Prečo je vitamín D tak dôležitý, aké sú jeho prirodzené zdroje a kedy by sme ho mali začať dopĺňať? MUDr. Terézia Pázmanová, internistka z AGEL Clinic, nám v rozhovore vysvetľuje, vďaka čomu je pre nás tento vitamín taký dôležitý a odpovedá na najčastejšie otázky.
Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) vám preto prináša základné pravidlá prevencie proti následkom horúčav.
Slnko nám prospieva, ale môže tiež škodiť. Vedeli ste, že na to, aby koža vyrobila dennú dávku potrebného vitamínu D, potrebuje byť vystavená slnečným lúčom aspoň desať minút denne? A že deti do jedného roka by sme UV žiareniu nemali vystavovať?
V európskych krajinách sa zvyšuje počet novodiagnostikovaných melanómov každoročne o 5%, pričom vek pacientov stále klesá a výnimkou už nie sú ani detskí pacienti. Za posledných 35 rokov sa výskyt rakoviny kože zvýšil až štvornásobne.
Štúdia odhalila, že oblasti s najvyššou úmrtnosťou na COVID-19, patria tiež medzi oblasti s najnižšou priemernou koncentráciou vitamínu D v bežnej populácii.
Opaľovací krém je ochranný kozmetický prípravok, ktorý chráni pokožku vystavenú slnku pred ultrafialovým žiarením. Opaľovací krém môže navyše obsahovať kozmetické oleje, vodeodolné zložky, hydratačné zložky, vitamíny či etylhexyl metoxycinamát. Pre dlhodobejšie pobyt na otvorenom slnku sa odporúča SPF (teda ochranný faktor) minimálne 15, pri cestách k moru potom najmenej 30 spolu s UVA ochranou.
Leto je časom dovoleniek, výletov a športov pod holým nebom. Občas sa však stane, že podceníme situáciu a výsledkom je červená a spálená pokožka. Čo s ňou?
Príroda má svoj vlastný spôsob na riešenie mnohých problémov. Poradí si s nimi lepšie ako ľudia sami. K nim patrí napríklad aj premnoženie či kalamitný stav komárov. Ten trápi niektoré oblasti Slovenska už niekoľko týždňov.
Práve silné a dlhodobé slnečné žiarenie, oslabený imunitný systém, fototyp so svetlou farbou pleti (najmä typ I. a II.) a prítomnosť pigmentových (materských) znamienok patria medzi hlavné rizikové faktory, podieľajúce sa na vzniku rakoviny kože. Bohužiaľ, počet pacientov s týmto ochorením každým rokom stúpa.
Starnutie kože sa prejavuje ako u žien, tak aj u mužov. Viac však znepokojuje ženy.
Vrásky sú výsledkom povrchových a štrukturálnych nerovnomerností pleti. Vo veľkej miere ich ovplyvňuje výmena živín, prísun a dostatok minerálov, vitamínov a vody (nielen v koži, ale v celom tele).