Mrkva na zdravé oči

Pamätáte sa na starú radu, že máte jesť mrkvu aby ste dobre videli? Hromadia sa dôkazy, že antioxidačné živiny, nachádzajúce sa v mnohých rastlinných potravinách, vrátane mrkvy, ostatnom červenom a žltom ovocí a zelenine a rybích olejoch sú účinné pri prevencii problémov s videním, často spojených so starnutím.

V EÚ približne 760 zo 100 000 ľudí trpí zrakovou poruchou. Dve hlavné príčiny problémov so zrakom v západných krajinách sú katarakty a degenerácia žltej škvrny na sietnici, spojená s vekom. Oba tieto stavy sú spojené s cukrovkou, obezitou a pokročilým vekom. I keď zrakové poruchy nie sú priamo životu nebezpečné, zlyhávajúci zrak môže spôsobiť vážne obmedzenia v nezávislosti, pohyblivosti a kvalite života.

Oxidatívne poškodenie je vážnym rizikovým faktorom v oboch prípadoch. Silnejú dôkazy o tom, že antioxidačné živiny, hlavne vitamíny A, C a E, spolu s karotenoidnými pigmentmi, luteínom a zeaxantínom, ktorý sa nachádza v ovocí a zelenine, pomáhajú pri prevencii alebo pri oddialení začiatku niektorých foriem slepoty vo vyššom veku.

Katarakty

Katarakta je charakterizovaná zákalom očnej šošovky, ktorá sa skladá z vody a proteínu a normálne je transparentná. Šošovka sa nachádza za farebnou časťou dúhovky a sústreďuje svetelné lúče do žltej škvrny na zadnej strane sietnice. Ako sa katarakta vyvíja, niektoré proteíny sa zhlukujú a spôsobujú, že šošovka sa zakalí a nedovoľuje prechod svetelným lúčom.

U väčšiny ľudí sa katarakta vyvíja pomaly a zrak sa postupne zhoršuje. Našťastie je liečba katarakty pomerne jednoduchou chirurgickou záležitosťou - ide o nahradenie nepriehľadných šošoviek vstrekovanými šošovkovými implantátmi.

Nie je jasné, čo spôsobuje kataraktu, avšak zdá sa, že vzniká spojením zmien v chemickom zložení šošovky s vekom. Bunky v organizme bežne produkujú zlúčeniny nazvané voľné radikály. Časom môžu voľné radikály poškodiť tkanivá a orgány a predpokladá sa, že môžu byť spojené s takými stavmi ako sú katarakty, súvisiace s vekom.

Degenerácia žltej škvrny súvisiaca s vekom

Je chronické progresívne ochorenie, ktoré vznikne, keď sa tkanivo v žltej škvrne (strednej časti sietnice) znehodnotí. Žltá škvrna má veľkosť špendlíkovej hlavičky a je zodpovedná za to, čo vidíme priamo pred sebou a za naše najostrejšie videnie, čo je nevyhnutné pre čítanie, písanie, šoférovanie v noci a našu schopnosť vidieť farby. Pri degenerácii žltej škvrny je toto centrálne videnie rozmazané a rovné čiary sa stávajú vlnitými a farby ťažko rozoznateľnými. Je to postupná, bezbolestná strata zraku do veľkej miery neliečiteľná, takže je dôležité urobiť všetko pre jej prevenciu.

Výskumníci si nie sú istí, prečo vzniká toto ochorenie. Starnutie a rodinná história sú dvoma hlavnými rizikovými faktormi. Ostatné faktory, ktoré môžu byť spojené so zvýšeným rizikom zahŕňajú:

  • Dlhodobé vystavovanie slnečnému svetlu
  • Nízke hladiny minerálov a antioxidačných vitamínov ako A, C a E v krvi
  • Fajčenie cigariet
  • Určité problémy s krvným obehom, ako napr. vysoký krvný tlak

Mohlo by Vás zaujímať aj:

Aké zázračné účinky má na naše oči žihlava

Zdravý fitness pre naše oči

Celulitída môže byť aj na oku!

Konzumujte viac ovocia a zeleniny

Výskum antioxidantov podporuje hypotézu, že vyšší príjem vitamínov C a E môže pomôcť v prevencii alebo oddialení rozvoja niektorých kataraktov a degenerácie žltej škvrny. Nedávno sa vykonali štúdie dvoch pigmentov, luteínu a zeaxantínu, ktoré sa nachádzajú v sietnici vo vysokej koncentrácii. Luteín a zeaxantín sa nachádzajú v zelenine ako je kukurica a špenát a vo vaječnom žĺtku. Predpokladá sa, že vysoké hladiny luteínu a zeaxantínu v krvi majú priaznivé zdravotné účinky.

Ako pri mnohých ostatných chronických stavoch, prevencia katarakty a degenerácie žltej škvrny súvisiacej s vekom je spojená so zdravou výživou. Pokúsiť sa o podávanie aspoň piatich porcií ovocia a zeleniny denne je rada užitočná tak pre zdravý zrak ako aj pre mnoho ostatných chorôb. Tak si rýchlo vezmite nejaké ovocie alebo zeleninu a začnite hrýzť!

Starostlivosť o zrak

Odporúčame tento návod, aby ste svoje oči udržali v najlepšom zdraví:

  • Zdravo sa stravujte a konzumujte mnoho zeleniny a ovocia. Vyberajte si tmavozelené a tmavožlté ovocie a zeleninu. Zelenina z čeľade kapustovitých, ako karfiol, ružičkový kel a brokolica je takisto vhodná. Luteín a zeaxantín sa vo veľkých množstvách nachádzajú vo vaječných žĺtkoch, kukurici a špenáte.
  • Noste slnečné okuliare, aby ste si uchránili oči pred škodlivými lúčmi
  • Dávajte si pozor na ostatné ochorenia, ktoré zvyšujú riziko degeneratívneho ochorenia očí, ako je vysoký krvný tlak
  • Nefajčite
  • Pravidelne si dajte oči vyšetriť

Jedzte mrkvu

Zdá sa, že tradičná rada, jesť veľa mrkvy, je nakoniec správna. Mrkva obsahuje beta-karotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. V sietnici slúži vitamín A ako súčasť vizuálnych pigmentov zhromažďujúca svetlo a včasným znakom defektu je zhoršená adaptácia na svetlo s nízkou intenzitou (šeroslepota). Pretože pigment v žltej škvrne je zložený zo súčastí živinového pôvodu, konzumácia väčšieho množstva rastlinných potravín ako ovocie, špenát, brokolica a kukurica, alebo doplnky obsahujúce antioxidačné živiny beta-karotén a luteín, môže zlepšiť zrak a vnímavosť farieb počas života a znížiť riziko straty zraku vo vyššom veku.

Literatúra

- Eureye Study into Visual Disability due to AMD. Study Coordinator, Professor Fletcher, London School of Hygiene and Tropical Medicine (due to report in 2003) - Seddon, J. M.; Ajani, U. A.; Sperduto, R. D. et al. (1994) Dietary carotenoids, vitamins A, C and E, and advanced age-related macular degeneration. Journal of the American Medical Association 272, 1413-1420.
costas

na zdrave oci treba vitaminy kooooopec vitaminov lebo bez vitaminov a vyzivy nic zdrave nebude; ja so sestrou na zdrave oci uzivame ocutein ginkgo, douzivala som ho mesiac dozadu a oci mam ako jastrab