Výstava "Ľudská slza ako umenie": takto vyzerá slzná tekutina chorých ľudí

Myšlienka prepojiť vedu a umenie do jedného celku priniesla originálnu výstavu. Má pomôcť zviditeľniť získané poznatky pre širšiu laickú verejnosť. Slzy nevyjadrujú len emócie, ale takisto zobrazujú aj ochorenia. Vyzerajú pri tom naozaj rôznorodo.
Výstava

MUDr. Gabriela Glinská & kol. | Zdroj: súkr.archív

V utorok 15. januára 2019 sa uskutoční v košických Kasárňach Kulturpark vernisáž výstavy „Ľudská slza ako umenie“. Inštalovaná bude v budove Bravo do 17. februára.

Vedecko-umelecký projekt má širokej verejnosti zaujímavou formou priblížiť výsledky niekoľkoročného výskumu vedcov z Lekárskej fakulty UPJŠ, Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a Slovenskej akadémie vied. Na 27 obrazoch slznej tekutiny možno pozorovať, aké útvary vytvárajú slzy chorých ľudí. Trpiacich napríklad suchým okom, cukrovkou či depresiou. Ide o tvary srdiečok, vetvičiek, pierok či lánov obilia, ktoré sa u zdravých ľudí nevyskytujú. Zobrazené sú pomocou atómového silového mikroskopu v nanometroch.

„Slzami ľudia vyjadrujú rôznorodé emócie, no presvedčili sme sa o tom, že slzy dokážu i odhaliť prítomnosť rôznych ochorení. Je to neuveriteľné, ale každá slza je svojou štruktúrou jedinečná,“ konštatuje organizátorka výstavy doc. RNDr. Vladimíra Tomečková, PhD. z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.


Pozrite si tiež:

Nepodceňujte preventívne očné prehliadky