Pri pneumónii, zápale alebo infekcii pľúc, vzniknutá tekutina alebo hnis upcháva časť pľúc, čo je prekážkou vstupu kyslíka do organizmu.
Priamoúmerne s klesaním teplôt stúpa počet smrkajúcich a pokašliavajúcich ľudí v našom okolí. Môžu za to vírusy a baktérie, ktoré prichádzajú ruka v ruke s chladnejšími dňami. Príroda skúša našu trpezlivosť a nádcha, kašeľ či bolesť hrdla nenechajú na seba dlho čakať.
Nástup chrípky býva väčšinou náhly, človek prekypujúci zdravím sa ráno prebudí so zimnicou, bolesťou hlavy a teplota môže vystúpiť až na 39-40°C. Jednou z účinných prevencií je očkovanie, ktoré je najlepšie vykonať v októbri a novembri, no je vhodné dodržiavať aj ďalšie preventívne opatrenia.
Vírus chrípky A (H1N1), ktorý bol nedávno zistený, je novým subtypom vírusu chrípky postihujúcim ľudí, ktorý obsahuje gény vírusov prasacej, vtáčej a ľudskej chrípky v takej kombinácii, aká nebola nikdy predtým nikde vo svete zaznamenaná.
Pandémia vírusu prasacej chrípky napadla od svojho prvého výskytu v apríli 2009 už viac ako 1 milión Američanov, pričom si vyžiadala 500 životov. V celosvetovom meradle infikovala ďalšie desiatky tisíc ľudí a zabila takmer 2000 z nich.