Oči ako topmodelka: Pošlite nevzhľadné vačky kadeľahšie!

Nikoho nepoteší, keď sa zobudí s nevzhľadnými vačkami pod očami. S nimi vyzeráme unavení, vystresovaní a starí. Prečo vznikajú a ako sa ich zbavíme? Napuchnuté oči môžu mať rôzne príčiny. Niekedy sa môžete zobudiť celí napuchnutí len preto, že ste spali pod páperovou perinou.

Nikoho nepoteší, keď sa zobudí s nevzhľadnými vačkami pod očami. S nimi vyzeráme unavení, vystresovaní a starí. Prečo vznikajú a ako sa ich zbavíme?

oci_zbavenie_vackov Zdroj foto: Shutterstock.com

Napuchnuté oči môžu mať rôzne príčiny. Môžu byť napríklad prejavom alergickej reakcie. Niekedy sa môžete zobudiť celí napuchnutí len preto, že ste spali pod páperovou perinou alebo na vankúši naplnenom látkou, na ktorú máte alergiu. Problém môže zhoršiť aj obyčajná únava či dlhé vysedávanie pred televíziou alebo počítačom.

Faktormi, ktoré v tomto zohrávajú významnú rolu, môžu byť aj hormonálne zmeny, vrátane tehotenstva či menopauzy a takisto aj dedičnosť. Veľmi dôležitá je pri tom aj naša výživa – príliš veľké množstvo soli či pitie alkoholu zapríčiňujú dehydratáciu organizmu, pri ktorej sa zadržiavajú v tele tekutiny.

Najbežnejšou príčinou vzniku napuchnutých očí býva práve zadržiavanie tekutín v organizme. Ak sme dehydrovaní, telo má v obrannej reakcii sklon ukladať si zásoby vody. Bohužiaľ, oblasť okolo očí je najjemnejšia a najtenšia z celého tela. Takže keď sa tekutiny začnú ukladať, táto oblasť napuchne a k tomu aj ovisne. Ako starneme, táto jemná pokožka môže strácať svoju pružnosť a výsledkom je, že vyzerá ovisnuto.

Znie to paradoxne, ale najlepším spôsobom ako zabrániť prílišnému zadržiavaniu tekutín v organizme je ešte zvýšiť príjem tekutín. Ak budete piť viac vody, napomôžete tým organizmu, aby sa prebytočných tekutín zbavil. A netýka sa to len oblasti okolo očí, ale celého tela.

Niekoľko jednoduchých tipov ako si poradiť s napuchnutými očami:

1. Aplikujte pod oči každé ráno upokojujúci gél, aby ste sa zbavili opuchnutia, čiernych kruhov a poskytli pokožke dodatočnú výživu.

2. Dve až tri hodiny pred spaním už nepite žiadne tekutiny. Znížite tak možnosť, že sa zobudíte s napuchnutými očami.

3. Aby ste predišli vačkom pod očami, natraste si dobre vankúš. Uležané vankúše napomáhajú zadržiavaniu tekutín, čo sa potom prejaví opuchnutými očami. Ak budete mať hlavu položenú trochu vyššie na natrasenom vankúši, napomôžete tým telu, aby sa zbavilo nadbytočných tekutín z očných partií.

4. Obmedzte príjem alkoholu a soli, aby ste znížili možnosť dehydratácie vášho organizmu.

5. Pamätajte si, vyspať sa do krásy nie je len fráza – takže veľa oddychujte!