Napriek tomu, že Európsky parlament už pred viac ako desiatimi rokmi vyhlásil boj proti rakovine hrubého čreva, vysokú mieru úmrtnosti sa v niektorých členských krajinách, vrátane Slovenska, stále nedarí znížiť.
Pokročilému štádiu rakoviny hrubého čreva a konečníka sa dá pravidelnou preventívnou kolonoskopiou predísť. Ročne je toto ochorenie diagnostikované takmer 4000 pacientom a viac ako 2000 pacientov na diagnózu rakovina hrubého čreva a konečníka zomrie.
Na Slovensku žije s rakovinou hrubého čreva a konečníka približne 22-tisíc pacientov, pričom každý rok pribudne zhruba 2800 mužov a 1950 žien.
V prevencii kolorektálneho karcinómu môžeme podľa Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) napriek čiastočnému úspechu robiť oveľa viac. Ako spolutvorca národného skríningu vyzýva preto na prijatie niekoľkých opatrení.
Na Slovensku by sme mali viac uprednostňovať laparoskopické operácie pred výkonmi pri otvorenej brušnej dutine. Na tomto názore sa zhodujú viacerí odborníci. Mnoho preventívnych opatrení má však v moci aj samotný pacient.
Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu (kolonoskopu). Endoskop sa zavádza cez análny otvor a konečník. Táto vyšetrovacia metóda sa využíva pri diagnostike nádorov, polypov a iných patologických zmien hrubého čreva. Umožňuje odobrať vzorku sliznice a aj odstrániť polypy.