Ľanové semienka - malé, ale zdravé

Hoci sú na pohľad malé, obsahujú kvantum potrebných látok. Napríklad mastné kyseliny zabezpečia zdravý vzhľad pokožky, vlasov a nechtov. Vláknina zabezpečí správne fungovanie nášho trávenia a lignany sú výbornou prevenciou proti rakovine. Olej vyrobený z týchto semiačok má liečivé účinky napríklad aj pri popáleninách. A navyše, naozaj nie sú drahé, stoja len pár centov!

lanove_semienka_miska Zdroj foto: Shutterstock.com

Toto všetko v jednej potravine

Možno kvôli tomu, že sú také malé im neprikladáme v našom stravovaní veľký význam. No napriek tomu, sú zdrojom mnohých vitamínov, minerálnych látok, tukov, vlákniny a aj účinných látok proti rakovine. Z vitamínov sa tu nachádza E a B, ktoré inak nájdeme v paprike, rajčinách, sóji, strukovinách, listovej zelenine či rybách, z minerálnych látok zasa železo, zinok, vápnik, horčík a veľa iných. Tuky sú hlavne zásobárňou energie, dôležitou zložkou buniek a taktiež udržiavajú vhodnú hladinu cholesterolu. Ľanové semiačka patria medzi najbohatšie zdroje lignanov, ktoré pôsobia ako prevencia proti rôznym druhom rakoviny.

Kedy pomôžu

Podporujú produkciu žalúdočnej kyseliny, a tak pomáhajú pri tráviacich problémoch a liečbe žalúdočných vredov. Ich účinky pocítime i pri reume a artritíde, ale aj pri ochoreniach kože. Pomáha i liečiť kašeľ, kedy stačí štyri polievkové lyžice semienok zaliať horúcou vodou a osladiť medom. Zbavujú tiež bolestí vnútorných orgánov. Olej vyrobený z ľanových semiačok lieči popáleniny, a keďže má regeneračné účinky je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov.


Prečítajte si tiež:

S čím nám pomôže vitamín B17?

Ľanové semienka ako súčasť skvelého smoothie

Ak trpíte astmou, dávajte si pozor na tieto potraviny


Ak chceme nejaké to kilo zhodiť, alebo si dopriať niekoľko dní detoxikáciu, ľanové semiačka sú vďaka svojmu zloženiu tou správnou potravinou. Vysoký obsah bielkovín a vlákniny zasýti na dlhšiu dobu a vyhneme sa tak návalom „vlčieho hladu“.

Náhrada za nezdravé čipsy a oriešky

Poznáme to. Každý z nás má občas potrebu večer pred telkou len tak niečo „zobkať“. Skúste si však do misky nasypať namiesto čipsov či orieškov radšej ľanové semiačka, vďaka svojej neutrálnej chuti vás to nebude lákať hádzať do seba príliš veľké množstvo.

Typy na chutné spracovanie

Ľanové semiačka môžete konzumovať:

  • s jogurtom alebo tvarohom a orechmi
  • s ryžou, sójovým mliekom a škoricou
  • ako súčasť pečiva

Kvôli látkam, ktoré sa nachádzajú vo vnútri semien, sa odporúča ich pomlieť v mlynčeku. Takýto pomletý ľan dokáže do tela uvoľniť viac účinných látok. Konzumujte ho ale hneď a neskladujte, pretože v pomletom ľane sa môžu hromadiť škodlivé látky. Pridať sa môže či už do cereálií alebo do šalátov.

Buďťe informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.

Marek15693

POZOR PRI KÚPE ĽANOVÝCH SEMIEN A ĽANOVÉHO OLEJA, VŽDY SI ZISTITE O AKÚ ODRODU IDE!!!!!!!!
Niektoré odrody sú vyslovene nezdravé, obsahujú totiž oveľa viac omega-6 ako omega-3(prakticky len omega-6).
Bežne sa o tom nepíše a ľudia o tom nemajú ani šajnu. Bohužiaľ, na obaloch semien a olejov nie je informácia o odrode, treba to vypátrať priamo u výrobcu.

Po zistetní tejto dôležitej informácie som sa rozhodol to posúvať ďalej. Dúfam, že veľa ľuďom tým pomôžem.

Vysvetlenie:

Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy v poměru až 30:1), a to podporuje a akceleruje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1 či ještě lépe dosáhnout zřejmě optimálního poměru omega3 : omega6 = 3 : 1.
A to je kamenem úrazu u různých nových odrůd lnu olejného. Staré odrůdy lnu měly standartně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55-65% celkem z tuků, omega6 průměrně 16-20% celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože pokud se z nich izoloval olej, rychle žluknul a stával se nechutný k požívání (oxidace omega3 mastných kyselin). V nedotčeném semínku však k takovým změnám rychle nedochází, a tak když se použije na omega3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, tak než by došlo k oxidaci, tak bude pečivo už dávno snězené. Potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6 – výsledek? – olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, ale z důvodu podpory rozvoje zánětlivých onemocnění je nezdravý a agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak – své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává. Pro srovnání odrůdy lnu s těmito „lepšími potravinářskými“ vlastnostmi obsahují omega3 : omega6 = 1 : 12 !!! (omega3 průměrně 2-5% celkem z tuků, omega6 průměrně 70-75% celkem z tuků), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr omega3 : omega6 = 1 : 1 (omega3 průměrně 36% celkem z tuků, omega6 průměrně 41% celkem z tuků).

Dnes se právě v prodejnách zdravé výživy apod. prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod a přitom se nikdy nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat. A které odrůdy patří do těch rozdílných skupin podle obsahu omega3 a omega6 mastných kyselin?

1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders(omega-3 57%, omega-6 15%), Libra(omega-3 57%, omega-3 16%) …

2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol (omega-6 39%, omega-3 32%) …

3. ty nejhorší z pohledu zdraví: odrůda Amon(omega-6 71%, omega-3 2%), Jantar, Lola(omega-6 72%, omega-3 3%)

zdroje: eagri.cz
eagri.cz
panpekar.blogspot.no