Najlepšie čaje na zahriatie a prekrvenie

V zimných mesiacoch niet lepšieho nápoja na zahriatie ako je čaj. Ale pozor, veľmi dôležitý je výber správnych ingrediencií. Viete, ktoré majú špeciálne zahrievacie a prekrvovacie účinky?

caje_zimne_zahriatie_6-12-2015_hlavny Zdroj foto: Shutterstock.com

Zázvorový čaj

Zázvor okrem toho, že podporuje trávenie, má i silný zahrievací účinok a podporuje prekrvovanie. Ďalej zlepšuje imunitu a pomôže i pri nachladnutí, bolestiach hrdla a kašli. Zázvorový koreň môžete používať buď čerstvý, ktorý je aromatickejší, alebo štipľavejší sušený.

Príprava: 2-3 cm nastrúhaného zázvoru zalejte 1 litrom vriacej vody. Pridajte 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy a po vychladnutí jednu polievkovú lyžicu medu. Pre lepšiu chuť sa k zázvoru pridávajú i nastrúhané jablká.

Škoricový čaj

Škorica neodmysliteľne patrí k zimnému obdobiu. Má zahrievacie a upokojujúce účinky, prekrvuje organizmus a pomáha pri kŕčoch. No okrem toho, že ju najčastejšie nájdeme v pečive či varenom víne, dá sa z nej spraviť aj dobrý čaj.

Príprava: 2 polievkové lyžice mletej škorice zalejte 1 litrom vriacej vody, nechajte vychladnúť a potom preceďte. Pre lepšiu chuť oslaďte medom.

Ginko čaj

Výťažky z Gingko Biloby pozitívne ovplyvňujú krvný obeh a okrem zlepšenia činnosti mozgu, pamäti a zraku vás zbavia aj problémov studených rúk a nôh. Čaj si môžete pripraviť z čerstvých alebo sušených listov Ginka.

Príprava: do 2 litrov vody dáme približne 10 listov a varíme 5 minút. Osladíme medom a pridáme ovocie, napríklad kocky pomaranča alebo grapefruitu.

ginko_caj_6-12-2015 Zdroj foto: Shutterstock.com


Prečítajte si tiež:


Medovkový čaj

Medovka zahreje a zároveň upokojí vaše telo i nervy, zaženie stres a pomôže vám v noci lepšie zaspať. Takisto popíjaním tohoto čaju predídete zimnej depresii z nedostatku slnečného svetla a zbavíte sa migrény.

Príprava: Dve hrste listov medovky zalejte 1 litrom vriacej vody a nechaje lúhovať asi 5 minút. Potom môžete ochutiť citrónovou, limetkovou alebo pomarančovou šťavou a medom.