7 zásad pri prezúvaní škôlkara a školáka

Neviete čo obuť deťom do škôlky či školy, aby boli v bezpečí a ich noha netrpela? Zapamätajte si 7 jednoduchých zásad.

Čo by sme mali vedieť o detských topánočkách?

 • Typ topánok pre svoje dieťa volím podľa účelu, pre ktorý je odporučený.
 • Obuv musí mať primeranú veľkosť s malým nadmerkom pred prstami.
 • Pravidelne kontrolujem či dieťa z obuvi nevyrástlo.
 • Pri kúpe prejdem prstami aj vnútorný priestor obuvi, či tam nie sú časti, ktoré by dieťa mohli tlačiť.
 • Dôležitá je nielen priestranná obuv, ale aj neškrtiace ponožky, či pančušky z prírodných materiálov, s dostatočným priestorom pri prstoch.
 • Aj keď sa jedná o topánky používané v interiéri, treba ich pravidelne vetrať.
 • Mäkké tenučké cvičky - Jarmilky sú určené len na dobu cvičebných aktivít, nie sú vhodné na sústavné nosenie. Pre menšie deti pre pobyt v škole a škôlke (a samozrejme ani na vychádzky) nie sú vhodné flip-flopy, či šľapky.

Aké sú dôležité časti topánky?

7 zásad ktoré si musím zapamätať pri prezúvaní škôlkara

 1. Obuv používaná v interiéri musí byť dostatočne priedušná. Jej vetrateľnosť zabezpečuje strih – tvar, alebo materiál vrchovej časti.
 2. Škôlkar nesedí stále na mieste, hrá sa a pohybuje. Prezuvka musí byť takého typu, aby bola k nohe dostatočne fixovaná.
 3. Aj keď má dieťa obuv na šnurovanie alebo suché zipsy, obuv nesmie byť vzhľadom k bezpečnosti dieťaťa voľná, alebo rozopnutá. Šnurovanie? Suché zipsy? Aj keď je spoľahlivejšie šnurovanie, malý škôlkar nie je natoľko zručný, aby si vedel obuv starostlivo zaviazať. Preto je vhodné overiť, akú schopnosť vie dieťa v samostatnom obúvaní preukázať. Prípustná je textilná papučka s gumotextilným pásikom cez priehlavok.
 4. Akýkoľvek typ obuvi, ktorý pevne zachytáva pätu je pre škôlkara vhodnejší, ako obuv bez „pevnej päty“. Fixovanie päty bráni jej vybočovaniu do strán, najmä do„ x“.
 5. Tvarovanie pozdĺžnej klenby nie je pri zdravej detskej nohe škôlkara potrebné. Mäkko tvarovaná opora a elastická stielka však na komforte topánky pridávajú.
 6. Obuv sa nesmie „prelamovať“ v oblasti pod pozdĺžnou klenbou. Mala by byť dostatočne ohybná v oblasti základných prstových kĺbov.
 7. Pre malého veľmi zvedavého škôlkara nie sú vhodné typy s ostrými ozdobami, ktoré môžu dieťa poraniť alebo sa môžu uvoľniť.

Prečítajte si tiež:


7 zásad ktoré si musím zapamätať pri prezúvaní školáka

 1. Členkové prezuvky pre malého školáka so zdravou nohou nie sú nevyhnutné, dôležité však je aby pevne držali pätu.
 2. Pre malého školáka sú optimálne textilné prezuvky, zo zdravotného hľadiska možno akceptovať aj sandáliky z prírodného materiálu s pevnejšou oblasťou päty a s podrážkou z bledého, alebo neotierateľného materiálu.
 3. Obuv má byť zhotovená z priedušných materiálov, ak náš „pubertiak“ sedí v škole v dostatočne priedušných textilných teniskách, nie je to taký zdravotný prehrešok, ako keď naša slečna presedí v interiéri 2 -3 hodiny v módnych gumákoch.
 4. Dbáme, aby väčší chlapci nechodili v škole počas prestávok v rozšnurovanej obuvi, často aj s dlhými, za nohou vlajúcimi šnúrkami.
 5. Aj keď už máme veľké slečny vysvetlíme im, že pre vyvíjajúcu sa kostru je chôdza na vyšších podpätkoch nielen nebezpečná, ale napomáha aj k zvýšenému prehýbaniu v driekovej chrbtici.
 6. Slečnám takisto vysvetlíme, že nie je vhodná špicatá módna obuv stláčajúca prsty. Ak ju už na spoločenskú príležitosť veľmi potrebujú, je lepšie použiť o niečo väčšiu obuv a vynechať miesto v oblasti prstov. Do školy však takáto obuv určite nepatrí.
 7. Dodržanie zásad zdravého hygienicky nezávadného obúvania školákov je dôležité skĺbiť aj s požiadavkami školy, prípadne ročným obdobím a interiérovou teplotou.