Riedka stolica nie je práve ideálne vylučovanie našich nestrávených zvyškov potravy. Keď sa objavuje stále častejšie, treba uvažovať nad jej príčinou, identifikovať dôvody a nevyhnutne začať s liečbou.
Zdroj foto: Shutterstock.com
S hnačkou totiž z tela vylučujeme veľké množstvo telesných tekutín, čo je pre organizmus nebezpečný stav. Častá riedka stolica môže spôsobiť telu nebezpečnú dehydratáciu. Dehydratáciou sa dostane do chemickej a minerálnej nerovnováhy, ktorú sa snaží neustále stabilne udržiavať. Nekontrolované časté hnačky predstavujú vážny problém, takže zistiť ich príčinu je zásadná vec.
Prečítajte si tiež:
Ako docieliť pravidelnú stolicu?
1. Infekcie
Veľmi bežnou príčinou hnačky sú infekcie. Ktoré mikróby najčastejšie infikujú náš tráviaci a vylučovací systém? Patria sem vírusy, baktérie a parazity. Medzi najčastejšie baktérie, ktoré spôsobujú riedku stolicu sú salmonela a E. coli.
2. Chronické ochorenia
Niektorí ľudia, ktorí trpia Crohnovou chorobou, zažívajú hnačky pravidelne. Tie im však spôsobujú navyše krvácanie a neznesiteľné kŕče. Ulcerózna kolitída sa tiež prejavuje hnačkou a nevoľnosťou. Aj spomínané diagnózy vedia udržať riedku stolicu na uzde, ak pacient užíva lieky. Syndróm dráždivého čreva spôsobuje osobe hnačky a zápchy ako na hojdačke.
3. Potraviny
Jedlo, ktoré nám nesadne, ide tiež z tela okamžite von, ani sa nestihne natráviť a berie so sebou všetky tráviace tekutiny. Niekedy aj určitá kombinácia a načasovanie jedál vie stimulovať črevá k núdzovému režimu. Všeobecne platí, že náš zažívací systém reaguje citlivejšie na korenené jedlá, mastné potraviny a potraviny so živočíšnymi tukmi. Mlieko a neznášanlivosť laktózy, intolerancia pšenice a neznášanlivosť lepku sú na zozname alergií, ktoré spôsobujú hnačku. A nie sú tam sami.
Liečba príznakov hnačky
Ak vaša hnačka trvá dlhší čas, alebo je veľmi silná, navštívte lekára. Spoznať jej príčinu znamená rýchlu a úspešnejšiu liečbu. Pri riedkej stolici sa vyhnite pikantným, krémovým a mastným potravinám. Držte sa ďalej od mliečnych výrobkov, jedzte banány, ryžu, pite veľa tekutín najmä čaje.
S odchodom hnačky pridajte do jedla cestoviny, varené vajcia a jogurt kvôli „dobrým“ baktériám, ktoré znova osídlia vaše črevá. Výmena črevnej flóry pomáha odvrátiť vyplnenie čreva novými škodlivými mikróbmi.
Nezabudnite si prečítať aj:
Týmto spôsobom sa dočkáte pravidelnej stolice!