Tuk navyše produkuje ženské pohlavné hormóny estrogény, v tele sa tak nedostatočne vyvíja mužská reprodukčná sústava. U obéznych dievčat puberta nastupuje skôr a je rýchlejšia, začínajú tiež byť menšie.
Naskakujú vám zimomriavky pri predstave pohybu (nebodaj na čerstvom vzduchu) v zime? Keď sa na pohyb dobre pripravíte, zvolíte správne miesto, namotivujete sa a adekvátne sa za podaný výkon odmeníte, vystriedajú ich zimomriavky vzrušenia a tešenia sa na reprízu! Ako na to?
Ešte donedávna by ste pri otázke ohľadom zdravého životného štýlu dostali dve základné odporúčania. Mať vyvážený jedálniček a pravidelne sa hýbať. Doba sa ale zmenila a dnes už zdravý životný štýl nie je len o týchto dvoch atribútoch. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sa zmenilo a ako si udržiavať fyzické aj psychické zdravie v dnešnej uponáhľanej dobe.
To, že ste na cestách alebo mimo domova, by nemalo byť ospravedlnením, aby ste zišli z cesty zdravého životného štýlu.
Športovanie je vo všeobecnosti obľúbené u mnohých ľudí. Niet sa čomu čudovať. Pri športovej aktivite máte možnosť prísť na iné myšlienky, nadobudnúť lepšiu kondíciu a cítiť sa tak viac fit. Počas leta však prichádza problém, ktorým sú príliš vysoké teploty.
Tak, ako nie je možné zastaviť čas, nedá sa zabrániť ani starnutiu. No existuje spôsob, ako si predĺžiť aktívny život a cítiť sa fit aj v strednom či v seniorskom veku. Stačí dôslednejšie uplatňovať zdravý životný štýl – preferovať kvalitné stravovanie a mať dostatok pohybu, ideálne v prírode.
S doktorkou z AGEL Clinic MUDr. Ingrid Štefankovou, ktorá ordinuje v Ambulancii fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, sme sa porozprávali o pohybe ako takom, o tom, koľko by sa mali hýbať manuálne pracujúci ľudia, koľko naopak pracujúci v kanceláriách a ako to s pohybom majú Slováci.
Klasická športová masáž je založená na pevných a silných masážnych ťahoch, ktoré prenikajú hlboko do pohybového aparátu. Tým pomáhajú uľaviť od bolesti svalov a šliach, spôsobených športovou aktivitou alebo jednostranným namáhaním. Ide o príjemnú aktivitu s pozitívnymi účinkami na telo, myseľ a kondíciu.
Organizmus seniora je špecifický, a preto jeho imunita potrebuje iné stimuly, aby sa udržala pri sile. Bude inak rovnako krehká ako kosti ľudí vo vyššom veku a jej ochranný val dokáže s masívnymi následkami prelomiť aj vírus, ktorý by človeku v produktívnom veku spôsobil, povedzme, iba dočasné a nevýrazné zhoršenie zdravotného stavu.
Najúčinnejšou prevenciou pred kožnými chorobami je správna výživa a zdravý životný štýl. Okrem dedičnosti spúšťačmi kožných chorôb môžu byť určité druhy potravín, nápojov, liekov, odevy, pracie a čistiace prostriedky, znečistené životné prostredie, rôzne poranenia kože, stres a mnoho iných faktorov.