V štúdii publikovanej v odbornom časopise Nature lekári ukázali, že zápal pľúc spôsobený novým koronavírusom SARS-CoV-2 je iný. Síce nie je ťažší, ale je oveľa dlhodobejší.
12.10.2020 - Na Slovensku máme 20 355 potvrdených prípadov, z toho 14 263 je aktívnych. Vo svete si doteraz ochorenie COVID-19 vyžiadalo už viac ako 1 milión obetí na životoch a viac ako 37 miliónov osôb v 188 krajinách sa ním nakazilo. Viac ako 26 miliónov ľudí sa už uzdravilo.
Nová technológia by pacientovi umožnila vdýchnuť nanočasticový senzor, a potom asi za 10 minút vydýchnuť prchavý plyn, ktorý informuje o stave pľúc a o tom, či lieky, ktoré užíva, fungujú.
Pozrite sa na pľúca človeka, ktorý bol ešte pred pár dňami bez akýchkoľvek symptómov. Teraz je infikovaný COVID-19 a jeho pľúca zlyhávajú.
ÚVZ SR odpovedal na najčastejšie otázky súvisiace s novým koronavírusom 2019-nCoV šíriacim sa z Číny. Aké sú príznaky nákazy koronavírusom? Môže v prevencii pomôcť očkovanie proti chrípke? Pomôže nosenie ochranného rúška?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ v súvislosti s šíriacim sa koronavírusom 2019-nCOV nevyhlásila globálnu epidémiu.
Počet prípadov nákazy novým koronavírusom, pripomínajúcim zápal pľúc, sa cez víkend strojnásobil.
Všetkých chorých liečia v izolácii a 121 osôb, ktoré sa s nimi dostali do kontaktu, je pod lekárskym dohľadom.
Pri pneumónii, zápale alebo infekcii pľúc, vzniknutá tekutina alebo hnis upcháva časť pľúc, čo je prekážkou vstupu kyslíka do organizmu.
Zápal pľúc je 10. najčastejšou príčinou hospitalizácie v SR, s druhou najvyššou úmrtnosťou. Ročne si 17-tisíc ochorení vyžiada najmenej 2500 životov. Zraniteľnou skupinou sú najmä seniori.