Prvý robotický prístroj v zdravotníctve na Slovensku: v Košiciach budú operovať pri špičkových podmienkach

Starostlivosť o pacientov vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb postúpila od júna na vyššiu úroveň. V novej hybridnej operačnej sále budú lekári využívať inovatívny angiografický systém ARTIS pheno. Špičková technológia, ktorá sprístupňuje možnosti miniinvazívnej chirurgie, je zásadným krokom k najmodernejším svetovým trendom.
Hybridná operačná sála s prístrojom ARTIS pheno

Siemens Helthineers | Zdroj: súkr.archív

Prvý robotický prístroj na Slovensku - ARTIS pheno

Sála je vybavená špičkovou technológiou a softvérom, ktoré lekárom zjednodušujú prácu. Srdcom nového priestoru je špeciálny angiografický systém ARTIS pheno, ktorý je vďaka svojej flexibilite ideálny pre použitie v hybridných operačných sálach. Je vhodný pre miniinvazívnu chirurgiu, intervenčnú rádiológiu a intervenčnú kardiológiu. „Prístroj ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu pri veľmi nízkych dávkach žiarenia, výrazne tak znižuje radiačnú záťaž pre pacienta, ako aj pre samotný personál,“ vysvetľuje Ing. Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers. Vďaka novej technológii poskytuje štyrikrát väčšie 2D zobrazovacie rozlíšenie ako staršie prístroje. Ako jediné zariadenie na trhu dokáže nasnímať a znázorniť obraz v 3D pri rotácii 360 stupňov.

„ARTIS pheno umožňuje chirurgovi pracovať v stoji vo vzpriamenej polohe pri minimálnom dodatočnom úsilí, čo je obzvlášť dôležité v situáciách, keď musí nosiť ťažkú olovenú zásteru. S pomocou nášho nového angiografického systému tak zvládne aj zdĺhavé operácie bez zvýšenej námahy. Pre chirurga je dôležitý aj optimálny prístup k operovanému miestu,“ hovorí Štefan Takács, špecialista na angiografické zariadenia Siemens Healthineers.

Inštaláciou prístroja ústav nielen výrazne postúpi v modernizácii, ale vzrastie aj jeho celoslovenský význam. ARTIS pheno je totiž prvý a zatiaľ jediný robotický prístroj tohto druhu na Slovensku.

Prvý robotický prístroj na Slovensku - ARTIS pheno

Siemens Helthineers | Zdroj: súkr.archív

O ARTIS pheno:

  • Prístroj získal Red Dot Award 2018, využívajú ho aj v kardiocentre svetového významu v Monaku.

  • Robotický angiografický systém ARTIS pheno je vhodný pre miniinvazívnu chirurgiu, intervenčnú rádiológiu a intervenčnú kardiológiu.

  • Umožňuje fúziu ultrazvukového obrazu so živým skiaskopickým obrazom a intraoperatívne 3D zobrazenie a postprocesing.

  • Pri ošetreniach zúženej srdcovej chlopne 3D zobrazenie pomáha zredukovať množstvo kontrastnej látky, čím sa rapídne znižuje radiačná záťaž pre pacienta aj personál.

  • Rozlíšenie pri 2D snímkovaní je štyrikrát vyššie oproti predošlým systémom.

  • Voľne nastaviteľný stôl unesie hmotnosť až 280 kg, dá sa nakláňať nahor aj nadol, navyše, systém vždy rozozná polohu stola.

  • Prístroj vyvíjali so špeciálnym dôrazom na hygienu, antimikrobiálna vrstva zabraňuje množeniu vírusov a baktérií.


Čaká nás pokrok v zdravotníctve? Toto sú aktuálne reformy