Vážky dokážu zjesť až 100 komárov za deň: ako ich prilákať na svoju záhradu?

Príroda má svoj vlastný spôsob na riešenie mnohých problémov. Poradí si s nimi lepšie ako ľudia sami. K nim patrí napríklad aj premnoženie či kalamitný stav komárov. Ten trápi niektoré oblasti Slovenska už niekoľko týždňov.

Tento otravný hmyz prežíva vďaka teplému počasiu a vode. Chemická ochrana v podobe repelentov však nie je vždy riešením. Existujú aj iné. Prírodné. Vedeli ste, že vážky dokážu komáre zredukovať priam enormne? Jedia komáre aj ich larvy. No na to, aby sa vo vašej blízkosti vyskytli, potrebujete vysadiť niektoré druhy rastlín. Ktoré sú to?

10 druhov rastlín, ktoré priťahujú vážky

Budete potrebovať stromy, kríky i pozemné rastiny. Mladé vážky sa budú musieť niekde skryť, pretože aj oni sú korisťou pre iné živočíchy. Napríklad motýle, chrobáky, osy.


Prečítajte si tiež:

Raj komárov je v teple a vlhku


1. Rudbekia srstnatá

Táto pestrofarebná rastlina, pripomínajúca chryzantému, vydrží niekoľko rokov a kvitne od júna do októbra. Ľahko sa prispôsobuje každému typu pôdy a je nenáročná na starostlivosť. Má rada plné slnečné svetlo a pravidelné zavlažovanie.

2. Asclepias incarnata

Trvalka s bielymi a ružovými kvetmi priťahuje vážky a dobre rastie vo vlhkých a slnečných oblastiach.

3. Konopáč purpurový

Jeho bledoružovo-fialové kvety s jemnou vanilkovou vôňou kvitnú v polovici leta a na jeseň. Môže narásť až 1-3 metre vysoký. Rastlina má rada plné / čiastočné slnečné svetlo a rastie vo vlhkých lesoch a na lúkach.

4. Šalvia lúčna

Je to trvalka s nádhernými fialovými kvetmi. Obľubuje silné slnko, ale dobre rastie aj v čiastočnom tieni. Na jej pestovanie vyberte miesta, ktoré ponúkajú ranné slnko a popoludňajší tieň. Rastlina nepotrebuje príliš veľa vody.

5. Rebríček obyčajný

Trvalka s množstvom kvetov je odolná voči chorobám. Má rada priame slnko, suchú až strednú vlhkosť a dobre odvodnenú pôdu.

6. Šípovka širokolistá

Ide o vodnú trvalku, ktorá rastie nad hladinou vody. Dospelé vážky pristanú na rastline a znášajú tu vajíčka. Použite hľuzu rastliny a zatlačte ju na jar do pôdy pod vodou. Neznepokojujte sa žiadnymi ponorenými listami. Budú rásť veľmi rýchlo.

7. Vallisneria americana

Poskytuje vynikajúce vodné prostredie pre vážky. Rastie na hladine vody a dospelé vážky sem kladú vajíčka. Vysaďte ich na miesta pod vodou alebo aspoň bahnité.

8. Praslička riečna

ponorenú a plávajúcu časť. Pestujte ju z materských rastlín a nie zo semien. Vysaďte ju na okraji rybníka v čiastočnom tieni alebo na priamom slnku. Dokáže prežiť aj krátke obdobia sucha.

9. Pálka širokolistá

Rastie vo vlhkej pôde v bažinatých oblastiach. Vyhnite sa výsadbe v tienistých miestach a pestovaniu z odnoží. Rastlinu môžete ľahko presunúť.

10. Lekno

Lekná sú ideálnym miestom pre kladenie vajíčok vážok. Pestujte ich z hľúz vysadených v kvetináčoch priamo pod hladinou vody. Pridajte kamene, aby sa lekná ponorili. Listy a kvety by mali plávať na povrchu rybníka.


Pozrite si tiež:

Čo zaberá na komáre a na čo sa radšej nespoliehať?