Plienková dermatitída patrí k zvláštnej forme chronickej kontaktnej dermatitídy, kedy sa mechanické a chemické dráždenie v danom prostredí kombinuje so superinfekciou.

Zdroj foto: Shutterstock.com
Príčiny vzniku
Ako samotný názov napovedá, príčinou plienkovej dermatitídy je používanie plienok u detí, pôsobenie moču, stolice a potu a mechanické dráždenie plienok na citlivú detskú pokožku.
Medzi vnútorné príčiny ochorenia patrí detská pokožka, ktorá je tenšia, náchylnejšia k zraneniam, menej odolná voči infekcii. Obsahuje viac vody, má zvýšenú priepustnosť – aplikované lieky na pokožku prenikajú hlbšie, z tohto dôvodu sa majú pri prevencii aplikovať iba prípravky určené na detskú pokožku. Koža novorodenca a dojčaťa má nižšiu činnosť mazových žliaz, je suchšia, menej odoláva vonkajším vplyvom.
K vonkajším príčinám zaraďujeme menej časté prebaľovanie, používanie nevhodných krémov, mydiel a prísad do kúpeľa, nadmerné „obliekanie“, balenie jedinca, veľmi časté a dlhotrvajúce kúpanie, ktoré vysušuje pokožku. Stav zhoršuje častá a riedka stolica.
Prečítajte si tiež:
Baliť či nebaliť novorodenca "na široko?"
Príznaky
Na poškodenej detskej koži pozorujeme začervenanie pokožky (erytém), môžu sa objaviť pľuzgieriky (vezikuly), vo vážnejších prípadoch odreniny (erózie) a chrasty. Tieto prejavy, na rozdiel od seboroickej dermatitídy, nenachádzame na kožných riasach. Vzhľad kože sa môže meniť počas dňa. Pri pridružení kvasinkovej infekcie môže koža mokvať.
Diagnóza
Anamnéza a klinický obraz, typické príznaky na poškodenej koži, dostatočne poukazujú na diagnózu.
Liečba
Zásadnou otázkou liečby je zamedzenie styku s vyvolávajúcou škodlivinou. Lokálne kortikosteroidné masti a nesteroidné masti a mäkké pasty, antihistaminiká, antiseptické roztoky.
Prevencia
Pri predchádzaní plienkovej dermatitídy je potrebné dodržiavať nasledovné opatrenia:
-
dieťa prebaľovať podľa potreby, vziať do úvahy citlivosť a stav jeho pokožky
-
stolicu vždy dôsledne odstrániť z jeho telíčka (napr. rýchlym osprchovaním)
-
kúpať dieťa podľa potreby, stačí 1 – 3x týždenne
-
pri kúpaní používať čo najdlhšie čistú vodu bez prísad (osvedčilo sa používanie prevarenej a odstátej vody, prípadne vody destilovanej – z lekárne, nie technickej!!!)

Zdroj foto: Shutterstock.com
-
používať ochranné detské krémy
-
pri používaní látkových plienok ich prať pri 90 stupňoch v práškoch určených na tento účel, zostatok prášku na pranie dobre vypláchnuť.
Literatúra:
-
BUCHVALD, J., BUCHVALD, D. Dermatovenerológia. Bratislava, SAP – Slovak Academic Press, s.r.o. 2002. 497 s. ISBN 80-89104-03-7.
-
HEGYI, E., STODOLA, I., HEGYI, V. Moderná terapia dermatovenerologických chorôb v lekárskej praxi. Bratislava, Hegprof. 1993. 352 s. ISBN 80967035-0-1.
-
ANTOŠOVÁ, M. Plienková dermatitída. [online]. [Cit. 2013-17-07]. Dostupné na:
Prečítajte si aj tento článok:
Baliť či nebaliť novorodenca "na široko?"
Recenzovaný odborný článok