Správny pitný režim počas dovolenky

Tlačová správa
Voda sa nachádza v každej bunke nášho tela a jej význam pre ľudský organizmus je preto obrovský. Človek samotný je s vodou priam bytostne spätý, čo umocňuje aj skutočnosť, že náš prenatálny vývoj po deväť mesiacov prebieha práve vo vode.

Voda sa nachádza v každej bunke nášho tela a jej význam pre ľudský organizmus je preto obrovský. Človek samotný je s vodou priam bytostne spätý, čo umocňuje aj skutočnosť, že náš prenatálny vývoj po deväť mesiacov prebieha práve vo vode.

Najdôležitejšie zásady správneho pitného režimu: ------------------------------------------------
    1. doprajte si minimálne 2 litre vhodných tekutín v menších množstvách a rovnomerne rozložených počas celého dňa
    1. optimálnym riešením každodenného pitného režimu je čistá, prírodná pramenitá voda s nízkym obsahom minerálov
    1. prispôsobte nároky na pitný režim svojmu životnému štýlu a zvýšte svoj príjem tekutín pri väčšej fyzickej aktivite, chorobe či vysokých teplotách

Správny pitný režim - alfa omega pohodovej dovolenky

Pár dní voľna a oddychu od každodenného stresu či pracovných povinností by si mal občas dopriať každý z nás. Nezáleží na tom, či sa rozhodneme pre leňošenie na pláži, aktívny relax na horách, preskúmanie krás Slovenska alebo strávenie pohodových chvíľ len tak doma či na chalupe so svojimi blízkymi. Každá z týchto dovoleniek má však svoje špecifické požiadavky, na ktoré sa neoplatí pozabudnúť, najmä ak ju máme „prežiť“ v pokoji a bez zbytočných zdravotných problémov. Špeciálne v prichádzajúcich letných mesiacoch nám zanedbaný pitný režim dokáže poriadne skomplikovať situáciu!

„Počas letných dovoleniek, predovšetkým v destináciách s vyššími teplotami, pravidelne dochádza k dehydratácii organizmu v dôsledku nedostatočného príjmu tekutín v kombinácii so špecifickou stravou, tropickými horúčavami a v neposlednom rade intenzívnym opaľovaním“, upozorňuje Mgr. Eduard Polakovič z centra ONLIFE a dodáva: „Treba si uvedomiť, že počas oddychových dní sa nároky nášho tela nezmenšujú, priam naopak. Čím viac sa budete o seba starať a doprajete si dostatočné množstvo vody, tým krajší, zdravší a oddýchnutejší sa vrátite domov.“

Nezabudnite:

1) Po príchode na dovolenku si zabezpečte kvalitné a bezpečné zdroje vody. Spoliehať sa na vodu z miestneho vodovodu nie je dobrý nápad v mnohých krajinách, hoci domáci vám môžu tvrdiť opak. Ich organizmus je na tamojšiu vodu zvyknutý, no vy by ste mohli veľmi ľahko prísť k vážnym žalúdočným problémom. Naopak, siahať by ste mali iba po originálne zatvorených fľašiach a vyhýbať sa napríklad aj ľadu v nápojoch či v potravinách.

2) Neumyté ruky, ovocie alebo zelenina tiež dokážu narobiť poriadny neporiadok. Netreba však podceňovať ani banálne umývanie zubov. Aj krátky kontakt znečistenej vody s ústnou dutinou môže vyvolať následné problémy so žalúdočným traktom, preto je lepšie a bezpečnejšie vyplachovať si ústa balenou vodou.

3) Počas pobytu pri mori trávime podstatnú časť dňa vo vode a tak často zabúdame, že tekutina by mala prísť do kontaktu s našim telom aj zvnútra. Navyše hráme plážový volejbal, cvičíme aquaerobik alebo sa len tak prechádzame po pláži - čo však predstavuje zvýšenú fyzickú aktivitu, počas ktorej si treba dopriať dostatok vody. Zamerajte sa na nízkomineralizované prírodné pramenité vody bez príchute alebo s ochutením na spestrenie vášho pitného režimu.

Dodržiavajte správny pitný režim aj počas samotnej cesty do zvolenej destinácie!

Cestovanie autom, autobusom či letecky - v každom prípade dostáva naše telo poriadne zabrať. V zozname priorít v našej mysli máme až na poslednom mieste, či sme sa napili a či to bol vhodný a postačujúci výber tekutín. Napriek množstvu starostí spojených so samotnou cestou počúvajte signály svojho tela a nevyhovárajte sa nedostatok toaliet alebo letiskové kontroly neholdujúce prítomnosti tekutín v batožine. Ak ste sa rozhodli pre auto alebo autobus, zabaľte si dostatok fliaš - napríklad neochutenej prírodnej pramenitej vody, z ktorej vás nebude zbytočne smädiť. Doprajte si malé dávky v pravidelných intervaloch a nehanbite sa zastaviť. Zabránite tak opuchom nôh, bolesti hlavy i vysušenej pokožke.

V prípade šoférovania sa treba rovnako dostatočne vyzbrojiť optimálnym množstvom tekutín, najlepšie vo fľaši so športovým uzáverom a silikónovou membránou, vďaka ktorej šofér musí vykonať na otvorenie fľaše a zahnanie smädu iba jednoduchý pohyb zvládnuteľný jednou rukou. Výborným spoločníkom na dlhé cesty je pre šoférov aktuálna novinka v podobe kyslíkovej vody, obsahujúcej 20x viac kyslíka než bežné vody. Kyslík pôsobí výrazne povzbudzujúco, podporuje koncentráciu a dodáva telu potrebnú energiu.

Ak je vaša cesta dlhšia a uprednostnili ste lietadlo, nezabudnite sa poriadne napiť pred nástupom na palubu. Využite tiež každú možnosť na doplnenie tekutín a uprednostnite nesýtené nízkomineralizované vody, ktoré nijako nezaťažia organizmus. Takisto sa nezabudnite minimálne raz za dve hodiny postaviť a poprechádzať, aby ste rozprúdili krv a stuhnuté svaly.