Boľavý pankreas - čo mám jesť?

eee

Mala som tiez zapal pankreasu.Lekarka mi predpisala pankreolan,z ktoreho ma neskutocne bolel este aj zaludok.Ked som cokolvek mensie zjedla,mala som stale velke bolesti.Kupila som si obycajny zaludocny caj,ktory som pila denne 3 salky a asi po tyzdni a pol mi bolesti ustupili.A teraz,ked citim,ze ma zacina boliet pankreas,uvarim si zaludocny caj a po jednom-dvoch dnoch mi to prejde.Mam to vyskusane,mne pomohol obycajny zaludocny caj.Ahojte.

iveta

Mama sa uz dva mesiace lieci na zapal pankreasu, rada by som jej pomohla zvladnut tuto chorobu a dostala par dobrych rad ako zit s touto chorobou. Hlavne akym potravinam sa vyvarovat. chcela by som aby mama napriek chorobe mala peknu starobu. Dakujem

damian

a treba jest vela suroveho ananasu, papaye a pod, ale aj ine ovocie, zeleninu a nezabudajte na 2 a pol litra cistej vody denne, hlavne pri zapaloch, lebo chronicke zapaly sa na 85% len a len z chronickeho dehydrovania organizmu. OK?

damian

Fiiiha, aka zaujimava tema...
Nuz, v prvom rade, pri poruchach a zapaloch pankreasu su potrebne pankreaticke enzymy, ako trypsin, chemotrypsin a a ine. na SK a CZ sa predava Wobenzym, ale v jednej tablete je toho malo. Lepsie si MEGAENZYM FORTE, kde napriklad pankreatin je v jednej tablete asi 1120 mg.

RNG

Iveta s chory pankreas nemoze vyrabat privela kyselin. Prave naopak, vyraba primalo, potom jedlo zostava v zaludku a bez konzervacie kyselinami(potlacenia bakterii) sa kazi az ti otravi zaludok a telo sa brani vyvracanim-musi sa nejak tych pokazenych latok zbavit.
Kedze je tam aj trochu kyselin a zlci, zda sa ako keby si mala privela kyselin.
Ale logicky, chory pankreas nemoze vyrabat rekordne mnozstva kyselin, to da zdravy rozum.
Na nedostatocnu cinnost pankreasu treba brat to, co pankreas zdravy vylucuje, kyseliny a enzymi na travenie.
Odporucam s kazdym jedlom zobrat Betain HCl, pripadne aj ine enzymi na ulahcenie travenia a brat pravidelne alfa lipoicku kyselinu a sylimarin(400+400 mg)na regeneraciu poskodeneho pankreasu.
Pripadne nejaky cas aj aloe a selen, lebo mnohe poskodenia pankreasu su z virusov.

iveta s

Poradí mi niekto ako žiť s chronickou pankreatitídou, ktorá mi bola lekárom stanovená ako diagnóza, keďže ma stále nafukuje, mám veľa žalúdočnej kyseliny.
Ak mi je dobre jem všetko, lebo rada jem a
zabúdam na svoje ochorenie ale ono sa vždy
ohlási bolesťou brucha, zvracaním, kyslosťou a horkosťou v ústach. Má ešte niekto podobné problémy pri tejto diagnóze ako ja? Ďakujem Vám za radu.

xa

Diéta pri pankreatitídach

Podáva sa pri akútnej pankreatitíde, pri chronickej pankreatitíde v období jej vzplanutia a akútneho zhoršenia. Jej postup a trvanie určí odborný lekár.

Charakteristika

Je to diéta, ktorá má šetriť vonkajšiu vylučovaciu činnosť pankreasu a ktorá sa dynamicky prispôsobuje stavu chorobných zmien na pankrease. Preto jej postup rozdeľujeme do štyroch štádií.

Technológia prípravy pokrmov

I štádium
V prvých dňoch (3 - 6 dní, niekedy kratšie, ale i dlhšie) pacient neprijíma ani stravu, ani tekutiny. Všetku výživu aj tekutiny dostáva v intravenóznych infúziach.

II. štádium
Po prvých dňoch hladu a smädu sa ešte podáva výživa intravenózne, ale sčasti už aj ústami. V tejto strave sa podávajú len sacharidy v polovičnom až tretinovom množstve (150 - 160 g denne) v ľahko stráviteľných zdrojoch a veľmi malé množstvo bielkovín. Tuky nepodávame.
Okrem čaju podávame v malých dávkach hlienové polievky z ovsených vločiek, ryže, krúpov a sucháre. Postupne pridávame odstredené mlieko, obilninovú kávu, ovocné rôsoly, mixovaný jablčný kompót, zemiakovú kašu, jemné omáčky a staršie pečivo.
Pokrmy pripravujeme len varením a dusením, bez tuku. Potravu rozdeľujeme na menšie množstvá a podávame častejšie.

III. štádium
Po ďalších 3 - 4 dňoch podávame stravu už len ústami, a to mierne znížené množstvo sacharidov (250 g), viac ako polovičné množstvo normálneho príjmu bielkovín (50 - 60 g) a tuky len v nepatrnom množstve, nie vo voľnej forme.
Zo zdrojov sacharidov sú to najmä cestoviny, piškóty, jemné kompóty (marhuľový, broskyňový), jemná zelenina (mrkva, petržlen, kaleráb), banány, ovocné šťavy, med. Z bielkovinových zdrojov netučný tvaroh, jemné mäso (teľacie a kurča bez kože) – spočiatku ako hašé a pudingy.
Pokrmy upravujeme varením, dusením, pečením a zaprávaním. Mierne ich solíme. Zahusťujeme ich nasucho opraženou múkou alebo zátrepkou. Dochucujeme jemne posekanou petržlenovou vňaťou, citrónovou šťavou. Neskôr môžeme do nich pridávať aj trocha čerstvého masla.

IV. štádium
O niekoľko dní prechádzame už na plnohodnotnú stravu, ale so zníženým príjmom tukov. Tuky sa podávajú len postupne, sledujeme ako ich chorý znáša a podávame ich len čerstvé, neprepálené, najvhodnejšie je čerstvé maslo a kvalitný olej.
Z mäsa podávame hovädzie, chudú šunku, nemastné ryby, a to varené, dusené, zaprávané.
Zo zeleniny je vhodný mladý hrášok , mladá tekvica, mladá fazuľka, hlávkový šalát, paradajky, červená repa.
Z ovocia pomaranče, grapefruity, šťava z hrozna, malín, ríbezlí.
Z vajec využívame len bielok.
Z tukov len čerstvé maslo a kvalitný olej.
Z korenín petržlenovú vňať, kôpor, vanilku, pomletú rascu.

Potom prechádzame na diétu 4.

Diéta 4 – s obmedzením tuku

Je vhodná pri chorobách žlčníka a pankreasu po odznení akútneho štádia, pri chronických ochoreniach žlčníka v štádiu záchvatových stavov. Ďalej sa predpisuje na prechodný čas pacientom po operácii žlčníka a pacientom so zníženou funkčnou schopnosťou pankreasu. Na prechodný čas sa podáva aj po vírusovom zápale pečene. Vhodná je aj pri ústupe črevných katarov, ak ich nesprevádzajú výraznejšie hnačky. Osobitnú pozornosť treba venovať znášanlivosti mlieka.

Charakteristika

Ide o diétu s obmedzením tukov, s vylúčením prepaľovaných tukov a s obmedzením potravín s vyšším obsahom cholesterolu. Obsah bielkovín a sacharidov je fyziologický. Je to diéta plnohodnotná, vhodná na prechodný i na dlhší čas.

Technológia prípravy pokrmov

Osobitnú pozornosť venujeme výberu vhodných tukov a ich tepelnému spracovaniu. Najvhodnejšie je čerstvé maslo a olej v predpísanom množstve, ktoré pridávame do hotového jedla. Hotové jedlo polejeme maslom rozpusteným vo vodnom kúpeli. Z technologických postupov používame varenie, dusenie a pečenie. Oprážanie a vyprážanie na tuku zásadne vylučujeme. Pokrmy pečieme a dusíme bez tuku s prídavkom tekutiny. Mäso opekáme nasucho a podlejeme ho nemastným vývarom z kostí alebo malým množstvom vody. Môžeme ho pripraviť aj na grile. Pokrmy zahusťujeme nasucho opraženou múkou alebo zátrepkou. Pri výbere potravín a ich príprave obmedzujeme používanie všetkých potravín s vyšším obsahom tukov (vaječný žĺtok, mozoček, brzlík). Vaječný bielok neobmedzujeme. Denne môžeme použiť 1 celé vajce alebo žĺtok.
Z potravín vylučujeme potraviny ťažšie stráviteľné, najmä s vyšším obsahom celulózy, a jedlá nafukujúce. Nepodávame čerstvé kysnuté pečivo, kapustu, kel, strukoviny.
Mimoriadnu pozornosť si vyžadujú kombinácie tukov s cukrami. Maslo s cukrom a vajciami, maslové cestá a maslové krémy nie sú vhodné.

Vhodné jedlá

Polievky: zahusťujeme ich nasucho opraženou múkou alebo zátrepkou. Do hotovej polievky pridáme trochu čerstvého masla. Vhodné sú vývary z chudého mäsa alebo riedkych kostí. Z vajec využívame najmä bielok.
Tuky: maslo, slnečnicový a olivový olej, rastlinné maslá.
Mäso: má byť správne opracované, bez tuku a odležané. Vhodné je teľacie, hovädzie, ale ja chudé bravčové (najmä zo stehna). Z hydiny kurča, prsia z morky. Domáci králik. Ryby len sladkovodné, netučné, filé z tresky. Z údenín chudá šunka, hydinová šunka, hydinová saláma.
Zelenina: používa sa mladá, môže byť aj mrazená alebo sterilizovaná. Vhodná je mrkva, petržlen, mladý kaleráb, zeler, pór, karfiol, tekvica, fazuľka, v malom množstve
hrášok, hlávkový šalát, paradajky, cvikla. Množstvo zeleniny je obmedzené možnosťou nafukovania. Zelenina sa upravuje varením, dusením (na prívarky) alebo sa podáva ako šalát.
Ovocie: zrelé ovocie, a to jablká, lúpané marhule a broskyne, pomaranče, grapefruity, banány. Z týchto druhov ovocia pripravujeme aj kompóty (môžu byť aj z čerešní, višní, sliviek). Ovocné šťavy, rôsoly, mušty, ovocné kaše.
Príkrmy, omáčky, prívarky: podávame zriedkavejšie. Zahusťujeme ich nasucho opraženou múkou alebo zátrepkou. Maslo dávame do hotovej omáčky. Smotanu nepoužívame. Najvhodnejší je prívarok zeleninový, mrkvový, šalátový, tekvicový, fazuľový, zemiakový.
Prílohy: K hlavným jedlám podávame zemiaky v rôznej úprave (okrem vyprážaných), ryžu, cestoviny, krupicové a jemné halušky.
Bezmäsité jedlá a múčniky: ako hlavné bezmäsité jedlá môžu byť rezance s krupicou, strúhankou, tvarohom, strúhaným syrom, žemľovka, ryžová kaša alebo nákyp, ovsené vločky. Z múčnikov odporúčame piškótové cestá, rolády. Lístkové, trené a maslové cestá nie sú vhodné.
Koreniny: petržlenová vňať, pažítka, kôpor, rascový vývar, zeler, majorán, vývar z húb, bobkový list, citrónová a pomarančová šťava.
Nevhodné jedlá

Mäso: mastné jedlá, niektoré údeniny, mastné ryby, kyslé ryby, rybie konzervy, divina, vyprážané mäsá, vnútornosti.
Tuky: bravčová masť, slanina, loj, prepražené tuky, vaječné žĺtky.
Zelenina: kapusta, kel, zelenina nakladaná v octe a v oleji, uhorky, reďkovky, cesnak, cibuľa, čalamáda, dyňa.
Strukoviny: fazuľa, hrach, šošovica.
Ovocie: ríbezle, egreše, rebarbora, čučoriedky, maliny, jahody, černice, slivky, hrušky, figy, datle, orechy, mak.
Múčniky: čerstvé kysnuté pečivo, lístkové cesto, opaľované a vyprážané cestá.
Nápoje: destiláty, víno, pivo, silná zrnková káva, kakao, čokoláda, mrazené torty, zmrzlina, šľahačka, smotana.
Koreniny: čierne korenie, dráždivé koreninové zmesi, paprika, horčica.

xa

skúsim to teda sem poslať?Je toho dosť!
Diéta pri pankreatitídach

Indikácie: predpisuje sa při akútnej pankreatitíde, akútnej recidivujúcej pankreatitíde, chronickej akútnej pankreatitíde a chronickej pankreatitíde. Má byť vždy prísne individuálna.

Charakteristika:

1. štádium – Při akútnej pankreatitíde, akútnej recidivujúcej pankreatitíde je najdôležitejšie upokojiť chorý orgán, preto prvé dni (3 až5 dní, prípadne i viac) pacient nepríjma ústami ani stravu ani vodu. Výživu, tekutiny a elektrolyty dostáva pacient v intravenóznej infúzii podľa klinického stavu.

2. štádium – Po zlepšení stavu (obyčajne o 3 až 5 dní) sa liečebná výživa podáva ešte parenterálne (glukóza, aminokyseliny), ale už aj perorálne, a to 150 –160 g ľahko stáviteľných sacharidov a 20 – 40 g bielkovín. Tuky sa nepodávajú.

3. štádium – Ak sa choroba ďalej zlepšuje, o ďalšie 3 až 4 dni sa diéta podáva už len perorálne. Podáva sa asi 250 g ľahko stráviteľných sacharidov, 50 – 60 g bielkovín a 20 – 30 g tukov (masla alebo oleja).

4. štádium – O niekoľko dní súčasne so zlepšovaním stavu pacienta sa diéta rozšíry o ďalšie stráviteľné potraviny. Podáva sa maximálne 1 g bielkoviny na 1 kg hmotnosti, pomer bielkovín živočíšnych a rastlinných má byť asi 1 : 1. Tuky sa podávajú neprepálené, čerstvé – maslo alebo olej v množstve 1/2 až 3/4 g na 1 kg telesnej hmotnosti. Energetická hodnota sa dopĺňa ľahkostráviteľnými sacharidmi

zuzana z kosic

Este by som rada dodala, na zapaleny pankreas nejest "ziadne mliecne vyrobky", ziaden jogurt, ci syr, ani sojove vyrobky, nic vyprazane na oleji, maso varene alebo opecene bez oleja, (naparene). Na zapaleny pankreas jest len razny chlieb + vareny ci dusenu bez oleja zeleninu + dusene ci varene maso, ziadna cokolada!
a vela ovocia, ktore nie je kysle, napriklad marhule, broskyne, zlty melon, sladke hrozno bez jadierok.