Aj počas Vianoc sa môžeme stravovať zdravo

Vianočné sviatky prinášajú pohodu a dobrú náladu, ale aj konzumáciu kapustnice, majonézového šalátu, vyprážaných pokrmov a koláčov. Dobré jedlo k Vianociam patrí, ale nemalo by ho byť viac, ako znesieme.

Vianočné sviatky prinášajú pohodu a dobrú náladu, ale aj konzumáciu kapustnice, majonézového šalátu, vyprážaných pokrmov a koláčov. Dobré jedlo k Vianociam patrí, ale nemalo by ho byť viac, ako znesieme.

Stop žlčovým záchvatom

V súčasnosti sa totiž často stáva, že namiesto rodinnej pohody trávime čas v zdravotníckych zariadeniach so žlčníkovým záchvatom, vysokým tlakoma rôznymi zažívacími ťažkosťami. Dôležité je aj predchádzať stresu, ktorý pre Vianocami v rodinách často vládne. "Bolo by dobré si uvedomiť, že Vianoce prídu bez ohľadu na to, či sme všetko stihli, či máme napečených trinásť alebo pätnásť druhov zákuskov, alebo či máme poupratovaný byt či dom do poslednej zásuvky. Je veľa žien, ktoré sú počas Vianoc také vyčerpané, že si ich sviatočnú atmosféru ani nedokážu vychutnať," uviedla lekárka Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.

Aj počas vianočných sviatkov si možno zvoliť zdravšiu a energeticky menej výdatnú stravu. "Vo väčšine slovenských rodín je hlavným chodom štedrej večere kapustnica a vyprážaná ryba s majonézovým šalátom.

Vianočná kapusta

Samotná kapusta je veľmi zdravá pre obsah vlákniny, vitamínu C a viacerých ďalších látok, podporuje trávenie a priaznivo ovplyvňuje črevnú bakteriálnu flóru. Ak si ju chceme 'odľahčiť', pripravme si ju bez klobásy a mastného údeného mäsa, nezahusťujme ju smotanou a zápražkou z tuku a bielej múky, ale napríklad zemiakom. Naopak, sušenými hubami (ak sú zaručene jedlé) obohatíme kapustnicu nielen o nezameniteľnú vôňu a chuť, ale aj o ďalšiu dávku vlákniny," povedala Jurkovičová.

Ľudia, ktorí konzumujú šošovicovú polievku namiesto kapustnice, obohacujú svoje telá o žiaduce strukoviny. "Sú bohatým zdrojom rastlinných bielkovín, vlákniny, škrobových látok, niektorých vitamínov a minerálnych látok," uviedla Jurkovičová. Podobne žiaducim jedlom sú aj ryby, ktoré sa na Slovensku konzumujú v nedostatočnom množstve, ale najmä v období Vianoc sa ich konzumácia zvyšuje.

Prečítajte si tiež:

Grilovanie s bylinkami

Obsahujú n-3 nenasýtené mastné kyseliny, z ktorých sa podľa slov Jurkovičovej tvoria látky prispievajúce k ochrane srdcovo-cievneho systému, k znižovaniu krvného tlaku a k znižovaniu hladiny tukových látok v krvi. "Namiesto nezdravého vyprážania na prepálenom oleji si môžeme rybu pripraviť rôznymi inými a najmä zdravšími spôsobmi - môžeme ju grilovať, piecť, dusiť, variť a na dochutenie pridať bylinky.

A nemusí ísť len o tradičného vianočného kapra, dnes je v ponuke široký sortiment nielen sladkovodných, ale aj morských rýb," ponúkla Jurkovičová nové spôsoby vianočných jedál. Aj v tradičnom zemiakovom šaláte je lepšie nahradiť majonézu jogurtovým dressingom. Vykŕmenú pečenú hus alebo kačicu môžeme vymeniť za morku. Jej mäso má "približne polovičnú energetickú hodnotu a približne pätinový obsah tukov ako mäso z husi alebo kačice a obsahuje viac plnohodnotných bielkovín," povedala Jurkovičová.

Oriešky

Koláčiky a zákusky znamenajú v našej strave nadmerný prísun tukov a nežiaducich rafinovaných cukrov. Vhodnejšie je preto nahradiť ich čerstvým alebo sušeným ovocím, orechmi alebo semenami. Aj pri pečení sa však dá použiť celozrnná múka, ťažké maslové krémy môžeme vymeniť za jogurtové alebo tvarohové.

"Významne obohatíme koláčiky o vlákninu, vitamíny a antioxidanty, ak pridáme do cesta napríklad strúhanú mrkvu. Veľmi chutné a osviežujúce môžu byť aj zákusky s ovocím zaliate želatínou. Znížiť energetickú hodnotu zákuskov môžeme čiastočne aj tým, že namiesto vymastenia a vysypania plechu múkou použijeme papier alebo fóliu na pečenie," poradila Jurkovičová. Obľúbená kokosová múčka obsahuje viac nasýtených mastných kyselín ako všetky živočíšne tuky. Práve tie majú nepriaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. Zabúdať by sme počas sviatkov nemali na mliečne výrobky s probiotickou kultúrou ani na tekutiny.

Nesladené vody

Vhodné sú všetky druhy nesladených vôd, prírodné nesladené ovocné alebo zeleninové šťavy, ako aj bylinkové a ovocné čaje. Dostatočný prívod tekutín sa netýka alkoholových nápojov, s nimi by sme to nemali preháňať. Najlepším liekom po prejedení sa je podľa Jurkovičovej pohybová aktivita, ktorá spaľuje nadbytočnú energiu, zlepšuje prekrvenie organizmu a činnosť srdcovo-cievneho systému.

Posedávanie pred televízorom je vhodné vymeniť za prechádzky na čerstvom vzduchu. Vianočné sviatky je užitočné spojiť s pobytom na horách a rôznymi športovými aktivitami. "Takto nielen rýchlejšie a jednoduchšie "spálime" nadbytočnú energiu, ale tvorbou "hormónov šťastia" (endorfínov) si zlepšíme náladu a vyhneme sa depresívnym stavom takým bežným v tomto ročnom období - v období s najkratšími dňami a dlhotrvajúcou tmou," dodala Jurkovičová.

- - - - - -
Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.