Liquidné výživové doplnky a ich synergický efekt

V súčasnosti žije väčšina ľudí v rýchlom, uponáhľanom, fyzicky a psychicky náročnom svete. Často si neuvedomujú, že ich telo nedostáva látky, ktoré potrebuje na prirodzené fungovanie. Posledné roky však prišlo k zmene povedomia a ľudia sa začali obracať k vyhľadávaniu výživových doplnkov a sledovaniu trendov zdravého životného štýlu.

Tabletky už „vyšli z módy“

Do popredia sa postupne dostávajú výživové doplnky v tekutej forme, inak nazývané aj liquidné. Poskytujú totiž človeku oproti tabletkovej podobe doplnkov viacero výhod. Jednoduché dávkovanie pomocou odmerky, či ľahký spôsob konzumácie , pri ktorom nepotrebujete nápoj na zapitie. V neposlednom rade je výhodou rýchle vstrebávanie, čiže antioxidanty sa dostávajú rýchlejšie do krvného riečiska a tým aj na miesto svojho pôsobenia. Ich plnšia využiteľnosť zabezpečuje aj rýchlejší nástup očakávaných účinkov. Ak sa k tomu pripojí ovocná chuť a vôňa sú predpokladom obľúbenosti u všetkých vekových skupín.

Synergický efekt viaczložkových prípravkov

Odborníci však upozorňujú na dôležitý moment, a to princíp synergie medzi jednotlivými zložkami výživových doplnkov. Pojem synergia znamená, že jednotlivé zložky sa navzájom podporujú a doplňujú nielen pri vstrebávaní, ale aj v procesoch využiteľnosti v organizme.

Viaczložkové tekuté výživové doplnky tak spĺňajú širokospektrálne uplatnenie jednotlivých zložiek. Znásobením účinkov zložiek komplexných výživových doplnkov sa dosahuje ich maximálny efekt a kombinácia antioxidantov poskytuje lepšiu ochranu proti voľným radikálom. Jednou z hlavných výhod viaczložkových výživových doplnkov je fakt, že v jednej dennej dávke je možné doplniť do organizmu celú potrebnú škálu látok, ktoré podporujú zdravie a vitalitu organizmu.

Pri viaczložkových výživových doplnkoch je dôležitý výber vysokokvalitných zložiek, dosiahnutie maximálnej vstrebateľnosti a určenie primeranej koncentrácie jednotlivých zložiek. Jednou zo spoločností, ktorá ponúka takéto typy doplnkov výživy je aj spoločnosť VIANUTRA.

„Výživové doplnky majú v ľudskej výžive široké využitie. Sú zdrojom významných látok, ktoré sú pre telo dôležité alebo ich účelom je podporiť organizmus k lepšej činnosti a funkciám celého systému,“ hovorí odborníčka na výživu MUDr. Melita Hromadová, CSc.

MUDr. Melita Hromadová, CSc.

MUDr. Melita Hromadová, CSc. | Zdroj: súkr.archív

Základom zdravia je správna výživa bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. Je zrejmé, že v dnešnom svete nebude bez výživových doplnkov ľudský organizmus zásobený potrebnými látkami. Dôležitý je výber širokospektrálnych, prírodných a kvalitných prípravkov.


Prečítajte si tiež:

Minerály v ľudskom organizme