Fenomén prázdnej chladničky alebo chladničková slepota

Čo sa týka varenia, Slováci sú stále tradiční. Nechodia často do reštaurácií, a ak sa dá, radšej sa najedia doma. Viac ako polovica Slovákov vníma varenie ako potešenie, relax či čas strávený s rodinou a priateľmi. Radi by varili viac, avšak najčastejšími dôvodmi, prečo tak nerobia, sú nedostatok času a inšpirácie, no aj chladničková slepota, ktorú pravidelne zažívajú až dve tretiny Slovákov.

Práve chladničková slepota jednou z príčin nadmerného plytvania potravinami, ktoré Slovákov trápi a radi by sa k nemu postavili zodpovednejšie.

Čo je to chladničková slepota?

Určite to poznáte – prídete k chladničke, otvoríte ju, chvíľu sa do nej pozeráte a nakoniec z nej nič nevytiahnete. Tento jav má aj svoje pomenovanie: fenomén prázdnej chladničky alebo chladničková slepota. Trefne potvrdzuje fakt, že v danú chvíľu slepo prehliadame potraviny v chladničke a odchádzame od nej s pocitom, že v nej nie je nič k jedlu.

Ďalším „symptómom“ chladničkovej slepoty je nedostatok inšpirácie, čo navariť zo surovín, ktoré v nej nájdeme. Ignorujeme tak množstvo stále kvalitných a dobrých potravín, čo by sme mohli skonzumovať a nevyhodiť. Namiesto toho chladničku zavrieme a objednáme si radšej jedlo s donáškou, alebo si vybehneme po nejaký fastfood.

Tento pocit zažíva až 75 % Slovákov s tým, že chladničkovú slepotu považujú za problém, s ktorým by sa radi v budúcnosti vysporiadali.


Prečítajte si tiež:

8 potravín, ktoré je lepšie nechávať mimo chladničky


Kto trpí chladničkovou slepotou?

Prieskum, ktorý zrealizovala značka Hellmann´s vo viacerých krajinách sveta, hovorí, že chladničková slepota je vo vyspelých krajinách častým problémom a vedie k zbytočnému plytvaniu potravinami. Pritom väčšina ľudí o tomto fenoméne vôbec nepočula. Na Slovensku je to až 90 % ľudí, ktorí netušia, čo sa skrýva pod pojmom chladničková slepota. Viac ženy (92 %) a starší ľudia (95 %).

Chladnička je priestor, kde uschovávame najmä čerstvé potraviny a práve tie najčastejšie vyhadzujeme do koša. Takmer polovica Slovákov (46 %) ju otvorí denne 2 až 4-krát a dokonca tretina (29 %) 5 až 6-krát denne. Väčšinou však len na pár sekúnd (88 %). Osem z desiatich Slovákov tvrdí, že vedia vcelku presne povedať, čo v chladničke majú. I napriek tomu tri štvrtiny z nich sa cítia pri pohľade na suroviny v chladničke bezradne a takmer rovnaký počet nevie, čo navariť alebo zjesť a nemá žiadnu inšpiráciu, čo z nich pripraviť.

Plytváme najmä čerstvými potravinami

Podľa analýz Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ročne vyhodíme približne 100 kg potravín na osobu. Z prieskumu značky Hellmann´s vyplýva, že najčastejšie plytváme čerstvými potravinami, a to najmä ovocím, zeleninou, chlebom, salámami a syrmi.

Naše hlavné argumenty, prečo vyhadzujeme jedlo sú, že začína páchnuť (82 %) a už nevyzerá pekne (66 %). Viac ako polovica opýtaných (56 %) nechce dojesť jedlo, pretože je už pár dní otvorené.

Ako na chladničkovú slepotu?

I napriek tomu, že približne štvrtina Slovákov nepovažuje chladničkovú slepotu za problém, väčšina ju ako problém vníma a má k nej viac než zodpovedný prístup. Jeho riešenie môže mať pozitívny dopad nielen na rodinnú peňaženku a zlepšenie stravovacích návykov, ale aj na zníženie plytvania potravinami, výchovu detí a mladšej generácie.

Potešujúce je aj tvrdenie Slovákov v prieskume, v ktorom dve tretiny (65 %) „sľúbili“, že sa pokúsia venovať väčšiu pozornosť fenoménu prázdnej chladničky.

Čo považujú Slováci za najúčinnejšie v boji proti chladničkovej slepote?

pred nákupom sa vždy pozrieť do chladničky, aby vedeli, čo treba nakúpiť (51 %)

• naplánovať si, čo treba nakúpiť (43 %)

vyhnúť sa impulzívnym nákupom a kupovať podľa zoznamu (40 %)

• ísť na nákupy, iba ak sa minulo všetko jedlo (36 %)

nájsť recepty, v ktorých je možné využiť suroviny z chladničky (35 %)

• zamraziť jedlo predtým, ako sa pokazí (34 %)

• pravidelne sledovať, čo sa z potravín využíva a čo zostáva (34 %)

usporiadať potraviny v chladničke podľa dátumu spotreby (31 %)

• darovať jedlo, ktoré neskonzumujú (14 %)


Prečítajte si aj tento článok:

8 potravín, ktoré je lepšie nechávať mimo chladničky

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.