Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Očkovanie proti hepatitíde typu A,B,C

Človeku sa nikdy nevypláca ak zanedbáva starostlivosť o svoje zdravie. Hepatitída je jedným z ochorení, pri ktorých by ste nemali zabúdať na poctivú prevenciu formou očkovania. Kedy a proti ktorému typu choroby sa zaočkovať?
Očkovanie
### **Očkovanie proti hepatitíde A**

Žltačka typu A, nazývaná i „choroba špinavých rúk“, je akútne vírusové ochorenie pečene, ktoré sa môže prejavovať podobne ako chrípka či rôzne zažívacie problémy. V pokrokovom štádiu choroby sa môže objaviť i žlté sfarbenie očí a kože, tmavý moč alebo svetlá stolica, no u väčšiny chorých ani nemusí prísť k zažltnutiu a ochorenie nerozpoznajú, čím ho nevedomky šíria ďalej. Pokiaľ nakazení nedodržiavajú správnu hygienu, ľahko môžu toto ochorenie preniesť na ďalších ľudí cez kontaminované ruky.
Vďaka tomu, že ochorenie nezanecháva žiadne následky, je liečba orientovaná len na tlmenie príznakov choroby a na nastavenie diéty, ktorá má šetriť pečeň.

Ako sa chrániť pred hepatitídou A?

Účinným prostriedkom proti tomto typu ochorenia môže byť očkovanie, no nie je to jediná možnosť ako chorobe predchádzať. Stačí, aby ste mali zabezpečený životný štandard, t.j. kanalizáciu, čistotné bývanie a dostatok pitnej vody.

Kedy sa očkovať?

Očkovanie proti žltačke typu A nie je označované ako povinné, len odporúčané – najmä pri cestách do krajín tropického alebo subtropického pásma, kde žije omnoho viac obyvateľov, ktorí môžu byť nosičmi vírusu žltačky A (aj žltačky B). Preto ak sa rozhodnete navštíviť takúto krajinu, dajte sa zaočkovať optimálne mesiac pred odchodom. Po podaní očkovacej látky do tela nastupuje ochrana za 2-3 týždne, v závislosti od samotnej látky. Po prvom očkovaní sa po 6 – 12 mesiacoch vykonáva aj druhá dávka, ktorá pomáha chrániť organizmu pred týmto ochorením počas celého života.

Kedy sa neodporúča očkovanie?

Očkovanie proti hepatitíde A sa neodporúča pre ženy v tehotenstve, pretože ešte neexistuje dostatok výskumov, ktoré by overili, či náhodou nemá očkovanie negatívny vplyv na plod alebo matku.

Hepatitída typu A,B,C (Vírusová hepatitída)

Hepatitída B – povinné očkovanie

Očkovanie dietaťa proti hepatitíde

Pri žltačke typu B sa vírus medzi ľuďmi prenáša krvou, krvnými derivátmi, sexuálnym stykom alebo telesnými tekutinami. Najčastejšie dochádza k infikovaniu injekčnou ihlou, ktorú používajú narkomani alebo ihlami pri tetovaní. Negatívom je, že vírus je veľmi odolný a prežíva veľmi dlho. Aj pri tomto type sa príznaky (vyrážky, bolesť kĺbov) objavia nenápadne a mnohokrát pacient ani nevie, že táto choroba postihuje jeho telo.

V minulosti bolo očkovanie povinné pre 11ročných žiakov, teraz sa začína dieťa očkovať pár týždňov po narodení a vďaka tomu je chránené už od malička. Očkovanie dojčaťa sa vykonáva 3 dávkami očkovacej látky v 3. mesiaci, 5. mesiaci a 10.mesiaci života dieťaťa. Mnoho ľudí sa veľakrát pýta, či je potrebné preočkovanie, pokiaľ boli očkovaní ako deti a v pokročilom veku cestujú do krajiny, kde hrozí výskyt tohto ochorenia. Kedysi dávno sa odporúčalo opakované zaočkovanie, no v súčasnosti sa lekári zhodujú, že pokiaľ už bolo raz vykonané zaočkovanie, nie je potrebná obnova.

Hepatitída typu C – účinná vakcína ešte neexistuje

Žltačka typu C je zápalové ochorenie pečene, ktoré je spôsobené vírusom hepatitídy C a prechádza až do chronického štádia, pri ktorom vírusová infekcia pretrváva viac ako 6 mesiacov. Zo začiatku má bezpríznakový, nenápadný priebeh (únavnosť, bolesti kĺbov, depresia), ktorý pri neliečení môže vyústiť až do stvrdnutia pečene, čo vedie ku riziku vzniku pečeňového zlyhania a nakoniec až k rakovine pečene.

V súčasnosti neexistuje očkovanie, ktorým by sa predchádzalo tomuto typu ochorenia. Prevencia spočíva len v zamedzení kontaktu s krvou iných ľudí – vyhnúť sa používaniu spoločných hygienických predmetov.

Hepatitída C - tichý zabijak

Preplatí vám poisťovňa očkovanie?

V prípade odporúčaných očkovaní môžu zdravotné poisťovne prispievať svojim poistencom na vakcíny, no do akej výšky a či vôbec prispejú závisí od každej poisťovne zvlášť. Preto sa o tom treba individuálne informovať.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať