Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie šíriace sa vzdušnou cestou, preto odborníci očakávajú, že počet potvrdených prípadov na môže ešte rásť.
Systém starostlivosti o duševné zdravie v Slovenskej republike neprešiel za posledné desaťročia zásadnou modernizáciou.
Slovensko má jednu z najhorších mier úmrtnosti na ochorenia, ktorým sa dá predchádzať. Ide najmä o rakovinu krčka maternice a prsníka. Vážne ochorenia často zachytíme neskoro, celoslovenský skríning nefunguje efektívne.
Úrad verejného zdravotníctva SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR pozorne sledujú výskyt čierneho kašľa, osýpok a záškrtu na našom území i v okolitých krajinách EÚ. Zaočkovanosť proti týmto ochoreniam na Slovensku v niektorých krajoch či okresoch klesla pod 95 %, čo je úroveň zabezpečujúca kolektívnu imunitu.
Ročne na Slovensku pribudne vyše 40-tisíc pacientov s rakovinou. Vysoký výskyt onkologických ochorení, ktoré sú často zachytené až v pokročilom štádiu, výrazne ovplyvňuje aj produktivitu práce.
Použitie nového systému zvyšuje možnosti použitia orgánov aj pre príjemcov s vážnejšími diagnózami, do vzdialených odberných miest a tiež od darcu po zastavení srdca.
Slovensko zaostáva za vyspelými krajinami EÚ prakticky na všetkých úrovniach starostlivosti o onkologických pacientov – od prevencie, cez skríning až po liečbu.
Najsilnejšie ohnisko nákazy je v Moldave nad Bodvou, na košickom Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli.
Hoci najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) ukazujú, že závislých od alkoholu pribudlo na Slovensku najmenej za posledné roky, alkohol je na u nás dlhodobým problémom.
Nedostatok liekov Slovensko zasiahol v čase, keď počet chorých na chrípku a iné respiračné ochorenia rastie.