Už aj na Slovensku je vakcína proti rakovine kŕčka maternice

Už aj na Slovensku sa možno zaočkovať proti rakovine kŕčka maternice. Vakcína je od 9. januára dostupná v lekárňach. Na zaradenie do kategorizácie liečiv vakcína proti rakovine kŕčka maternice zatiaľ čaká.

Už aj na Slovensku sa možno zaočkovať proti rakovine kŕčka maternice. Vakcína je od 9. januára dostupná v lekárňach. Na zaradenie do kategorizácie liečiv vakcína proti rakovine kŕčka maternice zatiaľ čaká. Kategorizačná komisia by mala zasadnúť do 19. januára. Cena očkovacej vakcíny je zatiaľ 5 134 Sk. Ideálnym vekom pre zaočkovanie proti rakovine kŕčka maternice je od 9 do 26 rokov. Rakovina kŕčka maternice je druhým najčastejším gynekologickým nádorovým ochorením. Primárnou príčinou ochorenia je vírus HPV (ľudský papilomavírus), ktorý sa veľmi ľahko šíri – najčastejšie pohlavným stykom.

Okrem prenosu pohlavným stykom sa možno HPV infikovať aj kontaktom kože a sliznice okolo konečníka a vonkajších pohlavných orgánov. „Počas svojho života sa vírusom HPV infikuje asi 80 percent žien,“ vysvetľuje doc. MUDr. Július Štefanovič, CSc., gynekológ. „Najväčší výskyt HPV je u mladých žien do 25 rokov. V tejto skupine sa infikuje 30 až 50 percent žien.“

Hlavné príčiny, prečo sa HPV infikujú najmä mladé ženy, vidia odborníci v nižšej produkcii hlienu, nedostatočnej imunite sliznice a nedostatočnej zrelosti buniek.

Vo svete ročne diagnostikujú 500 tisíc nových prípadov rakoviny kŕčka maternice. Na Slovensku pribudne ročne asi 600 prípadov, z toho 200 prípadov rakoviny kŕčka maternice sa končí smrťou.

Vírus HPV neobchádza ani mužov. Očkovacia vakcína sa preto môže použiť aj u mužov – možno tak predísť nielen nakazeniu partnerky, ale aj rakovine penisu, rakovine konečníka a kondylómom.

Do schválenia očkovacej vakcíny proti rakovine kŕčka maternice bolo jedinou možnosťou prevencie gynekologická prehliadka vrátane onkocytologického vyšetrenia. Schválená očkovacia vakcína chráni pred štyrmi najčastejšími typmi HPV vírusu (poznáme ich 100) a teda aj pred možnou rakovinou kŕčka maternice. Potrebné sú 3 dávky očkovacej vakcíny – v 0., 2. a 6, mesiaci od zistenia prítomnosti HPV. Odborníci však upozorňujú – aj po aplikovaní vakcíny by sa nemalo zabúdať na pravidelné preventívne gynekologické prehliadky.