Ročne sa na Slovensku predpíšu desiatky miliónov ereceptov! Ako dlho platí erecept na antibiotiká či antidepresíva?

Aj vďaka ereceptu je možné sledovať dlhodobí trend regulácie a znižovania počtu pacientov v ambulanciách, a tak šetriť čas každému, kto by si inak potreboval ísť k lekárovi len pre recept.
ako funguje erecept

Zdroj: Freepik.com

Elektronická forma receptu zvaná erecept uľahčuje prácu lekárom v ambulanciách a šetrí čas pacientom. V minulom roku 2021 bolo predpísaných viac ako 64 miliónov ereceptov. Najviac ereceptov predpísali lekári v novembri (7,2 milióna), naopak najmenej ereceptov vystavili v júli (4,3 milióna).

Lekársky recept platí 7 dní, v prípade receptu na antibiotiká je platnosť stanovená na 3 dni, na omamné a psychotropné látky 5 dní a na lekársky predpis pohotovostnej služby 1 deň.

Na bežnom papierovom recepte bol možný predpis 2 liekov, v prípade ereceptu je to len 1 liek. Je potrebné upozorniť, že deň predpisu sa do limitu nezapočítava a jedná sa len o bežné dni, nie pracovné, teda aj víkendy a sviatky.

Erecept je v systéme vidieť do pár minút od predpísania, čo v praxi znamená, že sa dá okamžite vybrať v lekárni. V prípade, ak erecept prepadne, inými slovami pacient si ho včas nevyberie, je nutné sa znovu skontaktovať (napríklad telefonicky) so svojím lekárom a požiadať ho o opätovné predpísanie.

Opakovaný erecept je zvyčajne predpisovaný pri chronických diagnózach, kedy existuje predpoklad dlhodobej liečby. Výrazne to zvyšuje komfort pacienta, ktorý nie je zaťažený opakovanou návštevou lekára v priebehu niekoľkých týždňov.

Čo je potrebné k vyzdvihnutiu liekov na erecept?

Stačí ak pacient v lekárni alebo výdajni zdravotníckych pomôcok predloží svoj identifikačný preukaz (preukaz poistenca či občiansky preukaz s elektronickým čipom).

Po identifikácii pacienta zobrazí systém lekárnikovi alebo výdajcovi zdravotníckych pomôcok všetky jeho predpísané nevydané lieky/zdravotnícke pomôcky/dietetické potraviny.

Výhody ereceptu

  • šetrí čas lekárom aj chronicky chorým pacientom
  • môže pomôcť znížiť počet pacientov v ambulanciách
  • vďaka tejto službe sa už lekár nemusí pýtať na to, aké lieky pacient užíva, všetky potrebné informácie nájde vo svojom informačnom systéme
  • vďaka funkcii erecept môže lekár nájsť informácie o generickej preskripcii, teda o liekoch, ktoré sú rovnako účinné, no lacnejšie než „konkurenčné“

Prečítajte si aj:

Nakupujete lieky na internete? Takto si overíte dôveryhodnosť online lekárne