Epidemiologička: S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde odporúčame začať už teraz, očkovaním aspoň dvoma dávkami, najvhodnejšie vo februári a marci

Odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúčajú zaočkovať sa proti kliešťovej encefalitíde už vo februári či marci.

Zdroj: freepik.com, flickr.com

Kliešť obyčajný sa zvyčajne prebúdza v marci. Svoje obete vyhľadáva najmä v čase rozmnožovania, teda od apríla až do mája. V prípade, že by mu prialo počasie aj vo februári, riziko pre ľudí je ešte nízke, nakoľko v tomto období chodíme do prírody dostatočne oblečený, a riziko zaklieštenia je teda minimálne.

Epidemiologička Mária Avdičová, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, odporúča absolovovať očkovanie proti kliešťovej encefalitíde práve v týchto mesiacoch.

"S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde odporúčame začať už teraz, očkovaním aspoň dvoma dávkami, najvhodnejšie vo februári a marci, aby ste boli v apríli už chránení aspoň čiastočne. Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov," priblížila epidemiologička.

ÚVZ vlani zaznamenal najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.

Kliešťová encefalitída je zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán je spôsobené vírusom. Týmto vírusom sa kliešť infikuje pri saní krvi živočíchov.

Príznaky kliešťovej encefalitídy sú zo začiatku podobné chrípke, časté prejavy sú malátnosť, bolesť svalov a kĺbov, pobolievaním hlavy, ľahká teplota. Závažná forma ochorenia je spojená s napadnutím centrálneho nervového systému vírusom.

Vakcíny proti kliešťovej encefalitíde nehradia zdravotné poisťovne, hradí si ich každý záujemca o očkovanie, niektoré zdravotné poisťovne však môžu ponúkať príspevok na toto očkovanie.


Mohlo by vás zaujímať:

Ako postupovať, ak sa chcete dať zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde?