Priebeh, príčiny a prejavy zápalov oka bývajú rôzne. Niektoré formy zápalov spôsobujú len zanedbateľné ťažkosti, iné môžu svojimi komplikáciami spôsobiť vážne a častokrát trvalé následky, ba dokonca môžu viesť až k slepote.
Najčastejšou príčinou refrakčných chýb je zmena dĺžky oka alebo väčšia či menšia lomivosť svetelných lúčov rohovkou a šošovkou.
Amaurosis fugax je chvíľková strata zraku, spôsobená krvnou zrazeninou. Embolus (krvná zrazenina) putuje z artérie carotis (karotídy, krčnej tepny) do retinálnych (sietnicových) artétií. Tým zablokuje prívod krvi do sietnice, čo vedie k strate zraku.
Syndróm suchého oka postihuje takmer 20% populácie a znamená narušenú tvorbu slzného filmu oka. Pacienti sa sťažujú na škriabanie, dráždenie, svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku. Ako sa dá táto porucha liečiť?
Ide o urgentný stav zapríčinený krvácaním vo vnútri oka. Hromadiaca sa krv vedie k poruchám zraku.
Očný jačmeň alebo hordeolum predstavuje hnisavý zápal jednej alebo viacerých mazových žliaz na okraji mihalníc.
Zahmlenie alebo zakalenie, ktoré sa vyvíja v normálne čistej šošovke môžu mať za následok až stratu videnia. Operácia katarakty je najčastejšie vykonávaným chirurgickým výkonom na svete.
Očný nerv tvoria zväzky neurónov, ktoré vedú impulzy zo sietnice do zrakového centra v mozgu (do záhlavového laloka). Pri patologických zmenách zrakového nervu v zmysle zápalu alebo opuchu, dochádza k poruchám zraku, dokonca až ku slepote.
Degeneratívne zmeny sietnice sú ochorenia, ktoré sa zvyčajne prenášajú geneticky a väčšinou postihujú obidve oči súčastne. Často zasahujú aj do cievovky. Prejavujú sa šeroslepotou a postupnou stratou zraku.
Autogénny tréning je formou samohypnózy. Navodí relaxáciu a pocit dobrého zdravia.