Optometrista radí alergikom: Aby ste zabránili podráždeniu očí, kvapkajte si umelé slzy

Slnko nad obzorom, vyššie vonkajšie teploty či kvitnúce rastliny nám pripomínajú, že sa k slovu po zime hlási opäť jar. Zatiaľ čo pre niektorých je toto ročné obdobie príjemnou a dlho očakávanou zmenou, nájdu sa ľudia, ktorí trpia nepríjemnými prejavmi sezónnych alergií. Ako sa voči týmto problémom efektívne brániť? Pomôžu nielen očné kvapky, ale aj slnečné okuliare!

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sezónnymi alergiami trpí až 30 % dospelej svetovej populácie a dve pätiny všetkých detí. Na Slovensku nie sme na tom o nič lepšie.

Podľa údajov NCZI z minulého roka bolo v pravidelnej lekárskej starostlivosti viac ako 542 tisíc osôb. Z toho viac ako 368 tisíc bolo vo veku 19 a viac rokov. Vo vekovej skupine šiestich až 18 rokov ich eviduje NCZI viac ako 128 tisíc, vo veku jedného až piatich rokov viac ako 42 tisíc a detí do jedného roka je viac než 3 900. Najčastejšie sa pritom jedná o alergie na peľ, roztoče alebo prach.

Hoci alergia vzniká najmä v detstve, nie je výnimkou, že môže prepuknúť aj medzi 18. a 35. rokom života. Na vine býva najčastejšie dedičnosť, prostredie, strava, životný štýl, kozmetické prípravky, kontaktné šošovky, ale dokonca aj klimatické zmeny. Alergény môžu byť ako celoročné v podobe zvieracej srsti, prachu alebo roztočov, tak aj sezónne, napríklad peľ alebo tráva.

Zápal spojiviek býva bežným príznakom alergie

Popri citlivej koži, nádchy a upchatého nosa patria k typickým prejavom aj ťažkosti s očami - najčastejšie slzenie, svrbenie, rezanie, následne aj opuchnuté viečka. Napriek tomu, že ide o pomerne bežné komplikácie, nie je dobré ich podceňovať. Zanedbaná liečba môže viesť až k rozvoju zápalu spojiviek. Spojivka oka je totiž podobne ako nosová sliznica v kontakte s vonkajším prostredím, a tak je vystavená priamemu pôsobeniu alergénu.

Najbežnejšou očnou alergiou je sezónna akútna alergická konjunktivitída, teda zápal spojiviek. Pri alergickej reakcii dochádza k uvoľňovaniu chemických látok, ako sú histamín a leukotriény, do krvného obehu a tkanív. Tieto látky spôsobujú svrbenie, pálenie, pocit piesku alebo cudzieho telesa v očiach,“ vysvetľuje Martin Slaný, optometrista.

Od bolesti uľavia umelé slzy aj slnečné okuliare

Alergie bývajú sprevádzané aj slzením, začervenaním očí alebo fotofóbiou, teda zvýšenou citlivosťou na svetlo. Pri liečbe týchto ťažkostí je vždy vhodné navštíviť lekára, ktorý vám stanoví presnú diagnózu a predpíše liečbu, ktorá vám pomôže symptómy zmierniť. Avšak od nepríjemnej bolesti vám môžu uľaviť aj očné kvapky.

Aby ste zabránili podráždeniu očí, kvapkajte si umelé slzy, ktoré vám môžu od nepríjemných pocitov pomôcť. Akútne príznaky potom dokážu zmierniť očné kvapky s obsahom antihistaminík a látok, ktoré redukujú začervenanie. Na opuchnuté viečka priaznivo pôsobí aj studený obklad či častejšie umývanie tváre vlažnou vodou. Rozhodne sa ale vyvarujte častému šúchaniu očí, ktoré môže problémy ešte zhoršiť,“ varuje odborník.

Oči môžete pred peľom a ďalšími alergénmi chrániť aj kvalitnými slnečnými okuliarmi.

Ak hľadáte slnečné okuliare, ktoré vám pomôžu zabrániť priamemu kontaktu s alergénmi, mali by zakrývať celú oblasť okolo očí a tvarovo čo najviac kopírovať tvár. Výhodou sú aj polarizované šošovky, ktoré pomôžu znížiť množstvo svetla dopadajúceho do oka a tiež zrkadlové úpravy čiastočne odrážajúce teplo, ktoré neprospieva zápalom,” dodáva optometrista.

Alergické zápaly spojiviek trápia aj deti

U detí tvoria alergické zápaly spojiviek 20 % všetkých alergií a v sezóne až 75 % všetkých konjunktivitíd. Hoci väčšina z nich postupne odznie alebo je dobre liečiteľná, nie je dobré – vzhľadom na veľkú frekvenciu výskytu a možných ďalších ťažkostí – tieto zápaly podceňovať.

„Rodičia by mali deťom zabrániť v trení očí a aplikovať im umelé slzy bez stabilizačných prípravkov. Aplikácia umelých sĺz zvlhčí povrch oka a vyplaví alergény, ktoré môžu poskytnúť síce dočasnú, ale značnú úľavu. Ďalej sa oplatí prikladať na oči studené obklady. Rozhodne na nič ale nečakajte a okamžite vyhľadajte pomoc lekára,“ uzatvára odborník.


Prečítajte si aj:

Čo robiť, aby sa z alergie nestala astma a aký je medzi nimi rozdiel?

8 najväčších chýb, ktorými si alergici sťažujú život