Nepodceňujte preventívne očné prehliadky

Myslite na svoje oči! Ak by každý z nás podstúpil raz ročne pravidelnú očnú prehliadku, osem z desiatich ľudí by vďaka skorej diagnostike a liečbe nemuselo oslepnúť. Zrak strácame najčastejšie kvôli neliečenému sivému zákalu a nedostatočne skorigovaným dioptriám.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) zdvíhajú varovný prst a upozorňujú na dôležitosť každoročnej očnej kontrolnej prehliadky.

„V 21. storočí, keď skalpely nahrádzame lasermi, očné operácie sú maximálne šetrné a vôbec nebolia, ide o veľmi vážne zistenie,“ myslí si očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči, v slovenskej očnej chirurgii známy zavádzaním mnohých inovatívnych postupov. Upozorňuje, že ak by každý človek absolvoval raz ročne preventívnu očnú prehliadku, osem z desiatich pacientov by nemuselo stratiť zrak.

S vážnym poškodením zraku žije 285 miliónov ľudí na svete. Presné údaje o počte Európanov, ktorých trápi zhoršené videnie, však chýbajú. V ostatnej komplexnej štúdii z roku 2010 WHO uvádza, že v úplnej ´tme´ žijú tri milióny Európanov. V päťdesiatich troch európskych krajinách trpí vážnym poškodením zraku ďalších 29 miliónov. Obyvateľov starého kontinentu oberá o zrak najčastejšie neliečený sivý zákal a neskorigované dioptrické chyby. Ďalšími spoluvinníkmi sú aj diabetická retinopatia a vekom podmienená degenerácia makuly – centra najostrejšieho videnia. Oční lekári pritom upozorňujú, že štyrom z piatich prípadov slepoty sa dá vyhnúť skorou diagnostikou a včasným, správne zvoleným chirurgickým postupom. Cieľom medzinárodnej iniciatívy svetových organizácií je do roku 2019 znížiť o 25% všetky prípady slepoty, ktorým by sa dalo včasnou liečbou zabrániť.

Príčina slepoty č. 1: Neliečený sivý zákal

Operácia trvá 15 minút – prepláca ju zdravotná poisťovňa – dá sa odstrániť aj laserom.

Operácia sivého zákalu je najčastejším očným zákrokom. Pomocou multifokálnych, torických a asferických vnútroočných šošoviek dokážu oční chirurgovia odstrániť natrvalo nielen príčinu sivého zákalu, ale aj dioptrie do diaľky, na čítanie, astigmatizmus a zlepšiť videnie za šera. Sivý zákal znamená zakalenie čírej priehľadnej ľudskej vnútroočnej šošovky. V pokročilom štádiu ho často sprevádza pocit, akoby ste videli horšie do diaľky, skreslene a zahmlene, navyše ste citlivejší na svetlo. Počas operácie chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou.

Pacienti sa môžu rozhodnúť medzi manuálnym a laserovým zákrokom. „Pri laserovej operácií sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Prístroj dokáže nahradiť skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu a ihiel,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči, prvý slovenský očný chirurg, ktorý odstraňuje sivý zákal laserom.

Predsudky, že na operáciu musíte čakať a ešte si za ňu priplatiť, sú mýtusmi. „Pozisťujte si na viacerých očných klinikách, čo všetko je skutočne zadarmo a za čo už musíte doplácať. Niektoré ponúkajú zákrok zadarmo, za všetky typy šošoviek však platíte. U nás pacient za zákrok, monofokálnu šošovku ani pooperačné kontroly nedopláca nič,” dodáva primár očnej kliniky v bratislavskej Petržalke MUDr. Radovan Piovarči.

Príčina slepoty č. 2: Neskorigované dioptrické chyby

Laserové a vnútroočné operácie už dnes nebolia – dokonalý zrak zabezpečia často do 24 hodín.

Vedeli ste, že môžete stratiť až 50% videnia a stále si to nevšimnúť? „Človek sa ľahko adaptuje a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,” upozorňuje lekárka a chirurgička Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Adriana Smorádková. Nedostatočne skorigované dioptrie nespôsobujú ´iba ´ problémy s videním. Šoféra s podkorigovanými či prekorigovanými dioptriami v okuliaroch alebo v šošovkách možno prirovnať k neriadenej strele na cestách.

„Podľa zahraničných štúdií šoféri s nedostatočne skorigovaným videním vybočujú z jazdného pruhu o 62% častejšie ako vodiči s bezchybným videním. Niektorým robí problém identifikovanie ešpézetiek iných vozidiel. Stačí, ak pri rýchlosti 50 km/ hod zafixujú zrak na značku auta pred sebou o sekundu dlhšie, pri neočakávanej situácii na ceste prejdú kvôli tomu bez povšimnutia o trinásť metrov viac,” dodáva lekárka.

Nesprávne skorigované dioptrie môžu podľa nej aj za bolesti hlavy, vypadávanie vlasov či stavy migrény. Dioptrie si nechajte poctivo vyšetriť profesionálnym optometristom. Korigujte ich okuliarmi, kontaktnými šošovkami. Ak sa ich chcete zbaviť natrvalo, očná chirurgia priniesla za ostatný rok viacero noviniek. Zákroky ani hojenie už nebolia, odstrániť dokážu väčší rozsah dioptrickej chyby u väčšieho počtu pacientov.

LASEROVÉ ZÁKROKY (Vek: od 10 do 45)

Novinkou je metóda, ktorú svetoví odborníci pomenovali ako smile. Spojila to najlepšie z doterajších laserových postupov. Celú operáciu vykonáva po prvý krát v histórii očnej chirurgie femtosekundový laser sám. Excimerový laser už nie je potrebný. Femtolaser odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť povrch rohovky a vytvoriť na ňom flap. Počas zákroku tak nenaruší pevnosť a stabilitu rohovky. Ostáva pevná, celistvá. Smile odstráni dioptrie s doteraz najdokonalejšou presnosťou. Poskytuje najvyššiu stabilitu dioptrického stavu.

VNÚTROOČNÉ FAKICKÉ ŠOŠOVKY ICL (Vek: do 55 rokov)

Šošovky v lekárskom svete známe pod skratkou ICL odstránia akýkoľvek počet dioptrií. Sú vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí kvôli extrémne vysokým dioptriám či tenkej rohovke nie sú vhodný na laser. Vnútroočná fakická šošovka vie odstrániť prakticky akýkoľvek počet dioptrií. Implantuje sa do oka pred vlastnú vnútroočnú šošovku. Šošovka vydrží v oku celý život a nevyžaduje zo strany pacienta žiadnu starostlivosť a pozornosť.

DAŽĎOVÁ KVAPA RAINDROP (Vek: 45 – 55 rokov)

Rieši problém presbyopie – vekom podmienených okuliarov na čítanie. Je vhodná pre pacientov, ktorí si doteraz užívali dokonalý zrak na blízko, zrazu však majú problém príjmať a odosielať esemesky, odosielať e-maily na smartfóne, čítať cenovky v obchode, vybrať si z jedálneho lístka v reštaurácii, čítať noviny.

„Raindrop je ideálna metóda pre aktívnych ľudí, ktorí v živote túžia po slobode,” prezrádza MUDr. Miriam Záhorcová, jediná slovenská chirurgička, ktorá odstraňuje okuliare na čítanie metódou dažďovej kvapky´(z angl. raindrop). Počas zákroku implantuje maličkú šošovku v tvare dažďovej kvapky do rohovky pomocou femtosekundového laseru.

Jemne a šetrne mení zakrivenie rohovky, čím zaisťuje kvalitné videnie nablízko aj na strednú vzdialenosť – bez okuliarov na čítanie. Raindrop veľmi dobre príjma očná rohovka aj ľudský organizmus. Prepúšťa až 100% kyslíka a všetky potrebné látky na výživu povrchu oka. Metóda je určená pre pacientov nad 45 rokov s dioptriami na čítanie do + 3.

PRELEX – PRESBYOPICKÁ VÝMENA ŠOŠOVKY (Vek: 50 + )

Zákrok vhodný pre ľudí, ktorých trápi striedanie okuliarov na čítanie s tými do diaľky. Počas 15-minútového ambulantného zákroku očný chirurg do oka implantuje multifokálnu vnútroočnú šošovku. Tá úplne nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať. Pomocou tejto metódy je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií. Metóda vás zbaví okuliarov do blízka aj do diaľky. Opäť budete môcť o svojom veku klamať pohľadom.

Čo sú neskorigované dioptrické chyby

Stav oka, pri ktorom človek dioptrický stav svojich očí nerieši. Zrak je nutné správne skorigovať – okuliarmi, šošovkami alebo laserovou či vnútroočnou operáciou.

 • Krátkozrakosť (myopia) – najčastejšia dioptrická chyba, pri ktorej blízke objekty vidíte bez problémov, vzdialené vám robia ťažkosti.
 • Ďalekozrakosť (hypermetropia) – dioptrická chyba oka, pri ktorej vidíme zreteľne vzdialené objekty, ale objekty v našej blízkosti sú rozmazané a nejasné. Väčšinou sa vyskytuje už pri narodení a je dedičná. Niekedy sa v detskom veku prejaví škúlením.
 • Astigmatizmus – nerovnomerné zakrivenie rohovky. Prejavuje skresleným alebo zahmleným obrazom. Astigmatizmus býva vrodený, objavuje sa u detí aj dospelých. V 70 % prípadoch býva kombinovaný s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou.
 • Presbyopia – známa ako “krátke ruky” je porucha zraku spôsobená fyziologickým starnutím vnútroočnej šošovky. Vyskytuje sa u ľudí nad 45 rokov, ktorým sa zhorší videnie na čítanie a do blízka.

Mohlo by vás zaujímať:

Refrakčné chyby oka

Uprednostnite prevenciu pred liečbou

Nezabúdajte na pravidelnú návštevu vášho zubára


Nezabúdajte na očné prehliadky!

ČO MÁ OBSAHOVAŤ PREVENTÍVNA PREHLIADKA?

 • vyšetrenie zrakovej ostrosti – (pozostáva z merania množstva dioptrií každého oka a zo skúšky najlepšieho videnia bez okuliarov a s prípadnými okuliarmi)
 • vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia – je dôležitá na zistenie zeleného zákalu (glaukomu), ktorý sa v prvých štádiách prejavuje najskôr zvýšením vnútroočného tlaku a zhoršením periférneho videnia
 • vyšetrenie množstva produkcie sĺz – pomocou neho môžeme zistiť niektoré alergické ochorenia, autoimunitné ochorenia, príčinu opakovaných zápalov spojiviek a povrchu oka a tiež niektoré endokrinologické ochorenia
 • vyšetrenie očného pozadia s rozkvapkaním zrenice – odhalí najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým krvným tlakom, zmeny v oblasti zrakového nervu (vznikajú pri glaukome a niektorých ochoreniach mozgu), zmeny sietnice a žltej škvrny, odhalí aj vnútroočné nádory

NÁVŠTEVU OČNÉHO LEKÁRA NEODKLADAJTE, KEĎ

 • spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu
 • pocítite bolesť, začervenanie či zhoršené videnie bez toho, aby ich zavinilo napríklad cudzie teleso v oku či zápal spojiviek z prechladnutia
 • vždy pri chronických neustupujúcich ťažkostiach, ktoré sa nezlepšujú ale majú tendenciu postupne sa zhoršovať
 • raz ročne v rámci preventívnej očnej prehliadky.

Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.