Atopická dermatitída (Atopický ekzém) je chronické alebo chronicky recidivujúce neinfekčné zápalové ochorenie kože, vyznačujúce sa výrazným svrbením a variabilnosťou klinického obrazu a celkového priebehu. Objavuje sa najčastejšie už v dojčenskom alebo detskom veku, v 30 - 40 % prípadoch prechádza aj do dospelosti.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Príznaky
Pre atopickú dermatitídu je typické intenzívne svrbiace zápalové ložisko v teréne suchej kože. Koža sčervená a opuchne, môžu sa na nej objaviť pľuzgieriky, šupiny, praskliny alebo chrasty.
U detí sa prejavuje na celom tele, u dospelých najmä na miestach kožných záhybov (lakťové jamky, oblasť pod kolenami, krk...) a okolia očí.
Rizikové faktory
Genetických predpoklady. Výskyt u 1 rodiča – 60% pravdepodobnosť výskytu u dieťaťa, výskyt u oboch rodičov dedičnosť sa zvyšuje na 80%. Zvýšené riziko výskytu ochorenia je aj v prípade, ak atopickým ekzémom trpí niekto z blízkych príbuzných.
Diagnostika
Pre diagnostiku v praxi sú zásadné 4 hlavné kritéria:
- 1. Svrbenie
- 2. Suchosť kože
- 3. Zápal kože
- 4. Osobná alebo rodinná atopická anamnéza (alergická nádcha, astma ...)
Vyšetrenie steru z kože na bakteriologiké vyšetrenie, krvný obraz, špecifické IgE, celkové IgE, kožné testy (prick, epikutánne a intradermálne), potravinové testy, pátranie po fokálnych infekciách hlavne v oblasti horných dýchacích ciest a močových ciest, histologické vyšetrenie.
Prevencia
Pre atopickú dermatitídu je charakteristické striedanie období zlepšenia s obdobiami zhoršenia. Pod kožou prebieha zápal, ktorý sa v rôznych časových intervaloch prejavuje aj navonok. V prevencii je najdôležitejšia lokálna starostlivosť o kožu a vyhýbanie sa zhoršujúcim faktorom.
Liečba
Základom lokálnej liečby atopickej dermitídy je premasťovanie kože emolienciami. Ich pravidelné používanie kožu hydratuje, odstraňuje suchosť a tlmí svrbenie. Pri akútnom vzplanutí atopickej dermitídy (koža svrbí, je zapálená, sčervená) sa používa protizápalová liečba – lokálne kortikosteroidy. Aplikujú sa len krátkodobo, keďže pri dlhodobej liečbe majú nežiaduce účinky. Ak nedôjde k úplnému odstráneniu symptómov (t.j. pacient má stredne ťažkú alebo ťažkú atopickú dermitídu) použije sa iná liečba – lokálny imunomodulátor. Lokálny imunomodulátor sa aplikuje na postihnutú kožu 2-krát denne až do úplného vymiznutia kožného nálezu. U pacientov, ktorí majú vzplanutia atopickej dermitídy viac ako 4-krát za rok, sa pokračuje v dlhodobej udržiavacej (preventívnej) liečbe aj po vymiznutí prejavov atopickej dermitídy. V tomto režime sa aplikuje topický imunomodulátor len 2-krát týždenne počas 12 mesiacov.
Zdroj foto: sk.astellas.com
Životný štýl
V rámci dodržiavania atopického režimu by sa mal atopik vyhýbať podnetom, ktoré môžu zintenzívniť podkožný zápal a sú príčinou opätovných vzplanutí. Najčastejšie sú to:
- detergenty, napr. mydlá a umývacie a čistiace prostriedky (nosenie bavlnených rukavíc pod gumovými alebo plastovými rukavicami môže ochrániť ruky pri upratovaní),
- rozpúšťadlá, napr. benzín a niektoré domáce čistiace prostriedky,
- oleje a chemikálie používané pri práci,
- nikel, ktorý sa nachádza v mnohých kovových predmetoch, napr. šperkoch, gombíkoch na texaskových nohaviciach a inom oblečení,
- látky pridávané do kože a gumy (často sa nachádzajú v topánkach a oblečení),
- konzervačné látky, farbivá, parfumy vo väčšine telových krémov a krémov na tvár a v kozmetike,
- zvieratá (koža, chlpy a sliny),
- peľ a plesne, čiastočky prachu,
- potenie (dôležité je predchádzať spoteniu),
- nevhodné hračky pre deti (plyšové hračky, mechanické hračky s drsným povrchom a ostrými hranami),
- psychické a emočné napätie, stres,
- sezonalita – v zimnom období je koža suchšia a potrebuje väčšiu starostlivosť. V tomto období je častejší výskyt infekcií dýchacích ciest (chrípka, nádcha, zápal dýchacích ciest, angína), ktoré majú za následok zhoršenie podkožného zápalu a vzplanutie ekzému.
Súvisiace ochorenia
Pravidelná a dlhodobá liečba je dôležitá aj z hľadiska vývoja ochorenia do budúcnosti. V prípade zanedbávania liečby, môže dôjsť ku komplikáciám napr. zápal očných spojiviek, poruchy spánku v dôsledku svrbenia, ktoré ovplyvňujú správanie detí a rast, vznik bakteriálnych a vírusových infekcií, ktoré si pacient škrabaním do kože zanesie. U detí, u ktorých došlo k nástupu atopického ekzému v útlom veku hrozí pri zanedbávaní liečby vznik alergickej nádchy či astmy.
Typický „atopický pochod“ prebieha tak, že v dojčenskom veku vznikne atopická dermatitída, okolo 6 rokov sa pridruží astma a okolo 10 rokov alergická rinokonjunktivitída. Včasná a správna liečba atopickej dermitídy v detstve znižuje riziko vzniku a závažnosť atopickej choroby v dospelosti.
Rady pre atopika
- Noste voľné bavlnené oblečenie.
- Pokúste sa udržať stálu teplotu tela, rýchle zmeny teplôt môžu spôsobiť alebo zintenzívniť svrbenie.
- Nepoužívajte oblečenie a posteľnému bielizeň z dráždivých syntetických materiálov, vlny a z iných látok z hrubej tkaniny, pretože môžu dráždiť pokožku. Vyberajte si bavlnené oblečenie a posteľnú bielizeň, ktoré sú jemné pri dotyku s kožou.
- Udržujte si zvlhčenú pokožku častým používaním emoliencií (krémov na premasťovanie pokožky).
- Kúpanie v horúcej vode môže vyvolať svrbenie, preto je vhodnejšie sprchovanie vo vlažnej vode (35 °C).
- Ak je svrbenie neznesiteľné, potľapkávaním alebo stisnutím kože namiesto poškriabania zabránite poškodeniu Vašej pokožky nechtami.
- Krátke nechty tiež pomáhajú znižovať riziko poškodenia kože. Pokiaľ sa škriabete počas spánku, môžete poškodeniu pokožky zabrániť nosením bavlnených rukavíc.
Ďalšie informácie: www.atopickyekzem.sk, www.atopickadermatitida.sk