Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je prirodzený proces, ktorým sa obnovuje vlasová pokrývka a telové bunky na povrchu hlavy. Každý z nás tak bežne stratí okolo stovky vlasov denne. Ak vám vypadávajú vlasy výrazne viac, môže ísť o signál, že niečo vo vašom tele nie je v poriadku!

Vypadávanie vlasov je prirodzený proces, ktorým sa obnovuje vlasová pokrývka a telové bunky na povrchu hlavy. Každý z nás tak bežne stratí okolo stovky vlasov denne. Ak vám vypadávajú vlasy výrazne viac, môže ísť o signál, že niečo vo vašom tele nie je v poriadku!

Úbytok vlasovej pokrývky môže byť spôsobený mnohými rôznymi príčinami. Nesporný vplyv na zdravie vlasov má životospráva. Používanie nevhodnej kozmetiky alebo niektorých liekov, stres, nedostatok spánku, hormonálne zmeny aj genetická výbava organizmu, nedostatočný prísun dôležitých vitamínov či znečistenie ovzdušia - to sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na vaše vlasy. Hlavnú príčinu vypadávania vlasov môže pomôcť odhaliť často až návšteva dermatológa.

Jednou z najčastejších pôvodcov nadmerného úbytku vlasovej pokrývky je takzvaná androgénna alebo tiež androgenetická alopécia. Táto porucha je ovplyvnená genetickou výbavou človeka a súvisí predovšetkým s produkciou mužského pohlavného hormónu testosterónu v tele. Týmto defektom trpia takmer 100 % mužov a v miernejšej podobe až 80 % žien. U žien býva priebeh tejto poruchy často spojený s hormonálnymi zmenami v tele a má spravidla miernejší priebeh.

Zvyčajne nedochádza k plešateniu tak, ako ho poznáme u mužov. Vlasová pokrývka im najčastejšie najprv ustupuje z oblasti čela a temena hlavy a časom zostane iba po jej obvode. S týmto zákerným ochorením však možno bojovať! Na slovenskom trhu je v súčasnosti niekoľko prípravkov, ktoré s androgénnou alopéciou viac či menej úspešne bojujú.

Zmes účinných látok, ktoré zabraňujú vypadávaniu vlasov a podporujú ich opätovný rast sú okrem dôležitých vitamínov (A, B1, B2, B5 a B9) a minerálov (predovšetkým zinok, železo, horčík, vápnik a draslík) aj nenasýtené mastné kyseliny a flavonoidy. Tie okrem iného optimalizujú cirkuláciu krvi v pokožke hlavy a okolia vlasových vačkov. Nenasýtené mastné kyseliny regulujú množstvo kožného mazu, vitamíny a minerály sa potom starajú o celkové zdravie vlasov a pokožky.

Na záver niekoľko tipov

Zdravý životný štýl prospieva aj vlasom

 • do jedálnička zaraďte dostatok prírodných potravín, dodržujte vyváženú stravu
 • športujte a aktívne sa hýbte
 • obmedzte alkohol, cukry, kávu a tučnú stravu
 • zaistite svojmu organizmu prísun mastných kyselín (nachádzajú sa v marhuliach, pšeničných klíčkoch a ľanových semienkach).

Mechanické, fyzikálne a chemické pôsobenie vlasy tiež poškodzuje

 • pred vysúšaním vlasov fénom používajte prostriedok na ich ochranu - účinok teplého vzduchu nebude voči vlasom natoľko agresívny, zníži sa aj ich lámavosť
 • nekefujte vlhké vlasy
 • vyvarujte sa častému odfarbovanie vlasov
 • na farbenie si nevyberajte odtieň príliš odlišný od prirodzenej farby vašich vlasov
 • poškodené vlasy nefarbite vôbec
 • rovnako aj nadmerné používanie sponiek a iných vlasových doplnkov môže poškodiť kvalitu vlasov.

Kedy k odborníkovi

 • vvypadávajúce vlasy nemusí byť nevyhnutne známkou choroby. Pri výskyte ďalších príznakov, ako je úbytok váhy, ťažkosti s dýchaním, zvracanie, bolesti, horúčka, kožné problémy určite vyhľadajte odborného lekára.
Rory555

Na vypadávanie vlasov u mužov je tuším jediným originál pánskym prípravkom folixil a do mesiaca sa vlasy naštartujú

Laco87

ja odporúčam www.nanogen.sk, z vlastnej skúsenosti, používam ho asi 4 roky, pomáha mi, dlhšie to cíte trvalo asi tak 3 mesiace kým som videl prvé viditelné výsledky ale aj tak :)