Tieto potraviny by vo vašich raňajkách nemali chýbať!

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Mali by vám dodať dostatok energie až do obeda, naštartovať metabolizmus a dostatočne zasýtiť. Stačí niekoľko malých zmien na to, aby ste deň odštartovali zdravým a vhodným spôsobom.
### Čo pridať do sladkých raňajok?

Chia semienka sa skvele hodia do jogurtov, ovsenej kaše či cereálií. “Semienka chia sú čoraz populárnejšie, keďže stále viac ľudí prichádza na ich zdraviu prospešné účinky,“ vysvetlila odborníčka na výživu Margaux J. Rathbun. “Tieto malé semienka sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, vlákniny, vápnika a bielkovín,” dodala. Denne vám pritom postačí iba jedna čajová lyžička.

Keď si k svojej rannej ovsenej kaši pridáte ľanový olej, nehrozí, že budete o chvíľu hladní a vaše raňajky budú skutočne výživné. Keďže je takmer bez chuti, kaši určite neuškodí a okrem energie vám zabezpečí aj omega-3 mastné kyseliny a pozitívne vplýva na hladinu krvného cukru, na srdce, pokožku, vlasy i nechty.


Chcete vedieť urobiť dokonalú ovsennú kašu? Pozrite si naše VIDEO: Ovsenná kaša rýchlo a chutne!


Stačí šálka čučoriedok pridaných do cereálií a vaše raňajky budú mať omnoho viac vitamínov, vlákniny a antioxidantov– no kalorická hodnota sa zvýši len minimálne.

Počas zimy neváhajte a siahnite aj po tých mrazených, stále sa v nich nájde množstvo živín. Skvele vám poslúžia aj maliny či jahody. V mrazenej podobe sú finančne dostupné a okrem cereálií skvele dochutia aj jogurt, prípadne si môžete pripraviť ovocný smoothie. Ovocie vo všeobecnosti je vhodným doplnkom raňajok a keďže obsahuje cukor, je vhodnejšie jesť ho ráno ako večer. Ovocie bude výborné aj s nesladeným gréckym jogurtom, ktorý vám dodá chýbajúci vápnik, pomôže s trávením a dokonca aj so zápachom z úst.

Skúste zaexperimentovať s kokosovým mliekom – je zaručeným zdrojom draslíka, horčíka, fosforu a B vitamínu. Pokojne si ním zalejte cereálie a je dokonalé aj pre ovocné koktejly.

Pre milovníkov pečiva a slanej varianty raňajok

Ďalším zdravým riešením je **arašidové maslo.** Áno, je mimoriadne kalorické, preto ho netreba jesť priveľa, no obsahuje množstvo zdravých tukov a bielkovín a vďaka nemu v konečnom dôsledku zjete menej, pretože je mimoriadne sýte. Môžete si ním natrieť celozrnný chlieb alebo kreker a ovsená kaša bude mať vďaka nemu ešte krémovejšiu konzistenciu. Oriešky sú vo všeobecnosti zdrojom bielkovín a minerálov, takže ak si ich zopár pridáte k raňajkám, telo sa vám za to poďakuje.

Škorica sa hodí takmer ku všetkému sladkému, napríklad aj do vašej rannej kávy. Obrovskou výhodou sú takmer nulové kalórie a zároveň pomôže udržať hladinu cukru v norme.


Prečítajte si viac o ďalších plusoch škorice: Škorica ako liek. Poznáte jej účinky na naše telo?


Ďalšiu pozitívnu raňajkovú zmenu môžete urobiť už v obchode, keď svoju pozornosť zameriate na celozrnné produkty. Vďaka nim nebudete hladní až do obeda, najmä v spojení s nízkotučnými mliečnymi výrobkami.

Ak máte radšej slané raňajky, celozrnný chlieb so syrom a zeleninou je skvelou kombináciou plnou živín. Ďalšou vhodnou voľbou sú vajíčka – praženica, vajcia na tvrdo i na mäkko či omeleta, ku ktorým sa tiež hodí zelenina.

Zdroj: shape.com


Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.