Primár Oddelenia dlhodobo chorých: Mali sme prípady aj mladých, osemnásť či dvadsaťročných zdevastovaných alkoholikov

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, si spoločne s primárom Oddelenia dlhodobo chorých, MUDr. Petrom Bártom, symbolicky pripomína „suchý február“. V geriatrii alkoholizmus nie je najväčším zdravotným problémom, no v žiadnom veku, rozhodne, neprispieva k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta.

Zdroj: agel.sk, pexels.com

Oddelenie dlhodobo chorých sa taktiež stretáva s alkoholizmom, no vo väčšine prípadov je skôr pridruženou zdravotnou ťažkosťou.

Väčšina osôb prepadne alkoholu v mladšom veku, ako vo veku seniora. Za seniora sa považuje každá osoba, ktorá prekročila vekovú hranicu 65 rokov. Spravidla sa drvivá väčšina ťažkých alkoholikov vysokého veku nedožíva. Výnimky však potvrdzujú pravidlo a buď ide o takých, ktorí nepožívali alkohol vo veľkej miere, alebo mali genetické danosti, vďaka ktorým to ich organizmus zvládol. Spomenul by som aj tzv. Churchillov syndróm, ktorý tieto výnimky zahŕňa. Britský politik Winston Churchill bol známy aj tým, že počas celého svojho života požíval alkohol a fajčil a napriek tomu sa dožil vysokého veku,“ hovorí primár oddelenia dlhodobo chorých kežmarskej nemocnice MUDr. Peter Bárta.

Oddelenie dlhodobo chorých nie je oddelením, ktoré sa stará iba o pacientov v seniorskom veku.

Naše oddelenie sa nevenuje liečbe alkoholizmu, no je potrebné spomenúť, že s týmto pojmom sa stretávame aj v prípade našich pacientov. Mali sme prípady aj mladých, osemnásť či dvadsaťročných zdevastovaných alkoholikov. Vo všeobecnosti treba povedať, že v geriatrii alkoholizmus nie je najväčším zdravotným problémom, no v žiadnom veku rozhodne neprispieva k zlepšeniu zdravotného stravu pacienta,“ opisuje nástrahy požívania alkoholu primár.

Na Slovensku máme okolo 400 000 závislých od alkoholu a každoročne toto číslo stúpa. Odbornú pomoc však vyhľadá asi len 10% z nich.

Alkoholizmus je definovaný ako chorobná závislosť na alkohole. Alkohol zhoršuje zdravotný stav, výrazne zasahuje do osobných, pracovných a sociálnych vzťahov a spôsobuje poškodenie dôležitých orgánov ako sú pečeň, mozog, srdce či obličky.

Dlhodobým požívaním alkoholu je postihnutý celý organizmus i celková sociálna situácia človeka. V každom prípade, či už ide o seniora, alebo mladého človeka, základom prevencie voči zdravotným ťažkostiam je zdravý životný štýl, ktorý by mal kráčať ruka v ruke so striedmou, alebo žiadnou konzumáciou alkoholu,“ dodáva na záver MUDr. Peter Bárta.

O závislosti od alkoholu hovoríme v prípade, že ide o nadmerné a nekontrolovateľné pitie, ktoré narušuje bežné fungovanie človeka v práci či doma. Človek väčšinou nedokáže samostatne obmedziť svoje pitie, aj keď si jeho škodlivé účinky uvedomuje. Pri pokuse nepiť pociťuje alkoholik abstinenčné príznaky - telesné, napr. nevoľnosť, vracanie, búšenie srdca, a aj duševné, napr. úzkosť, podráždenosť, agresivitu, vnútorný nepokoj.


Prečítajte si aj:

Klinická psychologička: Ak začneme alkohol vyhľadávať preto, aby sme sa zbavili nepríjemných pocitov, môže vzniknúť problém

4 z 10 ľudí, ktorí začnú konzumovať alkohol pred dosiahnutím 15 rokov, sa napokon stanú závislými!