Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Často sa bojite? Pozrite sa, čo spôsobuje váš strach

Veľa chorôb vzniká zo strachu. Preto stojí za to spoznať dôkladnejšie strach ako prvý krok a naučiť sa nebáť ako druhý krok.

Možno to pre niekoho bude ťažké, ale postupne sa to dá zvládnuť, naučiť, pochopiť i natrénovať. Veď aj v smrteľnom nebezpečenstve, ak chcete prežiť, musíte konať. A rozhodnúť sa medzi útekom, útokom alebo úskokom.

Strach má duálny rozmer – môže mať pozitívne i negatívne prínosy. Preto know-how o strachu je dôležité, aj keď pre niekoho to môže byť nepríjemná, ťaživá a bolestná téma.

Definícia strachu

Strach môžeme definovať aj ako emóciu, ktorá sa v nás ozve vtedy, keď sa nachádzame v nebezpečenstve - emócia, ktorá nás upozorňuje na nebezpečenstvo. Strach je naučená reakcia človeka, nie vrodená. Vo svojom pozitívnom zmysle nás môže podnecovať k lepším výkonom, k prekonaniu svojej pohodlnosti alebo samého seba. Strach sa vyvíja s vekom, od jednoduchých úľakových reakcií kojenca, k reakciám na zložitejšie situácie (neznáme prostredie, nečakaný zmyslový podnet). Postupne sa spája s prežitými skúsenosťami a viac sa viaže na predstavivosť.

Pre normálneho človeka je štandardné a úplne normálne sa občas báť. Poznáme veľa rôznych druhov strachu. Ľudia sa, napríklad boja smrti, choroby, vojny, konfliktov, operácie, hororových filmov, starnutia, šoférovania. Medzi ďalšie najznámejšie strachy patrí strach z lietania, straty blízkych, zo šoférovania, z akejkoľvek zmeny, z neistoty, z neznámeho, z rizika, z nebezpečenstva, z jedla a podobne.


Pozrite sa, čo v skutočnosti stojí za vaším strachom

Najčastejšie dôvody strachu

Bojkovia vedia, že hlavné dôvody strachu sú rozmanité. Strach evokuje a stupňuje predovšetkým:

  • nečisté svedomie

  • vedomosť o rizikách

  • bojazlivá povaha

  • neistota

  • chýbajúca skúsenosť

  • nedostatočné znalosti

  • ostatné dôvody

Najznámejšie fóbie

Strach sa nazýva aj fóbia. Prekonanie strachu patrí medzi nutné schody k úspechu. Kto sa totiž bojí, ťažko sa zahojí... A tiež platí staroslovenské: “Kto sa bojí, nesmie do lesa!”

Báť sa treba tak akurát – ani veľa, ani málo, aby sa nám nič nestalo a ochránilo nás to. Každý z nás sa niečoho bojí. Či už samoty, smrti, pavúkov, alebo choroby. Ak je váš strach panický a neprimerane intenzívny, môže hraničiť s fóbiou. V dnešnom svete je všetko možné, a tak sa slovník fóbií každý rok obohacuje o nové termíny.

Neverili by ste, čo všetko si môžete zapísať do zdravotnej karty ako diagnózu. Z najznámejších reálnych fóbií sú to tieto:

Atelofóbia – strach z nedokonalosti.

Epistemofóbia – strach z nových poznatkov.

Eufóbia – strach z dobrých správ.

Hippopotomonstrosesquippedaliofóbia – strach z dlhých slov.

Logofóbia – strach zo slov.

Phromenofóbia – strach z premýšľania.

Prestať sa báť

I tá najdlhšia cesta sa začína prvým krokom. K nemu treba odvahu a smelo vykročiť. Veľa ľudí nikdy nemá pocit sebarealizácie, len a len preto, že sa báli a boja. Zbytočne a kontraproduktívne!

Báť sa oplatí naozaj len výnimočne, preto usilovne trénujte smelosť a odvahu. Už v rozprávke nás naučili, že len taký chudobný šuhaj zbohatol, čo sa nezľakol. Nezostal sedieť doma za pecou, ale smelo vykročil za získaním skúseností a novým poznaním i hľadaním šťastia do sveta.

Ľudia sa zbytočne boja, ale naozaj sa boja, lebo stáročia ich prostredie vychovávalo v strachu, príkazoch a zákazoch. Skúste sa len zamyslieť koľkými stovkami príkazov počastuje rodina i škola obyčajné dieťa? Do veku 10 rokov ich zinkasuje podľa výskumov aj niekoľko tisíc, ale oproti nim len možno stovku pochvál a povzbudení.

Minimalizácia príkazov a vedecká štatistika

Minimalizujte príkazy, okrem jediného, ktorý znie takto: “Dokážem, môžem, viem a chcem!” A keď nejde naozaj o život (existenčné riziko), tak ostatných rizík sa báť v princípe neoplatí.

Podľa niektorých výskumov platí nasledovné:

40% z toho, čoho sa bojíme, sa nikdy nestane.

30 % sa týka minulosti.

12% sa týka niekoho iného.

10% vecí sa týka chorôb (ktoré aj tak nemáme pod kontrolou, kým o nich nevieme).

Len 8% vecí stojí za to, aby ste sa ich naozaj báli. Je to len jedna dvanástina zo 100% všetkých strachov a obáv. Je pravdou, že najťažšie je rozoznať, ktorých 8 percent to je.


Prečítajte si aj tento článok:

Pozrite sa, čo v skutočnosti stojí za vaším strachom