5 pozitívnych stránok rozchodu

Rozchod si ľudia často spájajú s negatívnymi vecami – smútkom, plačom či zníženým sebavedomím. Vôbec to tak ale nemusí byť! Môže to znamenať nový začiatok.

pozitívne stránky rozchodu

Zdroj foto: Shutterstock.com

Poznáte predsa tú stereotypnú predstavu plačúcej ženy obklopenej množstvom čokolády či zlomeného muža zapíjajúceho v krčme smútok. To všetko naznačuje, že čo sa týka zdravia, rozchod mu rozhodne neprospeje. Niekoľko štúdií však ukázalo, že v mnohých prípadoch je naopak rozchod prospešný, najmä ak ide o vzťah, ktorý vás nenapĺňal alebo obmedzoval.


Prečítajte si tiež:

10 rád, ako prežiť rozchod

Vďaka rozchodu sa môžete stať lepším človekom

Výskum, ktorý sa v spolupráci s 92 študentami uskutočnil na Minnesotskej univerzite, ukázal, že človek môže po ukončení vzťahu osobnostne rásť. Účastníci uvádzali zvýšenie sebavedomia či to, že lepšie vedia, akého chcú partnera. Keď sa vzťah skončí, už nemusíme hľadať dôvody, prečo by sme s niekým mali byť, takže vďaka tomu vidíme veci jasnejšie.

Novšia štúdia zas dokázala, že po rozchode je človek zo seba samého mierne zmätený a nevie, čo si má o sebe myslieť. To však nie je zlé, znamená to totiž, že začnete nad sebou uvažovať. Môžu nasledovať pozitívne zmeny v správaní, napríklad začnete byť milší k okoliu. Ľudia skrachovaný vzťah často vnímajú ako nový začiatok. Máte totiž viac času, s ktorým môžete robiť niečo užitočné, a mnohí sa jednoducho rozhodnú byť lepšími a vyrovnanejšími ľuďmi, čo je plusom pre duševné i fyzické zdravie.

Budete pokojnejší

Prázdny byt, ticho a samota po rozchode nemusia automaticky znamenať depresiu, ale naopak priestor, možnosti, slobodu. Odporúča, aby ste začali s meditáciou. Postačí pätnásť až dvadsať minút denne. Ľudia vravia: „Som vystresovaný, lebo"… alebo „Som nahnevaný, lebo"… Žiadne ** „lebo" neexistuje.** Vy máte plnú zodpovednosť a kontrolu nad tým, ako sa cítite. Vaše pocity nesúvisia s tým, čo sa vám prihodí.

Lepšia životospráva

Priznajte si, však chodíte do reštaurácie častejšie, keď máte partnera alebo partnerku? A koľkokrát ste neodolali niečomu "hriešnemu" z jedálneho lístka? Po rozchode je čas zobrať svoju životosprávu do vlastných rúk a špeciálne u žien sa neprispôsobovať svojmu priateľovi alebo manželovi – respektíve, neospravedlňovať si svoje nesprávne stravovacie návyky. Samozrejme, nie je to pravidlom, ale muži predsa len často jedávajú viac, ako potrebujú ženy a kalóriami si veľmi hlavu nelámu. A ak sa v rámci zdravého stravovania chcete zbaviť aj stresu, ktorý niekedy s rozchodom príde, siahnite po jedlách s vitamínmi C a B či draslíkom.

Plnohodnotnejší život

Obdobie po rozchode je úplne ideálne na to, aby ste sa opäť zamerali na seba. Môžete prehodnotiť, po čom túžite a aké sú vaše ciele. Zadané ženy totižto často priveľa energie venujú partnerovi namiesto seba.

Po rozchode možno opäť objavíte v sebe veci, na ktoré ste zabudli. Vtedy priťahujete ľudí, ktorí vedia, aké je ich miesto v tomto svete, a môžete povedať: “Mám rada jeho a mám rada seba,”pričom to isté platí aj pre pánov. Okrem psychickej sebarealizácie máte šancu novonadobudnutý voľný čas využiť cvičením, ktorým si zlepšíte kondíciu i celkový zdravotný stav a zbavíte sa prípadnej úzkosti a depresie.

Priateľstvá

Menej času s partnerom a viac zábavy s priateľmi, aj tak môže vyzerať single život. Ako dokázala štúdia Minnesotskej univerzity, po rozchode sa skutočne zlepšia vaše ostatné vzťahy.

Mimochodom, vaši blízki vám dokážu s láskou poradiť často lepšie, ako to viete vy sami. Takže ak budete mať chuť opäť začať randiť, spýtajte sa ich na názor. Akési "spriemerované“ rady viacerých priateľov celkom spoľahlivo ukážu, či má vzťah budúcnosť, či sa k vám daná osoba hodí a či s ním alebo s ňou budete šťastný. A keď zase stretnete lásku, nezabúdajte sami na seba!

Teraz, keď máte na seba viac času, môžete sa venovať rôznym koníčkom. Ak máte v sebe aspoň trochu kreativity, skúste si spraviť ručne maľované tričká. Zabavia vás a zároveň môžu byť pekným darčekom pre vašich blízkych.


Prečítajte si aj tento článok:

10 rád, ako prežiť rozchod