Zháňate originálny darček pre budúcich rodičov a ich bábätko?

Zabudnite na klišé - výbavičku pre bábätká, pretože tú si mamičky aj tak väčšinou riešia vo vlastnej réžii. Ak chcete blízku „tehuľku“ skutočne potešiť, venujte jej hodnotný a trvácny darček. Dar na celý život.

Stojíte pred rozhodnutím, čo darovať budúcim rodičom – či už ide o dcéru, syna, súrodenca, kolegov či kamarátov?

Možno si poviete, že vybrať darček pre budúcu mamičku predsa nemôže byť žiadna veda. Existuje totiž kopec užitočných a milých vecičiek, ktorými môžete obohatiť výbavičku bábätka – od detského oblečenia cez rôzne hračky až po moderné elektronické zariadenia, ktorými dokážu rodičia komfortne monitorovať svoj poklad v postieľke. Niet pochýb, že čokoľvek z toho budúcich rodičov zrejme poteší. Keď sa však nad tým hlbšie zamyslíte, životnosť takéhoto daru vyprchá skôr, ako sa nazdáte. Veď to poznáte, ako rýchlo rastú deti.

tehotenske brucho

Cord Blood Center | Zdroj: súkr.archív

Dar na celý život

Ak chcete naozaj potešiť darčekom, ktorý má spĺňať tie najnáročnejšie kritéria nielen pre budúcich rodičov, ale aj malého drobca, venujte im dar, ktorý je možné zrealizovať len pri narodení, ale využitý môže byť v prípade potreby kedykoľvek počas života. Len ťažko totiž nájdete originálnejší, užitočnejší a hodnotnejší darček, ako uchovanie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Tieto bunky dokážu pomôcť pri mnohých ochoreniach, akými sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, poruchy krvotvorby, imunity či metabolizmu. Pre mnohých pacientov je transplantácia kmeňových buniek jediná možnosť na vyliečenie.

Dieťatku môžete uchovanie týchto buniek venovať formou Darčekovej poukážky, ktorú ponúka rodinná banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center. Táto banka pupočníkovej krvi bola založená na Slovensku pred vyše 20 rokmi a je súčasťou druhej najväčšej európskej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center Group, ktorá uchováva pupočníkovú krv, tkanivo pupočníka a placentu pre viac ako 165 000 detí.

Význam kmeňových buniek potvrdzujú príbehy zo života

A prečo je práve pupočníková krv novorodenca tak vzácna? Z jednoduchého dôvodu. Táto krv totiž obsahuje spomínané vzácne kmeňové bunky, ktoré majú viacero mimoriadnych vlastností - sú veľmi mladé, majú veľmi dobrú schopnosť množiť sa, nie sú zaťažené životným štýlom alebo získanými ochoreniami organizmu, z ktorého pochádzajú. Ich zloženie je neopakovateľné. Práve preto ich uchovanie v rodinnej banke pupočníkovej krvi môže mať pre jeho vlastníka viac ako mimoriadny význam. Napokon, mnohé príbehy zo života to iba potvrdzujú.

Ak teda stojíte pred rozhodnutím, čo darovať tehotnej žene, neváhajte. Spravte tak však dostatočne včas, ešte pred pôrodom. Ide o bezbolestný proces, ktorý neublíži mamičke ani novorodencovi.


Mohlo by vás zaujímať:

Onkologické, hematologické či neurologické ochorenia – pomáhajú v boji kmeňové bunky z pupočníkovej krvi?


Príbeh zo života: Darovali sme nášmu vnukovi uchovanie pupočníkovej krvi

Na prvé vnúča sme s manželom čakali dlho. Máme síce dve deti po tridsiatke, ale kým si našli tú správnu prácu, partnerov a bývanie, poriadne sme ich potrápili prosbami o bábätko. A v tom to prišlo. Syn nám oznámil, že sa konečne staneme starými rodičmi. Viete si predstaviť našu radosť!

Tehotenstvo prežívala nevesta statočne. Niekedy som na nej videla únavu, obavy a vtedy sme si spolu sadli, vypili čaj a predstavovali si, aké to bude, keď dieťatko príde na svet. V jednej takej chvíli sa mi zdôverila, že so synom uvažujú o odbere pupočníkovej krvi. Najskôr som nevedela, o čom je reč, ale ako správna nastávajúca babička som si informácie zohnala v časopisoch a na internete. Na základe nich sme sa s manželom rozhodli, že nášmu prvorodenému vnúčikovi alebo vnučke pupočníkovú krv zaobstaráme práve my.

Zavolala som teda na infolinku, kde mi poskytli všetky potrebné informácie. Tiež mi vysvetlili, že keby k odberu nedošlo, krv by bola kontaminovaná alebo by nevesta odstúpila od zmluvy, vrátia jej plnú čiastku. Onedlho mi do schránky prišla darčeková poukážka na odber pupočníkovej krvi (platná 9 mesiacov), ktorú sme s manželom mladým darovali počas nedeľného obeda. Ich radosť bola úprimná a naša tiež. Ten pocit odporúčam všetkým nastávajúcim hrdým rodičom.


Bližšie informácie nájdete na stránke rodinnej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center www.cordbloodcenter.sk alebo na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33.