Kliešťová encefalitída nie je rizikom iba na Slovensku, nakaziť sa ňou dá aj v zahraničí.
ÚVZ odporúča nezaočkovaným ľuďom, najmä pri výrobkoch ovčieho a kozieho pôvodu, aby ich pred konzumáciou tepelne upravili.
Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne hospitalizovali osem pacientov s kliešťovou encefalitídou. Nebezpečné vírusové ochorenie postihuje centrálny nervový systém a môže zanechať vážne následky.
Odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúčajú zaočkovať sa proti kliešťovej encefalitíde už vo februári či marci.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa môže vykonať kedykoľvek počas roka. Na Slovensku sú v súčasnosti registrované bezpečné očkovacie látky pre deti aj dospelých. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky.
Vrchol kliešťovej sezóny je obvykle od mája do júla. Český parazitológ vysvetľuje, ako správne vybrať kliešťa, čo si obliecť, ak sa vyberiete do lesa, a s akou kožnou reakciou po odstránení kliešťa už treba navštíviť lekára?
Vedci z českobudejovického biologického centra Akadémie vied vyskúšali novú vakcínu proti lymskej borelióze. Testy na myšiach ukázali stopercentnú účinnosť. Proti borelióze sa však zatiaľ nedá očkovať.
Encefalitída je ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobujú vírusy prenášané kliešťami. Najčastejšie ide o arbovírusy. Ako sa toto ochorenie prejavuje a ako prebieha jeho liečba?
Kliešte sú najčastejšími prenášačmi rôznych ochorení ľudí a zvierat. Aby sa predišlo závažnejším zdravotným problémom, je nutná spoľahlivá prevencia i včasná liečba.
Tularémia je nákazlivé ochorenie voľne žijúcich hlodavcov, spôsobené baktériami rodu Francisella. Pôvodcom tularémie zvierat a ľudí je baktéria Francisella tularemis. Veľmi často napáda zajace a divé králiky, preto sa zvykne nazývať aj zajačím morom.