Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Už aj na Slovensku je vakcína proti rakovine kŕčka maternice

Už aj na Slovensku sa možno zaočkovať proti rakovine kŕčka maternice. Vakcína je od 9. januára dostupná v lekárňach. Na zaradenie do kategorizácie liečiv vakcína proti rakovine kŕčka maternice zatiaľ čaká.

Už aj na Slovensku sa možno zaočkovať proti rakovine kŕčka maternice. Vakcína je od 9. januára dostupná v lekárňach. Na zaradenie do kategorizácie liečiv vakcína proti rakovine kŕčka maternice zatiaľ čaká. Kategorizačná komisia by mala zasadnúť do 19. januára. Cena očkovacej vakcíny je zatiaľ 5 134 Sk. Ideálnym vekom pre zaočkovanie proti rakovine kŕčka maternice je od 9 do 26 rokov. Rakovina kŕčka maternice je druhým najčastejším gynekologickým nádorovým ochorením. Primárnou príčinou ochorenia je vírus HPV (ľudský papilomavírus), ktorý sa veľmi ľahko šíri – najčastejšie pohlavným stykom.

Okrem prenosu pohlavným stykom sa možno HPV infikovať aj kontaktom kože a sliznice okolo konečníka a vonkajších pohlavných orgánov. „Počas svojho života sa vírusom HPV infikuje asi 80 percent žien,“ vysvetľuje doc. MUDr. Július Štefanovič, CSc., gynekológ. „Najväčší výskyt HPV je u mladých žien do 25 rokov. V tejto skupine sa infikuje 30 až 50 percent žien.“

Hlavné príčiny, prečo sa HPV infikujú najmä mladé ženy, vidia odborníci v nižšej produkcii hlienu, nedostatočnej imunite sliznice a nedostatočnej zrelosti buniek.

Vo svete ročne diagnostikujú 500 tisíc nových prípadov rakoviny kŕčka maternice. Na Slovensku pribudne ročne asi 600 prípadov, z toho 200 prípadov rakoviny kŕčka maternice sa končí smrťou.

Vírus HPV neobchádza ani mužov. Očkovacia vakcína sa preto môže použiť aj u mužov – možno tak predísť nielen nakazeniu partnerky, ale aj rakovine penisu, rakovine konečníka a kondylómom.

Do schválenia očkovacej vakcíny proti rakovine kŕčka maternice bolo jedinou možnosťou prevencie gynekologická prehliadka vrátane onkocytologického vyšetrenia. Schválená očkovacia vakcína chráni pred štyrmi najčastejšími typmi HPV vírusu (poznáme ich 100) a teda aj pred možnou rakovinou kŕčka maternice. Potrebné sú 3 dávky očkovacej vakcíny – v 0., 2. a 6, mesiaci od zistenia prítomnosti HPV. Odborníci však upozorňujú – aj po aplikovaní vakcíny by sa nemalo zabúdať na pravidelné preventívne gynekologické prehliadky.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať