V dnešnom hektickom svete, kde stres a sedavý životný štýl často prevažujú, je dôležité nájsť efektívne a zábavné spôsoby, ako udržať svoje telo v dobrej kondícii a podporiť zdravý životný štýl. Jedným z takýchto spôsobov je bežkovanie na bežkách. Tento šport nie je len výzvou, ale aj skvelým spôsobom, ako sa pohybovať na čerstvom vzduchu a posilniť svoje telo.
Je všeobecne známe, že už dvadsať minút chôdze denne má výrazne pozitívne účinky na zdravie človeka. Pravidelná chôdza ovplyvňuje nielen telesnú kondíciu a imunitný systém, ale aj psychický stav človeka smerom k lepšiemu, preto by nemala chýbať ani v dennom programe seniorov.
Športovci sa nám spájajú s dokonalým telom i zdravím. No i u nich sa vyskytujú problémy, ktoré im určite ostatní nezávidia. Pozrite sa, čo vás môže postretnúť, ak patríte k dlhodobo a náročne trénujúcim.
Tuk navyše produkuje ženské pohlavné hormóny estrogény, v tele sa tak nedostatočne vyvíja mužská reprodukčná sústava. U obéznych dievčat puberta nastupuje skôr a je rýchlejšia, začínajú tiež byť menšie.
Naskakujú vám zimomriavky pri predstave pohybu (nebodaj na čerstvom vzduchu) v zime? Keď sa na pohyb dobre pripravíte, zvolíte správne miesto, namotivujete sa a adekvátne sa za podaný výkon odmeníte, vystriedajú ich zimomriavky vzrušenia a tešenia sa na reprízu! Ako na to?
To, že ste na cestách alebo mimo domova, by nemalo byť ospravedlnením, aby ste zišli z cesty zdravého životného štýlu.
Tak, ako nie je možné zastaviť čas, nedá sa zabrániť ani starnutiu. No existuje spôsob, ako si predĺžiť aktívny život a cítiť sa fit aj v strednom či v seniorskom veku. Stačí dôslednejšie uplatňovať zdravý životný štýl – preferovať kvalitné stravovanie a mať dostatok pohybu, ideálne v prírode.
S doktorkou z AGEL Clinic MUDr. Ingrid Štefankovou, ktorá ordinuje v Ambulancii fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, sme sa porozprávali o pohybe ako takom, o tom, koľko by sa mali hýbať manuálne pracujúci ľudia, koľko naopak pracujúci v kanceláriách a ako to s pohybom majú Slováci.
Klasická športová masáž je založená na pevných a silných masážnych ťahoch, ktoré prenikajú hlboko do pohybového aparátu. Tým pomáhajú uľaviť od bolesti svalov a šliach, spôsobených športovou aktivitou alebo jednostranným namáhaním. Ide o príjemnú aktivitu s pozitívnymi účinkami na telo, myseľ a kondíciu.
Organizmus seniora je špecifický, a preto jeho imunita potrebuje iné stimuly, aby sa udržala pri sile. Bude inak rovnako krehká ako kosti ľudí vo vyššom veku a jej ochranný val dokáže s masívnymi následkami prelomiť aj vírus, ktorý by človeku v produktívnom veku spôsobil, povedzme, iba dočasné a nevýrazné zhoršenie zdravotného stavu.