Optometrista: Očné vady sa dajú účinne riešiť, človek sa nemusí celý život trápiť tým, že vidí rozmazane

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sú najčastejšími príčinami, ktoré oční špecialisti každoročne diagnostikujú u viac ako polovice Slovákov.

Zdroj: Freepik.com

Nielen tieto problémy však postihujú mnohých ľudí. Medzi zrakové vady patrí napríklad i farbosleposť.

Zaujímavosťou je, že tou trpí napríklad aj Mark Zuckerberg, zakladateľ sociálnej siete Facebook, ktorá práve z tohto dôvodu používa modrú vo svojom logu. Farbosleposť postihuje najmä mužov a touto poruchou trpí asi 8 % z nich, čo znamená, že každý dvanásty muž má problém s vnímaním kompletného farebného spektra. Pre zaujímavosť, ženy postihuje rovnaký problém iba v 0,4 % prípadoch,“ vysvetľuje optometrista Martin Slaný.

Na farbosleposť a iné poruchy zraku upozorňuje práve Svetový deň zraku, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pravidelne vyhlasuje vždy na druhý štvrtok v októbri. Očné vady majú svoju príčinu v mnohých aspektoch.

Za veľkou časťou z nich je na vine spôsob života, genetika, ale aj celkové starnutie populácie. Krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sú najčastejšími príčinami, ktoré oční špecialisti každoročne diagnostikujú u viac ako polovice Slovákov.

Veľa ľudí však neprikladá svojmu zhoršujúcemu sa zraku dostatočný význam, k očnému lekárovi nechodia a problémy so zrakom riešia často kúpou lacných okuliarov z drogérie či hypermarketu.

Takéto okuliare však majú slúžiť maximálne ako dočasná pomoc a nie dlhodobé riešenie. Z dlhodobého hľadiska si používaním nekvalitných pomôcok môžete zrak akurát tak poškodiť,“ vysvetlil odborník.

Pri príležitosti Svetového dňa zraku odborníci zároveň varujú pred tromi najčastejšími príčinami rozostreného zraku a pridružených bolestí hlavy, ktoré sú často príznakom nediagnostikovaných očných vád.

Očné vady ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sa dajú naozaj účinne riešiť. Človek sa nemusí trápiť celý život tým, že vidí rozmazane. Stačí navštíviť očných špecialistov a absolvovať vyšetrenie zraku aspoň raz ročne,“ odporúča optometrista.

Najčastejšie očné vady

Krátkozrakosť (Myopia)

Touto rozšírenou vadou trpí až tretina populácie. Ľudia trpiaci krátkozrakosťou majú problém zaostriť na predmety, ktoré sú vo väčšej vzdialenosti. Často sa prejaví už v školskom veku a väčšinou súvisí s rastom oka, kedy oko narastie do dĺžky, alebo má podklad v zvýšenom zakrivení rohovky či šošovky. Táto vada môže byť samozrejme objavená aj v neskoršom veku, avšak už okolo 25. roka života sa rast z pravidla zastaví.

Krátkozrakosť sa dá riešiť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Krátkozrakosť najčastejšie obmedzuje ľudí počas šoférovania, sledovania televízie alebo pri práci.

Ďalekozrakosť (Hypermetropia)

Táto vada sa prejavuje veľmi rozostreným zrakom na blízko. Oko toho, kto trpí touto vadou býva príliš krátke, alebo má jeho optické prostredie menší lom, čo posúva ohnisko až za sietnicu. V mladosti sa vada nemusí vôbec prejaviť, pretože mladé oči majú ešte zvýšenú schopnosť zaostriť.

Keď však oko neustále zaostruje, prejaví sa bolesť hlavy, očí, prechodne zahmlené videnie, únava a podobne. Ďalekozrakí ľudia väčšinou používajú výhradne iba okuliare (zhruba 65% z nich), ďalších 5% osôb postihnutých touto vadou používa šošovky a zvyšok zrak koriguje striedaním šošoviek a okuliarov.

Astigmatizmus

Veľmi často sa táto vada objavuje spolu s krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou a je spôsobená nepravidelnosťami oka. Rohovka alebo šošovka nemá ideálne zakrivenie, ale je zdeformovaná do elipsovitého tvaru. Rozostrené videnie má človek trpiaci astigmatizmom na blízko aj do diaľky. Záleží na stupni vady.

Astigmatizmus nemusí byť vo svojej podstate rozpoznaný, ale príznaky sa násobia v zhoršených svetelných podmienkach, kedy má človek väčší problém rozpoznávať drobné detaily.


Mohlo by vás zaujímať:

Očná lekárka: Najviac pacientov so syndrómom suchého oka pracuje za počítačom

Optometrista radí alergikom: Aby ste zabránili podráždeniu očí, kvapkajte si umelé slzy