Kŕče v nohách

Aj vás občas potrápia kŕče v nohách? Objavia sa nečakane a vedia byť intenzívne. Príčin môže byť viac. Pozrite sa, čo je za tým. Dá sa ich zbaviť? Čo je najlepšou prevenciou?

krce_v_nohach Zdroj foto: Shutterstock.com

Problém športovcov

Ak pravidelne športujete, v tom prípade vás najčastejšie prekvapia kŕče v lýtkach. Prejavujú sa bolestivým stiahnutím alebo trhnutím v lýtku. Môžu trvať len niekoľko sekúnd, no niekedy aj zopár minút. Najčastejšie sa objavujú v noci, keď je telo v pokoji, po namáhavom športovom výkone či preťažení. No výnimkou nie sú ani kŕče priamo počas tréningu, ktoré postihujú nielen lýtka, ale aj stehná či klenbu.

Nedostatok minerálnych látok, vitamínov a tekutín

Príčinou môže byť aj nedostatok vápnika, horčíka a draslíka. Toto býva problémom najmä u starších ľudí a tehotných žien. Ďalej sa kŕče v nohách môžu objaviť aj vtedy, ak je vo vašom jedálničku nedostatok vitamínov skupiny B a vitamínu E. Pozor si treba dávať aj na pravidelný a dostatočný prísun tekutín, pretože aj dehydratácia vie byť dôvodom nočných kŕčov.


Zregenerujte svoje nohy:

Ako uľaviť unaveným nohám?

Začínajúce ochorenie?

Kŕče v nohách však vedia byť aj príznakom začínajúceho ochorenia, napríklad  kŕčových žíl, porúch so zrážanlivosťou krvi alebo nervového ochorenia. Ak sa vám objavujú príliš často aj napriek vášmu zdravému životnému štýlu, určite by ste mali navštíviť lekára!

Zdroj foto: Shutterstock.com

Ďalšie príčiny

  • málo pohybu
  • nedostatočné prekrvenie končatín
  • nadmerná konzumácia alkoholu
  • užívanie niektorých druhov liekov (najčastejšie na zníženie krvného tlaku)
  • vyčerpanosť a stres 

Čo pomáha?

Najjednoduchším spôsobom je ľahký strečing, pri ktorom nohu len jemne ponaťahujete a uvoľníte, prípadne sa striedavo stavajte na špičku a na pätu. 

Horúca a následne studená sprcha tiež účinne uľaví nohám. 

Pomáha aj masáž eukalyptovým olejom.

Vyskúšajte i takzvané „babské rady", ako napríklad potieranie nôh studenou vodou zmiešanou s octom alebo zohriatym rumom.


Mávate aj vy často pocit „ťažkých nôh"? Pozrite si tieto rady:

Ako uľaviť unaveným nohám?

lenockaaa5

Odstráňte kŕče z nôh spôsobené kŕčovými žilami ich odstránením v špecializovanej klinike Blumental Clinic

expertio

Úplne najjednoduchšie je doplniť horčík! Kŕče v nohách sú jedným z hlavných znakov nedostatku horčíka. Odporúčam sa ale pozrieť po nejakom kvalitnom doplnku kde je horčík viazaný na citráty alebo bisglicinát! Určite nekupovať lacné doplnky kde je hlavná zložka oxid horečnatý ktorý má využitelnosť približne 4%. Hore uvedený citrát a bisglicinát horečnatý majú využitelnosť okolo 80-90%.