy, keď na koži pozorujeme zmeny v porovnaní s predchádzajúcim stavom. Pomocou je samovyšetrenie kože, prípadne kontrola kože blízkou osobou, napríklad na ťažšie prístupných miestach, ako je koža chrbta.

,,Jednoznačne by som odporúčala pravidelné preventívne vyšetrenie kože dermatológom. Technický rozvoj v podobe možnosti vyšetrenia aj hlbších štruktúr kože dermatoskopom prispieva k rýchlejšej diagnostike. Dôležité je samozrejme venovať svojej koži náležitú starostlivosť, teda chrániť sa pred slnečným žiarením, krémovanie či pravidelná kontrola kože,“ ozrejmila MUDr. Žigová, ktorá sa medicíne venuje už 40 rokov.

Prešla rôznymi pracoviskami, od Kožnej kliniky UK Bratislava až po roky pôsobenia v Nemecku. Podľa jej slov ju dermatológia fascinuje svojou mnohostrannosťou.


Prečítajte si aj:

Rakovinu kože môžu do veľkej miery ovplyvniť rodičia, až 50 % celoživotnej dávky UV-žiarenia dostávame pred 18. rokom