5 dôvodov, prečo začať deň ranným cvičením

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo si športovci dávajú záležať na rannej rozcvičke či tréningu ? V športe platí, že čím skôr, tým lepšie.

Zdroj: Pexels.com

Z vedeckého hľadiska dáva zmysel, že naše telo je výkonnejšie po kvalitnom odpočinku a väčšina ľudí si najväčšiu dávku odpočinku a regenerácie dopraje v noci. Ráno je zase čas, keď vaše telo pracuje na plné obrátky.

Možno tiež spozorujete, že sa skoro ráno viete lepšie sústrediť, než začnete čeliť výzvam každodenného života a úlohám, ktoré na vás v daný deň čakajú. Ako pretekárka som mala ešte jeden cieľ a to natrénovať svoje telo tak, aby bolo pripravené v prípade ranných pretekov, “ hovorí Samantha Clayton, viceprezidentka pre vzdelávanie a fitness.

Aj keď sa možno nepripravujete rovno na nejaké preteky, existuje niekoľko dôvodov na to, aby ste si nastavili budík na skoršiu hodinu a vykročili tak do nového dňa na pozitívnu nôtu.

5 dôvodov pre ranné cvičenie

1.Sústredenie

Ranným cvičením si uvoľníte zvyšok dňa a tak sa budete môcť sústrediť sa na veci, ktoré máte v pláne. Skúste sa teda nakrátko zamyslieť počas cvičenia na to, ako strávite deň.

Zistila som, že odbremenená myseľ, ktorú mávam počas behu, mi poskytuje priestor na to, aby som si v kľude naplánovala deň a aby som na nič nezabudla,“ komentuje Samantha Clayton.

2.Stanovenie priorít

Mnohým ľuďom sa stáva, že si cvičenie aj naplánujú, ale v priebehu dňa sa im zaplní kalendár a na cvičenie im jednoducho nezostane čas. Koľkokrát sa stalo vám, že vaše cvičebné zámery vyšli nazmar, pretože ste prežili hektický deň a potom ste nemali čas ani energiu postarať sa o telo. Skoré ranné vstávanie a ranné cvičenie zabezpečí, že vám už počas dňa nič nenaruší plány.

3.Pozitívna myseľ

Zlepšite si náladu vďaka prirodzenému prílevu zdravých hormónov. Cvičenie podporuje uvoľňovanie šťastných endorfínov vo vašom tele. Ak začnete deň ranným cvičením, vyvoláte si tým šťastný, pozitívny pocit, ktorý bude mať vplyv na vás aj vaše okolie počas celého dňa.

4.Dosiahnutie cieľov

Úspech a pocit jeho dosiahnutia vám pomôžu budovať sebadôveru. Neexistuje veľa lepších pocitov než ten, ktorý máme z dosiahnutia vlastného cieľa, ako v športe, tak aj v živote. Ukotvením dobrých návykov a ranným cvičením napĺňate cieľ byť aktívny.

5.Metabolizmus

Ranné cvičenie vám môže pomôcť spáliť ďalšie tuky počas celého dňa. Tým, že cvičením naštartujete deň, zároveň podporíte svoj metabolizmus a prinútite svoje telo, aby počas dňa využívalo prijímanú energiu na regeneráciu. Cvičenie môže zlepšiť aj pokojovú rýchlosť metabolizmu, vďaka čomu môže vaše telo efektívnejšie spaľovať kalórie.