Infekčné choroby patrili v minulosti k najčastejším príčinám úmrtia. Zmenilo to až očkovanie, ktoré takmer vymazalo mnohé ochorenia z našich životov. Očkovanie sa tak zaradilo medzi najvýznamnejšie a najúčinnejšie výdobytky modernej medicíny. Jeho význam si treba pripomenúť aj počas Svetového imunizačného týždňa.
Uprostred náporu ochorenia COVID-19, ktoré nám už druhý rok znepríjemňuje život, je pre bežného človeka často náročné odlíšiť toto respiračné ochorenie od obyčajnej chrípky. Hoci ide o rozdielne vírusy, príznaky sú si veľmi podobné.
Na ochorenie Covid-19 zomrelo po celom svete už viac ako 5 miliónov ľudí. Pandémia sa nekončí ani počas tejto jesene. Súčasná vlna spôsobuje najviac problémov v Európe, kde najmä kvôli nákazlivejšiemu delta variantu pribúdajú denne stovky tisíc prípadov. V tomto čase prestížny americký vedecký časopis Journal of Community Medicine and Public Health Reports publikoval štúdiu, podľa ktorej testy potvrdili ochranný a preventívny účinok ústnych a nosových sprejov VIROSTOP.
Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa odborníkov nepredvídateľná. Vzhľadom na pomerne nízky výskyt ochorenia v uplynulej sezóne však môžeme predpokladať, že populácia bude k chrípkovým vírusom vnímavejšia a zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií.
Prechladnutie, nádcha, kašeľ, angína, chrípka a iné respiračné ochorenia...Po príjemných slnečných dňoch babieho leta sú chladné dni roka ozajstnou skúškou nielen obranyschopnosti nášho organizmu, ale aj našej psychiky. V prenesenom slova zmysle však v sychravom a nevľúdnom počasí nemusíme „čakať na Godota“, ale môžeme naše telo pripraviť na to, aby bolo na nástrahy chladného počasia pripravené a ak prídu, aby ich zvládalo s ľahkosťou.
Nadmerné užívanie antibiotík najmä pri vírusových ochoreniach ako sú chrípka či nachladnutie, môžeme označiť za nezodpovedné. Na vírusy totiž antibiotiká nepôsobia.
Prvé správy o pacientoch infikovaných koronavírusom a chrípkovým vírusom súčasne, sa objavili už v marci v čínskom Wuhane.
Koronavírusy a chrípka majú podobné prejavy, a tak je ich pre obyčajného človeka ťažké rozoznať. Niekedy si však chrípku mýlime s prechladnutím. Aké sú medzi týmito ochoreniami rozdiely?
Lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke v prvom rade seniorom nad 65 rokov a chronicky chorým pacientom. Medzi ďalšie rizikové skupiny patria ľudia s chorými obličkami, s ochoreniami srdca, astmatici, diabetici a pacienti s CHOCHP.
Aj keď zistenia vedcov potvrdzujú bezpečnosť a naliehavosť očkovania proti chrípke, autori štúdie pripúšťajú, že stále zostáva niekoľko nejasností okolo patológie choroby COVID-19 a reakcie koronavírusu SARS-CoV-2 s chrípkovými vírusmi.