Unikátny krvný test od slovenských vedcov dokáže odhaliť už skoré štádium rakoviny prostaty!

Inovatívna, neinvazívna metóda je postavená na prístupe hodnotenia tzv. glykánov na povrchu bielkovín, ktorý získal v roku 2022 Nobelovu cenu.

Zdroj: Pexels.com

Rakovina prostaty je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov. Štatistiky naznačujú, že bude počas života diagnostikovaná až jednému z ôsmich slovenských mužov. Začína sa nenápadne a zo začiatku nebolí.

Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek i hormonálna nerovnováha, patria sem ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita,“ hovorí MUDr. Boris Kollárik, primár urológie v Nemocnici Bory v Bratislave.

Väčšina mužov považuje svoje ťažkosti s močením za prirodzenú súčasť starnutia, môžu však signalizovať vážnejší problém. Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku.

Muži by mali v takýchto prípadoch urýchlene navštíviť urológa, aby sa stanovila diagnóza. Môže ísť pritom o nezhubné zväčšenie prostaty, zápal alebo infekciu prostaty ale aj onkologické ochorenie. Po 50. roku života je takáto prehliadka už absolútne nevyhnutná. Ak sa rakovina prostaty zachytí včas, prognóza vyliečenia je viac ako 90 %,“ vysvetľuje urológ.

Preventívna urologická prehliadka je jednoduchá, nebolestivá a pozostáva z rozhovoru s pacientom, ultrazvukového vyšetrenia, vyšetrenia krvi a moču a vyšetrenia prostaty cez konečník. Podľa lekárov však mužov brzdí strach a ostych z vyšetrenia prostaty a mnohí tak prichádzajú, žiaľ, už neskoro.

Súčasťou vyšetrenia je aj zistenie hodnôt prostatického špecifického antigénu, tzv. PSA, čo je enzým produkovaný bunkami prostaty. Koncentrácia PSA v krvnom sére jedným z ukazovateľov rakoviny prostaty. Ak má pacient hodnoty PSA zvýšené, je potrebné, aby podstúpil biopsiu prostaty, ktorá určí, či ide o nádorové ochorenie alebo nezhubné zväčšenie prostaty,“ uvádza primár urológie.

Zo skúseností sa na Slovensku až v 76 % biopsií prostaty rakovina nepotvrdí.

Hoci ide v týchto prípadoch o dobrú správu pre pacientov, doteraz prichádzala štandardne až po tom, ako bol nepríjemný a bolestivý zákrok biopsie u mužov vykonaný,“ dodáva urológ.

Prelomová metóda na bezbolestnú diagnostiku prostaty

Najnovšie poznatky v diagnostike však ponúkajú aj v tejto oblasti nové riešenie, ktoré prináša revolúciu vo včasnom a presnom záchyte rakoviny prostaty.

Namiesto nutnosti podstúpiť bolestivú biopsiu u všetkých mužov s podozrením, ako tomu bolo doteraz, dnes už jedno neinvazívne vyšetrenie z krvi bezpečne odlíši nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického ochorenia. Určí teda, u ktorých mužov je biopsia skutočne potrebná a u ktorých nie. A čo je hlavné, odhalí rakovinu prostaty už v počiatočných štádiách, kedy môže byť úspešne liečiteľná,“ hovorí MUDr. Boris Kollárik.

Táto nová cesta k skorému odhaleniu rakoviny je založená na metóde sledovania tzv. glykánov na povrchu bielkovín. Práve jej sa začali venovať aj slovenskí vedci s dlhoročnými skúsenosťami práce v Slovenskej akadémii vied v oblasti biotechnológií.

Glykány sú, zjednodušene povedané, cukry na povrchu bielkovín a je podľa nich možné zistiť, v akom stave sa bunky nachádzajú. Ich sledovanie dokáže veľmi účinne odhaliť už v skorom štádiu aj rakovinový proces v bunke. Prístup v oblasti hodnotenia glykánov bol natoľko prelomový, že získal v roku 2022 dokonca aj Nobelovu cenu,“ vysvetľuje vedec Ján Tkáč, popredný slovenský expert na biotechnológie.

Slovenskí vedci pretavili najnovšie poznatky o glykánoch do formy unikátneho diagnostického riešenia na odhalenie karcinómu prostaty na báze tekutej biopsie.

Ide o prvý a jediný orgánovo špecifický test svojho druhu na svete, ktorý je založený na analýze glykánu v krvnom sére. Pri vyšetrení krvného séra využívame moderné nanotechnológie v podobe použitia magnetických častíc na sledovanie zmien glykánov. Táto metóda cez biomarkery dokáže určiť s mimoriadnou presnosťou rakovinu v raných štádiách ochorenia, aj keď ju ešte nie je možné detekovať inými zobrazovacími metódami“ približuje vedec Tomáš Bertók.

Toto minimálne invazívne vyšetrenie je pre lekárov špecialistov dostupné bez potreby investovania do ďalšieho technologického vybavenia, prináša rýchle výsledky a znižuje počet falošne pozitívnych výsledkov, ktoré by mohli viesť u mužov k ďalším vyšetreniam a biopsiám.

Celosvetovo patentovaná technológia slovenských vedcov dokáže pomôcť nielen s odhalením rakoviny prostaty – potenciálne je využiteľná na skríning aj ďalších desiatich druhov rakoviny. Už v blízkej budúcnosti budú uvedené v praxi na záchyt ďalších tipov rakoviny.


Prečítajte si aj:

Urológ: Každý muž po päťdesiatke by mal aspoň raz ročne navštíviť urológa, aj keď nemá problémy