Šokujúci objav: Alzheimer nás ničí už vo veľmi mladom veku!

Zákerná Alzheimerova choroba sa nám väčšinou spája so starobou. Tiež sa nazdávate, že sa vás netýka, ak ste mladí? Vedci však tvrdia opak!
Nový britský výskum odhalil nelichotivé závery, ktoré nepredpokladali ani samotní vedci. Neklamné známky Alzheimerovej choroby sa objavujú u ľudí v oveľa mladšom veku.

V súčasnosti na Alzheimerovu chorobu a iné formy demencie trpí viac ako 800 000 ľudí na celom svete a predpokladá sa, že sa počet chorých do roku 2050 strojnásobí. Napriek tomu sa proti tomuto ochoreniu doposiaľ nevynašiel účinný liek. Preto je dôležitá prevencia a liečba v ranom štádiu.

Alzheimer ničí náš mozog už v 20 rokoch

Spomínaný výskum zistil, že beta-amyloid, jedovatý proteín, ktorý upcháva mozog Alzheimerovou chorobou, začína vytvárať zhluky už vo veku medzi 15 až 20 rokom života. „Odhalenie, že amyloid sa začne hromadiť v našom mozgu tak skoro, je priam šokujúce,” hovorí autor štúdie, Lead Changiz Geul.

Amyloidné zhluky sa našli vo vnútri neurónov, ktoré súvisia s našou pamäťou a pozornosťou. Tieto neuróny sú prvé, ktoré umierajú nielen počas Alzheimerovej choroby ale aj v dôsledku bežného starnutia ľudského organizmu. „Tieto zhluky vytvárajúce sa v ranom veku sú dôvodom, prečo tieto neuróny umierajú predčasne. Celoživotné hromadenie amyloidu pravdepodobne prispieva k zraniteľnosti týchto buniek a dochádza k ich trvalému poškodeniu,” tvrdí autor štúdie. To vysvetľuje aj skutočnosť, prečo u niektorých pacientov má Alzheimerova choroba taký rýchly priebeh.

Odporúčame:

Vitamín E môže zmierniť príznaky Alzheimerovej choroby

Nie každý amyloidný zhluk sa vyvinie v Alzheimerovu chorobu

Britskí vedci však upozorňujú na nasledujúci fakt: Nie každý amyloidný zhluk spôsobí výskyt Alzheimerovej choroby. „Je potrebný ďalší výskum, ktorý by odhalil, prečo len u časti ľudí uvedené amyloidné zhluky vyvolajú Alzheimerovu chorobu,” tvrdia vedci.

www.dailymail.co.uk


Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.